Ampulex compressa

Ampulex compressa to błonkówka z rodziny Ampulicidae. Ma zielononiebieskawe, metalicznie połyskujące ciało. Odnóża tylne w części nasadowej są czerwone. Czułki długie.

Zdjęcia – galeria

W galerii publikujemy zdjęcia, grafiki i mapy związane z danym gatunkiem. Klikając na dowolną ikonkę podglądu grafik na końcu galerii, możesz zobaczyć prezentowane tu materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

 (Ampulex compressa)

© Elena – stock.adobe.com


Kliknijk na dowolną miniaturę grafiki aby zobaczyć materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Występowanie i środowisko

Owad ten nie występuje w Polsce. Pochodzi z tropików.

Tryb życia i zachowanie

Niezwykły jest sposób w jaki osa ta wykorzystuje swoje ofiary do karmienia larw. Pierwsze użądlenie ofiary (zwykle karaczana) jest pośpieszne w tułów. Użądlenie to paraliżuje na chwilę odnóża ofiary. Zaraz potem błonkówka wbija żądło i jad precyzyjnie w mózg ofiary, blokując wyłącznie odruch ucieczki owada. Przycina mu czułki i transportuje do wcześniej przygotowanej norki dla swojego potomstwa.

Rozmnażanie

Osa ta jaja składa w norce obok przywleczonej ofiary pozbawionej odruchu ucieczki. Z jaja lub jaj wykluwa się larwa, która żywi się żywym jeszcze długo karaczanem.

Ochrona i zagrożenia

Brak danych.


Pokrewne gatunki owadów

Nie posiadamy w naszej bazie innych gatunków zwierząt z tej samej rodziny.


Czy w Polsce można jeszcze odkryć nowe gatunki zwierząt?
Można się spotkać z przekonaniem, że w świecie zwierząt w Polsce wszystko już zostało zbadane. Czy rzeczywiście?
Jak szybko latają owady?
Owady są jedynymi bezkręgowcami, które potrafią latać. Rozpiętość prędkości i różnych gatunków jest znaczna i może być zaskakująco duża.


Bibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

  • Marek W. Kozłowski – Owady Polski, ISBN 978-83-7073-666-8, Multico Oficyna Wydawnicza 2015

© medianauka.pl, 2019-12-14, GAT-635423




©® Media Nauka 2008-2023 r.