Wilk szary

Wilk szary (Canis lupus) to największy przedstawiciel rodziny psów. Ma wydłużoną głowę, wąską klatkę piersiową, długie kończyny. Sierść ma płowy kolor z domieszką czarnych włosów, strona brzuszna jaśniejsza. Ma długie i grube kły. Ma największe łamacze ze wszystkich psów. Jest szybkim i wytrwałym biegaczem. Samce wilków są większe i cięższe od samic. Sierść wilków nie jest jedynie szara. W niektórych rejonach świata spotykamy wilki prawie całkowicie czarne lub białe.

Zdjęcia – galeria

W galerii publikujemy zdjęcia, grafiki i mapy związane z danym gatunkiem. Klikając na dowolną ikonkę podglądu grafik na końcu galerii, możesz zobaczyć prezentowane tu materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Wilk szary (Canis lupus)

Zdjęcie zbiorów ZOO w Opolu © Krzysztof Trawiński - medianauka.pl


Kliknijk na dowolną miniaturę grafiki aby zobaczyć materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Występowanie i środowisko PL

Europa północna, środkowa Azja, Ameryka Północna. Obszary leśne, nizinne i górskie, stepy. W Polsce sporadycznie spotykany na całym jej obszarze, ale najczęściej na wschodzie kraju. W Japonii jest gatunkiem wymarłym. W okolicach zamieszkanych przez ludzi został prawie całkowicie wytępiony.

Tryb życia i zachowanie

Jest aktywny nocą, ale czasem poluje też w dzień. Koczuje. Tylko w okresie rozrodu pozostaje dłużej w jednym miejscu. Zimą wilki tworzą stada, którym przewodzą stare samce (basiory). Zimą polują zespołowo. Wataha liczy od 3 do 10 osobników. Są to zwykle grupy rodzinne.

Wilk nie kopie nor. Buduje sobie legowisko z suchych traw i mchu na ziemi. Długo wytrzymuje bez pokarmu. To wytrwały piechur. Dobrze pływa.

Morfologia i anatomia

Długość ciała wilka wynosi od 100 do 130 cm, ogon ma długość 50 cm. Wysokość w kłębie wynosi do 85 cm. Waży od 18 do 75 kg.

Pożywienie

Poluje na dzikie i domowe zwierzęta kopytne, zjada także padlinę, gryzonie, ptaki, jaja, jaszczurki, owady, owoce. Zjada nawet 10 kg na jeden posiłek.

Rozmnażanie

W stadzie rozmnaża się tylko para dominująca. Ruja (cieczka) trwa od końca grudnia do początku marca. Ciąża trwa 60-65 dni. Samica (wadera) rodzi zwykle 4-7 (czasem nawet 12) ślepych i owłosionych młodych. Młodymi opiekuje się samiec i samica. Oczy szczenięta otwierają po 2 tygodniach. Matka karmi je wyłącznie mlekiem przez 6 tygodni. Dojrzałość płciową uzyskuje po 2 latach życia.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych.

Ciekawostki

W ciągu jednej nocy w poszukiwaniu pokarmu wilk może pokonać odległość 50-160 km.

To największy przedstawiciel rodziny psowatych.

Wilk to przodek psa domowego. Wilka prawdopodobnie udomowiono w Azji około 16 tysięcy lat temu.

Podgatunki

Wyróżniamy następujące podgatunki:

Pytania

Pytania

Jaki pies jest podobny do wilka?

Największe podobieństwo do wilka występuje w przypadku owczarka niemieckiego.

Jak się nazywa samica wilka, a jak samiec?

Samiec wilka to basior, a samica to wadera.

Na co polują wilki?

Wilki polują głównie na zwierzęta kopytne, a więc sarny, jelenie, a nawet łosie, dziki. Wśród ofiar wilków są też zające, króliki, krety, bobry, borsuki, gryzonie, zwierzęta gospodarcze, rzadziej ptactwo, lisy lub jenoty.

Czy wilk atakuje człowieka?

Wilk atakuje człowieka jedynie w wyjątkowych sytuacjach. Najczęściej dzieje się tak, gdy wilk jest chory na wściekliznę lub jest przez człowieka prowokowany (nawet nieświadomie), a przez to działa w swojej samoobronie. Wilk nie jest zagrożeniem dla człowieka, ale człowiek jest śmiertelnym zagrożeniem dla wilków.

Co symbolizuje wilk?

Wokół wilków narosło wiele legend i generalnie wilki cieszą się złą sławą. To symbol wojny, zniszczenia, ciemności, złego fatum. W średniowieczu wilk był uosobieniem szatana. Nawet w potocznym języku używa się takich powiedzeń jak: "patrzeć na kogoś wilkiem", "człowiek człowiekowi wilkiem", "wilcza przyjaźń". Legendy i opowieści o wilkołakach pogłębiają zły wizerunek tego drapieżnika. Niechęć ludzi do wilków była przyczyną jego tępienia na dużą skalę. Postrzeganie wilka, jako krwiożerczej bestii nie znajduje uzasadnienia w faktach.




Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

        Trwa ruja u wilka w obszarze euroazjatyckim.
           Rodzą się w Polsce młode wilki.
           Wilki zaczynają skupiać się w stada. Młodym wilkom wyrasta właściwe uzębienie.
Pokaż tylko bieżące wydarzenia


Pokrewne gatunki ssaków


Ile śpią ssaki?
Ssaki potrafią przesypiać w głębokim śnie naprawdę długi okres czasu. Jakie ssaki śpią najdłużej, a które nie potrzebują zbyt wiele snu?
Najmniejszy ssak
Jakie ssaki osiągają najmniejsze rozmiary na świecie, a jakie w Polsce? Gdzie można je spotkać?
Największy ssak
Który z saków jest największy na świecie, a który w Polsce? Czy w historii żyły większe ssaki niż obecnie? Czy są to ssaki wodne czy lądowe?
Jak dużo jedzą zwierzęta?
Czy tylko człowiek bywa obżartuchem? Czy w świecie zwierząt również można znaleźć łakomczuchów? Ile pokarmu zjadają różne zwierzęta?

Powiązane quizy

Ssaki Polski — quiz

Liczba pytań: 30
Quiz szkolny
Średni wynik:
19.47 / 64.9%
2024-01-20



Bibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

  • IUCN – Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych, ISSN 2307-8235 https://www.iucnredlist.org
  • Włodzimierz Cichocki, Agnieszka Ważna, Jan Cichocki, Ewa Rajska-Jurgiel, Artur Jasiński, Wiesław Bogdanowicz – Polskie nazewnictwo ssaków świata, 978-83-88147-15-9, Muzeum i Instytut Zoologii PAN 2015
  • Włodzimierz Serafiński, Ewa Wielgus-Serafińska – Ssaki zwierzęta świata, ISBN 83-01-05877-3, PWN 1988
  • pod red. Kazimierza Kowalskiego – Mały słownik zoologiczny - ssaki, Wiedza Powszechna 1975
  • Włodzimierz Serafiński, Ewa Wielgus-Serafińska – Ssaki zwierzęta świata, ISBN 83-01-05877-3, PWN 1988
  • Praca zbiorowa – Ilustrowana encyklopedia ssaków Polski - atlas, ISBN 978-83-7705-871-8, P.H.W. FENIX 0

© medianauka.pl, 2012-12-24, GAT-195
Data aktualizacji artykułu: 2022-04-07




©® Media Nauka 2008-2023 r.