Rusałka ceik

Rusałka ceik (Polygonia c-album) to dość duży motyl dzienny o charakterystycznym, postrzępionym kształcie skrzydeł. Na spodzie skrzydeł znajduje się biała plama w kształcie litery "C" (stąd nazwa motyla). Plama ta bywa zmienna, czasem nawet zanika u niektórych form.

Zdjęcia – galeria

W galerii publikujemy zdjęcia, grafiki i mapy związane z danym gatunkiem. Klikając na dowolną ikonkę podglądu grafik na końcu galerii, możesz zobaczyć prezentowane tu materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Rusałka ceik (Polygonia c-album)

Muzeum Przyrodniczego w Jeleniej Górze © Krzysztof Trawiński - medianauka.pl


Kliknijk na dowolną miniaturę grafiki aby zobaczyć materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Występowanie i środowisko PL

Europa, Azja oraz północna część Afryki. Motyl ten jest pospolity w całej Polsce. Występuje na skrajach lasów, polanach, w sadach i ogrodach, a także na terenach ruderalnych, często w pobliżu wodnych zbiorników.

Tryb życia i zachowanie

Zimuje motyl. To owad o dziennej aktywności.

Pożywienie

Rośliny żywicielki to pokrzywa, chmiel, wiąz, leszczyna, agrest, porzeczka.

Rozmnażanie

Motyle składają na wiosnę jaja, z których wylęgają się gąsienice i w efekcie rozwijają się dwa typy motyli. Jeden z nich jest gotowy do przezimowania, drugi typ (o jaśniejszym ubarwieniu skrzydeł i spotykany tylko latem) kopuluje, składa jaja, a ich potomstwo zimuje.

Ochrona i zagrożenia

Brak danych.

Ciekawostki

Ze złożonymi skrzydłami rusałka ceik przypomina zeschły liść zaś gąsienica upodabnia się do ptasich odchodów.


Pokrewne gatunki owadów


Jaki jest największy motyl świata?
Jakie gatunki motyli są uznawane za największe na świecie? Czy motyl taki żyje w Polsce? To motyle dzienne czy ćmy? Poznaj największe motyle świata.
Czy gąsienice są nudne?
Mówiąc o motylach mamy na myśli przede wszystkim postać imago. Przeglądając atlasy motyli, często w ogóle pomija się gąsienice. Dlaczego? Czyżby były nudne?
Jak szybko latają owady?
Owady są jedynymi bezkręgowcami, które potrafią latać. Rozpiętość prędkości i różnych gatunków jest znaczna i może być zaskakująco duża.

Powiązane quizy

Motyle dzienne Polski — quiz

Liczba pytań: 21
Quiz szkolny
Średni wynik:
13.13 / 62.52%
2024-01-22



© medianauka.pl, 2009-11-01, GAT-39




©® Media Nauka 2008-2023 r.