Klecanka polna

Klecanka polna (Polistes nimpha) to jedna z naszych żądłówek, o czarno-żółtym ubarwieniu całego ciała. Jest podobna do osy właściwej, ma jednak od niej większą talię. U samców, które są nieco mniejsze od samic, na głowie występuje bardziej żółty rysunek. Ma przeźroczyste skrzydła z żółtawym zabarwieniem. Czułki pomarańczowe, odnóża żółte. Na czole występuje czarna plama.

Zdjęcia – galeria

W galerii publikujemy zdjęcia, grafiki i mapy związane z danym gatunkiem. Klikając na dowolną ikonkę podglądu grafik na końcu galerii, możesz zobaczyć prezentowane tu materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Klecanka polna (Polistes nimpha)

© Krzysztof Trawiński - medianauka.pl


Kliknijk na dowolną miniaturę grafiki aby zobaczyć materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Występowanie i środowisko PL

Osa ta występuje nierównomiernie na terenie całego kraju. Gniazda zakłada pośród trawiastej roślinności na suchych łąkach.

Tryb życia i zachowanie

Klecanka ta prowadzi życie socjalne. W społeczności dominuje królowa, która wyłania się spośród kilku królowych, wszczynających budowę gniazda. Zimują zapłodnione królowe.

Pożywienie

Robotnice polują na niewielkie owady i pająki. Pokarm przeżuwają i taką papką karmią larwy w gnieździe. Owady te także spijają nektar z kwiatów i żywią się ich pyłkiem.

Rozmnażanie

Gniazdo w postaci jednego plastra otwartego, przyczepionego do łodygi w trawie zakłada zwykle kilka samic, z których po pewnym czasie jedna zaczyna dominować. Pozostałe samice stają się robotnicami. Wyprowadza jedną generację os w ciągu roku.

Ochrona i zagrożenia

Owad ten nie jest w Polsce chroniony.

Ciekawostki

Osy te potrafią regulować temperaturę w gnieździe. Chłodzenie polega na znoszeniu kropel rosy do gniazda. Parująca woda obniża temperaturę plastra. Do rozgrzania gniazda dorosłe owady wykorzystują energię cieplną wytwarzaną przez ich ciała, które wpadają w drgania.

Klecanka polna to nasza najbardziej pospolita klecanka. W naszym kraju występują jeszcze dwa inne gatunki.



Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

     Okres lotu klecanki polnej.
Pokaż tylko bieżące wydarzenia


Pokrewne gatunki owadów


Gniazdo os
Gniazda os, w tym szerszeni, budowane są z delikatnego papieru. Ma białawy, szary lub żółtawy kolor. Osa produkuje ów papier z nadpróchniałego, przeżutego przez siebie drewna, mieszając go ze śliną.
Czy w Polsce można jeszcze odkryć nowe gatunki zwierząt?
Można się spotkać z przekonaniem, że w świecie zwierząt w Polsce wszystko już zostało zbadane. Czy rzeczywiście?
Jak szybko latają owady?
Owady są jedynymi bezkręgowcami, które potrafią latać. Rozpiętość prędkości i różnych gatunków jest znaczna i może być zaskakująco duża.


© medianauka.pl, 2015-06-23, GAT-864




©® Media Nauka 2008-2023 r.