Krasopani poziomówka

Krasopani poziomówka (Callimorpha dominula) to gatunek pięknie ubarwionego, dużego motyla z rodziny niedźwiedziówkowatych. Skrzydła pierwszej pary są czarne z żółtymi i białymi plamami. Połyskują metalicznym, zielononiebieskim kolorem. Druga para jest czerwona z czarnymi plamami na każdym ze skrzydeł.

Zdjęcia – galeria

W galerii publikujemy zdjęcia, grafiki i mapy związane z danym gatunkiem. Klikając na dowolną ikonkę podglądu grafik na końcu galerii, możesz zobaczyć prezentowane tu materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Krasopani poziomówka (Callimorpha dominula)

© Tim's insects - stock.adobe.com


Kliknijk na dowolną miniaturę grafiki aby zobaczyć materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Występowanie i środowisko PL

Gatunek występuje w Europie i Azji. W Polsce spotykany wyspowo na terenie całego kraju. Zasiedla lasy liściaste i mieszane.

Tryb życia i zachowanie

Okres lotu trwa od czerwca do początku sierpnia. Motyla można obserwować w locie za dnia, szczególnie popołudniu. chętnie siada na oście. W chwili zagrożenia krasopani poziomówka wydziela ciecz, która ma wstrętny smak. Zimuje postać gąsienicy.

Morfologia i anatomia

Rozpiętość skrzydeł wynosi 45-55 mm.

Pożywienie

Rośliny żywicielki to poziomka, żywokost, bodziszek, pokrzywa, jasnota i inne rośliny zielne oraz topola, wiąz i wierzba.

Ochrona i zagrożenia

Brak danych.



Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

         Okres lotu krasopani poziomówki.
Pokaż tylko bieżące wydarzenia


Pokrewne gatunki owadów


Jaki jest największy motyl świata?
Jakie gatunki motyli są uznawane za największe na świecie? Czy motyl taki żyje w Polsce? To motyle dzienne czy ćmy? Poznaj największe motyle świata.
Czy gąsienice są nudne?
Mówiąc o motylach mamy na myśli przede wszystkim postać imago. Przeglądając atlasy motyli, często w ogóle pomija się gąsienice. Dlaczego? Czyżby były nudne?
Jak szybko latają owady?
Owady są jedynymi bezkręgowcami, które potrafią latać. Rozpiętość prędkości i różnych gatunków jest znaczna i może być zaskakująco duża.

Powiązane quizy

Motyle dzienne Polski — quiz

Liczba pytań: 21
Quiz szkolny
Średni wynik:
13.29 / 63.29%
2024-01-22



© medianauka.pl, 2019-03-27, GAT-1251




©® Media Nauka 2008-2023 r.