Krakwa

Krakwa (Anas strepera) to skromnie ubarwiona kaczka, bardzo nielicznie gniazdująca w Polsce. Samiec w szacie godowej ma ciemny, popielaty kolor, czarny dziób, ciemną głowę z wierzchu, prążki na przedzie i po bokach, czarny tył. Na skrzydle znajduje się białe lusterko oraz rdzawa plama. Samica przypomina samicę kaczki krzyżówki, ma jednak biały spód, a na dziobie pomarańczowe paski.

Zdjęcia – galeria

W galerii publikujemy zdjęcia, grafiki i mapy związane z danym gatunkiem. Klikając na dowolną ikonkę podglądu grafik na końcu galerii, możesz zobaczyć prezentowane tu materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Krakwa (Mareca strepera)

© asfloro - Fotolia.com


Kliknijk na dowolną miniaturę grafiki aby zobaczyć materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Występowanie i środowisko PL

Ptak ten występuje w Europie, Azji oraz w Ameryce Północnej, W Polsce spotykany jest na płytkich zbiornikach wodnych, doliny rzek, stawach rybnych.

Tryb życia i zachowanie

Jest to ptak wędrowny. W okresie poza lęgami gromadzi się w grupy, nierzadko z innymi gatunkami kaczek. Podczas migracji tworzy czasem bardzo duże stada, złożone nawet z tysięcy osobników. Ptak ten pływa w mocnym wynurzeniu, a nurkuje bardzo płytko.

Pożywienie

Zjada pokarm pochodzenia roślinnego: liście, łodygi i korzenie, pączki, nasiona zarówno roślin wodnych jak i lądowych. Roślinną dietę uzupełnia drobnymi zwierzętami wodnymi.

Rozmnażanie

Odbywa zbiorowe toki już pod koniec lata i jesienią. Wtedy właśnie ptaki te łączą się w pary, które po złożeniu jaj zwykle rozpadają się. Wyprowadza jeden lęg w roku. Samica składa od 6 do 12, rzadko 15 jaj w maju, zawsze w pobliżu wody, w dołku w ziemi, wyłożonym trawą lub liśćmi oraz puchem. Wysiadywanie rozpoczyna się po złożeniu ostatniego jaja i trwa 26-28 dni. Po 6 tygodniach młode kaczki potrafią już latać.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. W Polsce podlega ścisłej ochronie.



Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

   W Polsce przebywają krakwy.
           Samica krakwy składa jaja.
Pokaż tylko bieżące wydarzenia


Pokrewne gatunki ptaków


Jaki ptak najgłębiej nurkuje?
Wśród ptaków mamy także takie, które opanowały środowisko wodne. Który z gatunków najgłębiej nurkuje?
Jaki ptak najszybciej pływa?
Wśród ptaków mamy także takie, które opanowały środowisko wodne. Który z gatunków najszybciej pływa?
Jaki ptak znosi najwięcej jaj?
Wszystkie ptaki znoszą jaja i wysiadują je, aby zachować ciągłość gatunku. Które ptaki znoszą ich najwięcej? Czy są to nasze zwykłe kury domowe, czy też inne ptaki?
Dlaczego ptaki lecą w kluczu?
W stadach duże ptaki na długich dystansach tworzą w locie szyk klucza w kształcie litery V. Dlaczego tak się dzieje?
Czy tylko kukułki podrzucają swoje jaja?
To, co robi kukułka nosi nazwę pasożytnictwa lęgowego. Czy w świecie przyrody kukułka jest wyjątkiem, czy też jest to zjawisko spotykane także u innych gatunków?
Największe gniazda ptaków
Jak duże może być gniazdo ptaka? Jakie ptaki są rekordzistami pod tym względem? Oto krótki przegląd rekordzistów wśród ptasich budowniczych gniazd na świecie i w Polsce.
Jak dokarmiać ptaki?
Czym i jak mądrze dokarmiać ptaki, aby im nie zaszkodzić?
Najmniejsze ptaki na świecie
Jaki jest najmniejszy ptak na świecie? Jaki polski ptak jest najmniejszy?
Największe ptaki na świecie
Jaki ptak jest największy na świecie, a jaki w Polsce? Jakie gatunki są najcięższe, które mają największą rozpiętość skrzydeł i które są najwyższe?

Powiązane quizy

Ptaki Polski — quiz

Liczba pytań: 30
Quiz szkolny
Średni wynik:
20.76 / 69.2%
2024-01-18



© medianauka.pl, 2015-05-11, GAT-796




©® Media Nauka 2008-2023 r.