Krętogłów (zwyczajny)

Krętogłów zwyczajny, krętogłów (Jynx torquilla) to ptak z rodziny dzięciołowatych, podrodziny krętogłowów, choć bardzo przypomina ptaki śpiewające. Jest trochę większy od wróbla domowego. Samica i samiec są tak samo ubarwione. Ubarwienie przypomina upierzenie sów lub ciem. Sterówki są zaokrąglone, inaczej niż u innych krętogłowów. Samiec i samica są tej samej wielkości. Z powodu maskującej barwy piór bardzo trudno go dostrzec.

Zdjęcia – galeria

W galerii publikujemy zdjęcia, grafiki i mapy związane z danym gatunkiem. Klikając na dowolną ikonkę podglądu grafik na końcu galerii, możesz zobaczyć prezentowane tu materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Krętogłów (zwyczajny) (Jynx torquilla)

© Lars Lachmann - Fotolia.com


Kliknijk na dowolną miniaturę grafiki aby zobaczyć materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Występowanie i środowisko PL

Europa, północna Afryka, centralna Azja. W Polsce miejscami średnio liczny lub nieliczny. Zimuje w Afryce Zasiedla lasy liściaste i mieszane, niezbyt gęste, brzegi lasów, także w parkach, alejach, ogrodach, na cmentarzach. Pionowy zasięg występowania - 1000 m n.p.m.

Tryb życia i zachowanie

Nie kuje dziupli. Jest ptakiem wędrownym. Przylatuje w kwietniu i maju, odlot w sierpniu i wrześniu do Afryki. W Polsce jest ptakiem dość pospolitym. Aby przestraszyć napastnika, broni się okrężnymi ruchami szyi. Większość czasu przebywa na drzewach, na ziemi porusza się podskakując. Gatunek ten nie wyróżnia się specyficznym lotem.

Podczas tokowania wydają odgłos "didididi", wystraszony "czek-czek", a pisklęta syczą. W ogóle rzadko się odzywa.

Morfologia i anatomia

Jajo krętogłowa ilustruje poniższy rysunek.

jajo krętogłowa

Pożywienie

Zjada owady, głównie mrówki. Rozgrzebuje mrowiska i wyjada owady miękkim językiem. Ponadto zjada motyle, gąsienice, pajęczaki.

Rozmnażanie

Jest to gatunek monogamiczny. Gnieździ się w dziuplach po innych ptakach lub budkach lęgowych. Tutaj też najłatwiej go obserwować. Okres gniazdowania to maj-czerwiec. Tokuje, charakterystycznie ruszając przy tym głową, strosząc pióra, rozkładając w wachlarz swój ogon. Samica raz w roku składa 7-12 jaj, które wysiadują oboje rodzice przez 13-14 dni. Pisklęta są gniazdownikami. Po 19-24 pisklęta opuszczają gniazdo.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. W Polsce jest objęty ochroną gatunkową.

Ciekawostki

Krętogłowy często wykorzystują do lęgów budki lęgowe i to już zajęte przez inne ptaki. Potrafią "posprzątać" kilka budek, by potem wybrać tę najlepszą.



Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

          Krętogłowy przylatują z zimowisk do Polski.
          Krętogłowy tokują i odbywają lęgi.
          Krętogłowy zwyczajne odlatują do Afryki.
Pokaż tylko bieżące wydarzenia


Pokrewne gatunki ptaków


Jak dzięcioły wytrzymują uderzenia dziobem w drzewo?
Dlaczego dzięcioł nie dostaje wstrząsu mózgu podczas uderzeń w konar drzewa? Jak to się dzieje?
Czy tylko kukułki podrzucają swoje jaja?
To, co robi kukułka nosi nazwę pasożytnictwa lęgowego. Czy w świecie przyrody kukułka jest wyjątkiem, czy też jest to zjawisko spotykane także u innych gatunków?
Największe gniazda ptaków
Jak duże może być gniazdo ptaka? Jakie ptaki są rekordzistami pod tym względem? Oto krótki przegląd rekordzistów wśród ptasich budowniczych gniazd na świecie i w Polsce.
Jak dokarmiać ptaki?
Czym i jak mądrze dokarmiać ptaki, aby im nie zaszkodzić?
Najmniejsze ptaki na świecie
Jaki jest najmniejszy ptak na świecie? Jaki polski ptak jest najmniejszy?
Największe ptaki na świecie
Jaki ptak jest największy na świecie, a jaki w Polsce? Jakie gatunki są najcięższe, które mają największą rozpiętość skrzydeł i które są najwyższe?

Powiązane quizy

Ptaki Polski — quiz

Liczba pytań: 30
Quiz szkolny
Średni wynik:
20.73 / 69.1%
2024-01-18



© medianauka.pl, 2013-06-20, GAT-613




©® Media Nauka 2008-2023 r.