Brzytwodzioby

Brzytwodzioby (Rynchopidae) to rodzina ptaków z rzędu siewkowatych. Rodzina ta liczy dziś 3 gatunki w 1 rodzaju. W Polsce brzytwodzioby nie występują.

Wygląd

Najbardziej charakterystyczny dla brzytwodziobów jest dziób o specjalnej konstrukcji. Jego dolna cześć przecina powierzchnię wody podczas lotu. Dziób szczęki dolnej jest dłuższy nawet o 1/3 długości części górnej. Samica jest mniejsza i lżejsza od samca. Upierzenie jest czarno-białe. Dziób kontrastowo czerwony lub pomarańczowy. Samiec i samica są tak samo upierzone. Skrzydła brzytwodziobów 2,5 razy przekraczają długość ciała. Oczy mają pionowe źrenice.

FILTRY
Ukryj obce gatunki
Ukryj polskie gatunki

Sortuj według:


Status w Polsce


Liczebność w Polsce


Status IUCN


Obszar występowania


Gatunki

Wykaz wszystkich opublikowanych artykułów tematycznych.


Brzytwodziób amerykańskiBrzytwodziób amerykański

Rynchops niger

To przedstawiciel rodziny brzytwodziobów, zamieszkujący obie Ameryki. Wyróżnia go czarne zakończenie dzioba. Ptak ten poluje w niezwykły sposób. Przecina jak brzytwą dziobem powierzchnię wody podczas lotu, szukając w ten sposób ofiary.

Inne gatunki

  • Brzytwodziób indyjski (Rynchops albicollis)
  • Brzytwodziób afrykański (Rynchops flavirostris)

Występowanie i środowisko

Występują w Ameryce Północnej i Południowej, Afryce oraz południowej części Azji. Ich środowiskiem naturalnym jest morskie wybrzeże, dorzecza wielkich rzek. Preferują wody o spokojnej tafli.

Tryb życia i zachowanie

Ptaki te polują w wyjątkowy sposób. Przecinają dziobem powierzchnię wody podczas lotu, szukając w ten sposób ofiary. Ptaki te zwykle polują o zmierzchu i w nocy.

Morfologia i anatomia

Brak danych.

Rozmnażanie

Tworzą duże kolonie lęgowe. Gnieżdżą się na półkach skalnych albo na plaży. Gniazdo stanowi wówczas zagłębienie w piasku. Samice składają zazwyczaj 3-4 jaja. Wysiadywanie trwa 22-24 dni.

Pożywienie

Brzytwodzioby odżywiają się głównie rybami, ale zjadają także małe bezkręgowce (np. krewetki).

Ochrona i zagrożenia

Brzytwodziób indyjski jest narażony na wyginięcie. Pozostałe gatunki nie są zagrożone.

Ciekawostki

Ptaki te wykształciły jeden z bardziej niezwykłych sposobów polowania. Przecinają podczas lotu taflę wody długim dziobem, natrafiając na ofiarę. Skuteczność takiego polowania wynosi nawet 2 ryby na minutę!

Zdjęcia - galeria


© medianauka.pl, 2015-03-16, RODZ-281


Pokaż tylko bieżące wydarzenia


Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© Media Nauka 2008-2018 r.