Łęczak

Łęczak (Tringa glareola) to gatunek ptaka z rodziny bekasowatych z podrodziny brodźców. Ubarwienie samca i samicy podobne. W szacie godowej ciało z wierchu brązowe, z jasnymi plamkami. Nad okiem biegnie biała pręga. Kuper i ogon są białe, ciemno prążkowane. Głowa i szyja oraz pierś po bokach z ciemnymi plamkami. Dziób ma czarny kolor. Nogi są żółtawe. W szacie spoczynkowej plamy z wierzchu ciała mają rdzawy kolor.

Zdjęcia – galeria

W galerii publikujemy zdjęcia, grafiki i mapy związane z danym gatunkiem. Klikając na dowolną ikonkę podglądu grafik na końcu galerii, możesz zobaczyć prezentowane tu materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Łęczak (Tringa glareola)

© amajk - Fotolia.com


Kliknijk na dowolną miniaturę grafiki aby zobaczyć materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Występowanie i środowisko PL

Łęczak preferuje bagniste tereny, brzegi wód w tundrze, lasotundrze i w lasach. Obecny w północnej części Europy i Azji. Zimuje w Afryce, Azji i Australii.

Tryb życia i zachowanie

To ptak wędrowny. Przeloty odbywają się od połowy kwietnia do maja i od lipca do października. Wydaje ostry i przenikliwy gwizd.

Morfologia i anatomia

Osiąga długość ciała 20-23 cm i 50-80 wagi ciała. Rozpiętość skrzydeł wynosi 34-42 cm. Waga ciała zwykle waha się w granicach 50-80 g, maksymalnie 95 g.

Pożywienie

Łęczak poluje na owady, pajęczaki, pierścienice, mięczaki, skorupiaki. Rzadko zjada ryby i żaby. Swoją dietę uzupełnia nasionami roślin.

Rozmnażanie

Gniazduje na ziemi. Samica wyprowadza jeden lęg w ciągu roku. Jest ptakiem monogamicznym. Do rozrodu przystępuje od maja do czerwca. Do płytkiego zagłębienia w ziemi z wyściółką samica składa zwykle 4 jaja. Rzadko ptak ten wykorzystuje gniazda innych ptaków do rozrodu. Inkubacja trwa 22-23 dni. Wysiadywaniem zajmuje się samiec i samica.

Ochrona i zagrożenia

W Polsce łęczak jako gatunek lęgowy jest na wymarciu. Jest jednak liczny podczas przelotów, wręcz najczęściej spotykanym brodźcem. Podlega w Polsce ochronie ścisłej i wymaga czynnej ochrony. Prawdopodobnie w Polsce gniazduje nie więcej niż 5 par lęgowych.

Ciekawostki

Podczas wędrówek to nasz najliczniejszy brodziec.



Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

      W Polsce pojawia się podczas przelotów łęczak.
Pokaż tylko bieżące wydarzenia


Pokrewne gatunki ptaków


Które ptaki gniazdują najdalej?
Bieguny to rejony o ekstremalnych warunkach pogodowych. Jak daleko w tych warunkach ptaki mogą się rozmnażać i wysiadywać jaja?
Czy tylko kukułki podrzucają swoje jaja?
To, co robi kukułka nosi nazwę pasożytnictwa lęgowego. Czy w świecie przyrody kukułka jest wyjątkiem, czy też jest to zjawisko spotykane także u innych gatunków?
Największe gniazda ptaków
Jak duże może być gniazdo ptaka? Jakie ptaki są rekordzistami pod tym względem? Oto krótki przegląd rekordzistów wśród ptasich budowniczych gniazd na świecie i w Polsce.
Jak dokarmiać ptaki?
Czym i jak mądrze dokarmiać ptaki, aby im nie zaszkodzić?
Najmniejsze ptaki na świecie
Jaki jest najmniejszy ptak na świecie? Jaki polski ptak jest najmniejszy?
Największe ptaki na świecie
Jaki ptak jest największy na świecie, a jaki w Polsce? Jakie gatunki są najcięższe, które mają największą rozpiętość skrzydeł i które są najwyższe?

Powiązane quizy

Ptaki Polski — quiz

Liczba pytań: 30
Quiz szkolny
Średni wynik:
20.73 / 69.1%
2024-01-18



© medianauka.pl, 2017-02-06, GAT-4306




©® Media Nauka 2008-2023 r.