Kraśnik rzęsinowiec

Kraśnik rzęsinowiec (Zygaena carniolica) to gatunek motyla z rodziny kraśnikowatych o dość zmiennym ubarwieniu. Skrzydła pierwszej pary są najczęściej ciemnobrunatne, a na nich znajduje się po pięć czerwonych plam w białej obwódce. Skrzydła drugiej pary mają kolor czerwony i ciemne obrzeże. Głowa i tułów wraz z odnóżami mają czarny kolor. Koniec odwłoka opatrzony jest czerwonawą przepaską. Gąsienica ma seledynowy kolor, a po bokach ciała ma czarne i żółte plamki.

Zdjęcia – galeria

W galerii publikujemy zdjęcia, grafiki i mapy związane z danym gatunkiem. Klikając na dowolną ikonkę podglądu grafik na końcu galerii, możesz zobaczyć prezentowane tu materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Kraśnik rzęsinowiec (Zygaena carniolica)

© Child of nature - Fotolia.com


Kliknijk na dowolną miniaturę grafiki aby zobaczyć materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Występowanie i środowisko PL

To rzadki u nas gatunek. Występuje głównie na południu. W Europie obserwowany jest przede wszystkim na zachodzie i południu. Lubi kwieciste łąki o wapiennym podłożu.

Tryb życia i zachowanie

Motyle te spędzają nierzadko noc w niewielkich grupach na kwiatach. Zimuje gąsienica.

Pożywienie

Motyle siadają na kwiatach roślin bobowatych o fioletowej barwie. Gąsienice żerują na roślinach bobowatych, przede wszystkim na kamonicach i esparcetach.

Rozmnażanie

Brak danych.

Ochrona i zagrożenia

Brak danych.

Ciekawostki

Brak danych.



Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

          Obserwujemy postać dorosłą kraśnika rzęsinowca.
Pokaż tylko bieżące wydarzenia


Pokrewne gatunki owadów


Jaki jest największy motyl świata?
Jakie gatunki motyli są uznawane za największe na świecie? Czy motyl taki żyje w Polsce? To motyle dzienne czy ćmy? Poznaj największe motyle świata.
Czy gąsienice są nudne?
Mówiąc o motylach mamy na myśli przede wszystkim postać imago. Przeglądając atlasy motyli, często w ogóle pomija się gąsienice. Dlaczego? Czyżby były nudne?
Jak szybko latają owady?
Owady są jedynymi bezkręgowcami, które potrafią latać. Rozpiętość prędkości i różnych gatunków jest znaczna i może być zaskakująco duża.

Powiązane quizy

Motyle dzienne Polski — quiz

Liczba pytań: 21
Quiz szkolny
Średni wynik:
13.21 / 62.9%
2024-01-22



© medianauka.pl, 2015-11-01, GAT-998




©® Media Nauka 2008-2023 r.