Kokoszka (zwyczajna)

Kokoszka, kokoszka zwyczajna (Gallinula chloropus), dawna nazwa: kurka wodna, to niewielki ptak z rodziny chruścieli, podobny nieco do łyski. Skrzydła i wierzch ciała są ciemnobrązowe, prawie cała reszta ma czarny kolor. Po bokach ciała biegną białe kreski, układające się w ukośną linię. Podogonie jest białe z czarnym pasem. Charakterystyczna dla kokoszki jest czerwona płytka na czole i czerwona nasada dzioba. Koniec dzioba jest żółty. Nogi mają zielony kolor. Palce są bardzo długie. Kokoszka ma zwyczaj zadzierania ogona do góry.

Zdjęcia – galeria

W galerii publikujemy zdjęcia, grafiki i mapy związane z danym gatunkiem. Klikając na dowolną ikonkę podglądu grafik na końcu galerii, możesz zobaczyć prezentowane tu materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Kokoszka (zwyczajna) (Gallinula chloropus)

© Erni - Fotolia.com


Kliknijk na dowolną miniaturę grafiki aby zobaczyć materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Występowanie i środowisko PL

Kokoszka występuje w Europie, Azji oraz w Afryce. W Polsce nie jest liczna, ale może się pojawiać na terenie całego kraju poza terenami wysokogórskimi. Preferuje zarośnięte zbiorniki wodne. Najwięcej ptaków tego gatunku można spotkać na Górnym Śląsku.

Tryb życia i zachowanie

W okresie lęgowym ptak ten żyje w rozproszeniu. Prowadzi dość skryty tryb życia pośród wodnej roślinności. Przestraszona kokoszka czasem biegnie po wodzie, jakby się miała wzbić w powietrze. Ptak ten lubi chodzić po roślinności unoszącej się na powierzchni wody. Czasem nurkuje. Większość osobników podejmuje wędrówki na zimowiska późną jesienią i wraca wczesną wiosną. Podczas pływania ptak ten charakterystycznie kiwa głową.

Pożywienie

Zjada przede wszystkim liście roślin wodnych, a także ich owoce i nasiona. Roślinną dietę uzupełnia owadami i mięczakami.

Rozmnażanie

Jest monogamiczna przez jeden sezon. Wyprowadza 1-2, bardzo rzadko 3 lęgi w roku. Okres lęgowy trwa od kwietnia do sierpnia. Gniazdo zakłada samiec i samica w gąszczu wodnej roślinności, czasem na niskich wierzbach, a zdarza się, że jest to pływająca platforma. Samica składa 5-10 (13) jaj. Wysiaduje je samiec i samica przez 21-22 dni. Pisklęta są zagniazdownikami. Rodzice opiekują się jednak potomstwem dość długo. Po 40-50 dniach młode potrafią już latać. Osobniki z pierwszego lęgu czasem pomagają w dokarmianiu kolejnego pokolenia.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. W Polsce podlega ścisłej ochronie.

Ciekawostki

Dawne nazwy: kokoszka wodna, kurka wodna.



Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

Możliwość obserwacji kokoszki w Polsce. W okresie listopada do lutego występuje rzadziej.
       Trwa okres lęgowy u kokoszki.
Pokaż tylko bieżące wydarzenia


Pokrewne gatunki ptaków


Dlaczego ptaki lecą w kluczu?
W stadach duże ptaki na długich dystansach tworzą w locie szyk klucza w kształcie litery V. Dlaczego tak się dzieje?
Czy tylko kukułki podrzucają swoje jaja?
To, co robi kukułka nosi nazwę pasożytnictwa lęgowego. Czy w świecie przyrody kukułka jest wyjątkiem, czy też jest to zjawisko spotykane także u innych gatunków?
Największe gniazda ptaków
Jak duże może być gniazdo ptaka? Jakie ptaki są rekordzistami pod tym względem? Oto krótki przegląd rekordzistów wśród ptasich budowniczych gniazd na świecie i w Polsce.
Jak dokarmiać ptaki?
Czym i jak mądrze dokarmiać ptaki, aby im nie zaszkodzić?
Najmniejsze ptaki na świecie
Jaki jest najmniejszy ptak na świecie? Jaki polski ptak jest najmniejszy?
Największe ptaki na świecie
Jaki ptak jest największy na świecie, a jaki w Polsce? Jakie gatunki są najcięższe, które mają największą rozpiętość skrzydeł i które są najwyższe?

Powiązane quizy

Ptaki Polski — quiz

Liczba pytań: 30
Quiz szkolny
Średni wynik:
20.73 / 69.1%
2024-01-18



© medianauka.pl, 2015-05-20, GAT-813




©® Media Nauka 2008-2023 r.