Narwal jednozębny

Narwal (Monodon monoceros) to waleń z rodziny narwalowatych. Samce są trochę większe od samic. Na grzbietowej części ciała ciemne plamy, spód ciała biały. Ogólnie ubarwienie jest zmienne. Narwal ma tylko dwa zęby. U samców lewy ząb stale rośnie, przekształcając się w szpiczasty, spiralny cios, osiągając długość 2,8 m. Czasem rozwijają się dwa ciosy, zdarza się, że taki cios występuje też u samicy. Do tej pory nie wiemy, jakie znaczenie ma cios.

Zdjęcia – galeria

W galerii publikujemy zdjęcia, grafiki i mapy związane z danym gatunkiem. Klikając na dowolną ikonkę podglądu grafik na końcu galerii, możesz zobaczyć prezentowane tu materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Narwal jednozębny (Monodon monoceros)

© Andreas Meyer - Fotolia.com


Kliknijk na dowolną miniaturę grafiki aby zobaczyć materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Występowanie i środowisko

Przybrzeżne wody mórz Arktyki pomiędzy 60° a 80° szerokości geograficznej. Najczęściej można spotkać narwala u wybrzeży Grenlandii. Lubi otwarte morze.

Tryb życia i zachowanie

Narwale żyją w małych grupach. Zimą narwale wędrują nieco na południe, zostawiając za sobą zwarte pola lodowe. Zwierzę to często wyskakuje z wody nad jej powierzchnię.

Pożywienie

Fauna denna, szczególnie ryby, ale także głowonogi i skorupiaki.

Rozmnażanie

Nie ma określonej pory godowej. Ciąża trwa 14 miesięcy. Samica rodzi zwykle jedno młode o długości około 1,5 m. Laktacja trwa 6 miesięcy. Młodym opiekuje się samica.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. Gatunek ten ma w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych status bliskiego zagrożenia wymarciem.

Ciekawostki

Od średniowiecza odławiano narwale dla ciosów, które przypominały ludziom rogi mitycznego jednorożca. Były bardzo cenione. Sporządzano z niego np. berła.


Pokrewne gatunki ssaków


Czy tylko nietoperze używają echolokacji?
Echolokacja jest to zdolność do określania położenia obiektów w przestrzeni na podstawie echa akustycznego. Czy tylko nietoperze widzą w ciemności w ten sposób?
Ile śpią ssaki?
Ssaki potrafią przesypiać w głębokim śnie naprawdę długi okres czasu. Jakie ssaki śpią najdłużej, a które nie potrzebują zbyt wiele snu?
Najmniejszy ssak
Jakie ssaki osiągają najmniejsze rozmiary na świecie, a jakie w Polsce? Gdzie można je spotkać?
Największy ssak
Który z saków jest największy na świecie, a który w Polsce? Czy w historii żyły większe ssaki niż obecnie? Czy są to ssaki wodne czy lądowe?
Jak dużo jedzą zwierzęta?
Czy tylko człowiek bywa obżartuchem? Czy w świecie zwierząt również można znaleźć łakomczuchów? Ile pokarmu zjadają różne zwierzęta?

Powiązane quizy

Ssaki Polski — quiz

Liczba pytań: 30
Quiz szkolny
Średni wynik:
19.42 / 64.73%
2024-01-20



Bibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

  • IUCN – Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych, ISSN 2307-8235 https://www.iucnredlist.org
  • pod red. Kazimierza Kowalskiego – Mały słownik zoologiczny - ssaki, Wiedza Powszechna 1975
  • Włodzimierz Cichocki, Agnieszka Ważna, Jan Cichocki, Ewa Rajska-Jurgiel, Artur Jasiński, Wiesław Bogdanowicz – Polskie nazewnictwo ssaków świata, 978-83-88147-15-9, Muzeum i Instytut Zoologii PAN 2015
  • Włodzimierz Serafiński, Ewa Wielgus-Serafińska – Ssaki zwierzęta świata, ISBN 83-01-05877-3, PWN 1988

© medianauka.pl, 2012-12-27, GAT-199




©® Media Nauka 2008-2023 r.