Spuszczel pospolity, spuszczel domowy

Spuszczel pospolity, spuszczel domowy (Hylotrupes bajulus) to chrząszcz z rodziny kózkowatych o wydłużonym, dość płaskim ciele. Kolor ciemny (czarny lub brunatny). Na pokrywach skrzydłowych na środku widać dwie jaśniejsze plamy, które są utworzone z włosków i nie zawsze są dobrze widoczne. Na przedpleczu widać dwa guzki. Ciało prawie całe pokryte jest niewielkimi włoskami. Czułki jak na kózkowate są dość krótkie. Samice mają długie pokładełko (na zdjęciu poniżej).

Zdjęcia – galeria

W galerii publikujemy zdjęcia, grafiki i mapy związane z danym gatunkiem. Klikając na dowolną ikonkę podglądu grafik na końcu galerii, możesz zobaczyć prezentowane tu materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Spuszczel pospolity, spuszczel domowy (Hylotrupes bajulus)

© Henrik Larsson - Fotolia.com


Kliknijk na dowolną miniaturę grafiki aby zobaczyć materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Występowanie i środowisko PL

To gatunek kosmopolityczny. Występuje prawie na całym świecie. W Polsce spotykany na terenie całego kraju. Można go spotkać w starych elementach drewnianych iglastych domów oraz w lasach.

Tryb życia i zachowanie

Przez większość swego życia owad ten występuje jako larwa żerująca latami w drewnie.

Pożywienie

Larwa żywi się starym, wysuszonym drewnem iglastym, często wchodzącym w skład konstrukcji domostw. Chodniki nie są regularne, są zapchane trocinami.

Rozmnażanie

Okres rozrodczy przypada na lato. Zapłodniona samica za pomocą pokładełka składa jaja w szpary drewna. Larwy żerują kilka lat. Przepoczwarzenie ma miejsce w drewnie.

Ochrona i zagrożenia

Nie jest to gatunek zagrożony wymarciem. To jeden z największych szkodników drewna. Jedyną ochroną przed tym chrząszczem jest impregnacja drewna konstrukcyjnego.

Ciekawostki

Spuszczele to największe szkodnik z rodziny kózkowatych i jedne z największych szkodników drewna. Mogą doprowadzić do zawalenia się konstrukcji dachu.

Larwy tego chrząszcza żyją nawet 10 lat, podczas gdy postać dorosła zaledwie dwa tygodnie.


Pokrewne gatunki owadów


Największy chrząszcz na świecie
Jaki chrząszcz jest uznawany za największego na świecie? Gdzie żyje i czy odbiega znacznie rozmiarami od krajowych gatunków?
Czy w Polsce można jeszcze odkryć nowe gatunki zwierząt?
Można się spotkać z przekonaniem, że w świecie zwierząt w Polsce wszystko już zostało zbadane. Czy rzeczywiście?
Jak szybko latają owady?
Owady są jedynymi bezkręgowcami, które potrafią latać. Rozpiętość prędkości i różnych gatunków jest znaczna i może być zaskakująco duża.


© medianauka.pl, 2015-06-30, GAT-873




©® Media Nauka 2008-2023 r.