Nur czarnoszyi

Nur czarnoszyi (Gavia arctica) to ptak z rodziny nurów. W szacie godowej kark i głowa jest szarawa, przód szyi jest czarny. Po bokach szyi znajdują się czarno-białe wzory. Podobne znajdują się na wierzchu ciała. Z tyłu nieco z boku znajduje się biała plama. Poza godami ptaki są białe po bokach głowy, od spodu i na przodzie szyi, a ciemne z wierzchu. Młode osobniki mają brązowy odcień upierzenia. Dziób jest prosty, ostro zakończony.

Zdjęcia – galeria

W galerii publikujemy zdjęcia, grafiki i mapy związane z danym gatunkiem. Klikając na dowolną ikonkę podglądu grafik na końcu galerii, możesz zobaczyć prezentowane tu materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Nur czarnoszyi (Gavia arctica)

© Erni - Fotolia.com


Kliknijk na dowolną miniaturę grafiki aby zobaczyć materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Występowanie i środowisko PL

W okresie lęgów zasiedla północną Azję oraz Skandynawię. Zajmuje wszelkie zbiorniki pełne ryb. W Polsce ptaka tego można spotkać cały rok na wybrzeżu. Podczas przelotów spotykany także w głębi kraju na zbiornikach wodnych.

Tryb życia i zachowanie

To ptak wędrowny. Potrafi przebywać pod wodą do 2 minut. Głos: w okresie lęgowym są to głośne gwizdy.

Pożywienie

Zjada głównie ryby. Dietę rybną uzupełnia żabami, skorupiakami, mięczakami, owadami żyjącymi w wodzie.

Rozmnażanie

Wyprowadza jeden lęg w roku. Gniazduje każdego roku w tym samym miejscu na wyspach, płyciznach przy brzegu zbiorników wodnych. Samiec buduje gniazdo i imitacje gniazda w pobliżu. Samica składa 1-2 (rzadziej 3) jaja, które wraz z samcem wysiaduje przez 28-30 dni. Po 2-3 dniach od wyklucia młode przenoszą się nad wodę. Potrafią latać dopiero po 2-3 miesiącach. Młode przystępują do rozrodu po 2-3 latach.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. W Polsce ptak ten jest objęty ścisłą ochroną.

Ciekawostki

Samiec oprócz głównego gniazda buduje także jego imitacje, prawdopodobnie dla zmylenia drapieżników.



Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

     Możliwość obserwacji w Polsce nura czarnoszyjego, głównie na wybrzeżu. W pozostałych miesiącach bardzo rzadko można go również spotkać.
Pokaż tylko bieżące wydarzenia


Pokrewne gatunki ptaków


Jaki ptak najgłębiej nurkuje?
Wśród ptaków mamy także takie, które opanowały środowisko wodne. Który z gatunków najgłębiej nurkuje?
Jaki ptak najszybciej pływa?
Wśród ptaków mamy także takie, które opanowały środowisko wodne. Który z gatunków najszybciej pływa?
Czy tylko kukułki podrzucają swoje jaja?
To, co robi kukułka nosi nazwę pasożytnictwa lęgowego. Czy w świecie przyrody kukułka jest wyjątkiem, czy też jest to zjawisko spotykane także u innych gatunków?
Największe gniazda ptaków
Jak duże może być gniazdo ptaka? Jakie ptaki są rekordzistami pod tym względem? Oto krótki przegląd rekordzistów wśród ptasich budowniczych gniazd na świecie i w Polsce.
Jak dokarmiać ptaki?
Czym i jak mądrze dokarmiać ptaki, aby im nie zaszkodzić?
Najmniejsze ptaki na świecie
Jaki jest najmniejszy ptak na świecie? Jaki polski ptak jest najmniejszy?
Największe ptaki na świecie
Jaki ptak jest największy na świecie, a jaki w Polsce? Jakie gatunki są najcięższe, które mają największą rozpiętość skrzydeł i które są najwyższe?


© medianauka.pl, 2015-05-05, GAT-790




©® Media Nauka 2008-2023 r.