Góropatwa skalna

Góropatwa skalna, kuropatwa skalna (Alectoris graeca) to gatunek rzadkiego ptaka górskiego z rodziny bażantowatych. Samica jest nieco mniejsza od samca. Samiec posiada ostrogę. Poza tym samiec i samica maja podobne upierzenie. Jest ono z wierzchu szaroniebieskie, gardło białe z czarną, wąską otoczką. Pasek ten zaczyna się na czole, biegnie przez oko, dalej do wola. Spód jest nieco jaśniejszy, płowy. Boki prążkowane. Nogi oraz dziób mają czerwony kolor. Jest bardzo podobna do kuropatwy górskiej. W terenie obu tych gatunków nie da się odróżnić. Kuropatwa górska ma bardziej żółty śliniak, a jego obwódka w okolicach usznych jest rdzawa. Innym bardzo podobnym gatunkiem jest kuropatwa czerwona. Jej śliniak ma z kolei szeroki pasek, który czasem przechodzi w kreskowanie poniżej.

Zdjęcia – galeria

W galerii publikujemy zdjęcia, grafiki i mapy związane z danym gatunkiem. Klikając na dowolną ikonkę podglądu grafik na końcu galerii, możesz zobaczyć prezentowane tu materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Góropatwa skalna (Alectoris graeca)

© hakoar - Fotolia.com


Kliknijk na dowolną miniaturę grafiki aby zobaczyć materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Występowanie i środowisko

Zamieszkuje tereny górskie porośnięte niewielką ilością roślinności. Występuje w Alpach, Apeninach, Górach Dynarskich, na Sycylii. To rzadki ptak.

Tryb życia i zachowanie

Prowadzi osiadły tryb życia.

Morfologia i anatomia

Osiąga rozmiary ciała 35 cm. Skrzydło ma długość do 57 cm. Ciężar ciała wynosi do 420 g.

Pożywienie

Zjada pokarm roślinny, w tym nasiona, liście, pędy. Podczas okresu lęgowego poluje też na owady.

Rozmnażanie

Gniazduje na ziemi. Samica składa w okresie maj-czerwiec 9-15 jaj, które wraz z samcem wysiaduje przez 25 dni. Młode zaraz po wykluciu opuszczają gniazdo.

Ochrona i zagrożenia NT

Gatunek ten bliski zagrożenia wymarciem. Ma status NT w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych.


Pokrewne gatunki ptaków


Największe jaja na świecie
Jaki ptak znosi największe jaja na świecie, a jaki najmniejsze? Ile jaj kurzych mieści się w takim jaju. Czy takie jajo jest jadalne?
Jaki ptak znosi najwięcej jaj?
Wszystkie ptaki znoszą jaja i wysiadują je, aby zachować ciągłość gatunku. Które ptaki znoszą ich najwięcej? Czy są to nasze zwykłe kury domowe, czy też inne ptaki?
Czy tylko kukułki podrzucają swoje jaja?
To, co robi kukułka nosi nazwę pasożytnictwa lęgowego. Czy w świecie przyrody kukułka jest wyjątkiem, czy też jest to zjawisko spotykane także u innych gatunków?
Największe gniazda ptaków
Jak duże może być gniazdo ptaka? Jakie ptaki są rekordzistami pod tym względem? Oto krótki przegląd rekordzistów wśród ptasich budowniczych gniazd na świecie i w Polsce.
Jak dokarmiać ptaki?
Czym i jak mądrze dokarmiać ptaki, aby im nie zaszkodzić?
Najmniejsze ptaki na świecie
Jaki jest najmniejszy ptak na świecie? Jaki polski ptak jest najmniejszy?
Największe ptaki na świecie
Jaki ptak jest największy na świecie, a jaki w Polsce? Jakie gatunki są najcięższe, które mają największą rozpiętość skrzydeł i które są najwyższe?

Powiązane quizy

Ptaki Polski — quiz

Liczba pytań: 30
Quiz szkolny
Średni wynik:
20.77 / 69.23%
2024-01-18



© medianauka.pl, 2017-01-02, GAT-4346




©® Media Nauka 2008-2023 r.