Trzewikodziób

Trzewikodziób (Balaeniceps rex) to jedyny przedstawiciel rodziny trzewikodziobów żyjący dziś na świecie. Ma charakterystyczny, potężny i dość krótki dziób (ma około 20 cm długości), przypominający drewniany but. Dziób ten jest na końcu haczykowato zagięty ku dołowi. Głowa również jest duża, szyja krótka. Upierzenie szaroniebieskawe z zielonkawym odcieniem.

Zdjęcia – galeria

W galerii publikujemy zdjęcia, grafiki i mapy związane z danym gatunkiem. Klikając na dowolną ikonkę podglądu grafik na końcu galerii, możesz zobaczyć prezentowane tu materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Trzewikodziób (Balaeniceps rex)

© lochstampfer - Fotolia.com


Kliknijk na dowolną miniaturę grafiki aby zobaczyć materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Występowanie i środowisko

To afrykański ptak. Zamieszkuje brzegi bagien, wód śródlądowych.

Tryb życia i zachowanie

Jest aktywny głównie w nocy. Pokarmu szuka samotnie, rzadko w małych grupach. Porusza się powoli i cicho. Czatuje nieruchomo na ofiary. Gdy zauważy rybę, rzuca się całym ciałem w jej kierunku. Po ataku ptak zmienia miejsce czatowania. Bardzo dobrze lata z podkurczoną szyją, opierając o pierś dziób. Wykorzystuje prądy powietrzne wznoszące. Może osiągać wysokie pułapy. Lot szybowcowy. Nie odzywa się w spoczynku. Podczas lotu cicho kracze. Kłapie dziobem. Przy gnieździe wydaje odgłosy przypominające beczenie.

Pożywienie

W skład jego diety wchodzą głównie ryby, ale także płazy i gady. Dziób jest przystosowany do szukania w mule ryb dwudysznych.

Rozmnażanie

Gniazduje w trawie, zazwyczaj w porze suchej, podczas której łatwiej o prapłetwce. Gniazdo to duży kopiec z roślinności, stale rozbudowywany. Samica składa 1-3 jaja. Wysiadywanie trwa 30 dni. Pisklęta są gniazdownikami. W początkowej fazie rozwoju są pokryte puchem. Po 95-105 dniach stają się samodzielne.

Ochrona i zagrożenia VU

Gatunek ten jest narażony na wymarcie. Ma status VU w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych.


Filmy


Pokrewne gatunki ptaków

Nie posiadamy w naszej bazie innych gatunków zwierząt z tej samej rodziny.


Czy tylko kukułki podrzucają swoje jaja?
To, co robi kukułka nosi nazwę pasożytnictwa lęgowego. Czy w świecie przyrody kukułka jest wyjątkiem, czy też jest to zjawisko spotykane także u innych gatunków?
Największe gniazda ptaków
Jak duże może być gniazdo ptaka? Jakie ptaki są rekordzistami pod tym względem? Oto krótki przegląd rekordzistów wśród ptasich budowniczych gniazd na świecie i w Polsce.
Jak dokarmiać ptaki?
Czym i jak mądrze dokarmiać ptaki, aby im nie zaszkodzić?
Najmniejsze ptaki na świecie
Jaki jest najmniejszy ptak na świecie? Jaki polski ptak jest najmniejszy?
Największe ptaki na świecie
Jaki ptak jest największy na świecie, a jaki w Polsce? Jakie gatunki są najcięższe, które mają największą rozpiętość skrzydeł i które są najwyższe?


© medianauka.pl, 2015-03-03, GAT-713




©® Media Nauka 2008-2023 r.