Kur diabeł

Kur diabeł (Myoxocephalus scorpius) to gatunek ryby z rodziny głowaczowatych, jeden z większych przedstawicieli rodziny, o nagim ciele i maczugowatym kształcie. Trzon ogonowy jest dość krótki. Głowa jest duża, zaopatrzona w liczne kolce pokryte skórą. Ubarwienie zmienne. Grzbiet jest ciemniejszy, pokryty plamami, boki pomarańczowe, podczas godów bardziej intensywne. Samiec jest mniejszy od samicy. W okresie tarła samcowi czerwienieje brzuch i pojawiają się na jego ciele białe plamy. Tworzy bardzo liczne formy lokalne i rasy geograficzne.

Zdjęcia – galeria

W galerii publikujemy zdjęcia, grafiki i mapy związane z danym gatunkiem. Klikając na dowolną ikonkę podglądu grafik na końcu galerii, możesz zobaczyć prezentowane tu materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Kur diabeł (Myoxocephalus scorpius)

© Piotr Wawrzyniuk - Fotolia.com


Kliknijk na dowolną miniaturę grafiki aby zobaczyć materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Występowanie i środowisko PL

To gatunek przybrzeżny, występujący w wodach Europy i Ameryki Północnej. Występuje zwykle do głębokości 25 m, czasem nawet 60 m.

Środowisko

ryba morska
Oceany / Morza

Atlantyk
Bałtyk

Tryb życia i zachowanie

Kur głowacz wydaje charakterystyczny odgłos furczenia. Nie odbywa wędrówek. Jest mało ruchliwą rybą.

Morfologia i anatomia

Dorasta zwykle od 10 do 30 cm długości ciała, zdarzają się osobniki 60-centymetrowe.

Pożywienie

Poluje na bezkręgowce denne, larwy ryb i ich ikrę.

Rozmnażanie

Tarło odbywa się w okresie jesienno-zimowym (grudzień i styczeń w Bałtyku). Samica składa ikrę, która tworzy grudkę i jest przyklejona do kamieni. Samiec pilnuje przez kilka tygodni jaj i wylęgu. Larwy prowadzą pelagiczny tryb życia, narybek żyje przy dnie.

Ochrona i zagrożenia

Gatunek ten traktowany jest jako szkodnik narybku. Ryba ta nie ma znaczenia w gospodarce. W Polsce nie jest to gatunek w żaden sposób chroniony.

Ciekawostki

Ukłucia kolcami kura diabła mogą być niebezpieczne.

Wysuszony okaz kura diabła to świetny barometr. Skóra zmienia barwę w zależności od wilgotności powietrza, a tym samym od zmiany ciśnienia.



Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

          Bałtycki kur diabeł odbywa tarło.
Pokaż tylko bieżące wydarzenia


Pokrewne gatunki ryb


Elektryczne ryby
Wiele ryb potrafi wytwarzać prąd elektryczny. Czy prąd taki może być niebezpieczny dla człowieka? Czy można w jakiś sposób wykorzystać tę energię elektryczną?
Latające ryby
Czy i jak daleko latają latające ryby? Po co to robią? Czy oddychają w powietrzu?
Jadowite ryby
Czy istnieją ryby, które są jadowite na tyle, aby zagrozić zdrowiu i życiu człowieka? Czy w Polsce żyją jadowite gatunki ryb?
Najszybsza ryba świata
Z jaką maksymalną prędkością może płynąć ryba? Jak gatunek jest rekordzistą na świecie? Czy w Polsce można spotkać takich rekordzistów?


© medianauka.pl, 2016-09-03, GAT-4216




©® Media Nauka 2008-2023 r.