Logo Media Nauka

Człowiekowate

Człowiekowate (Hominidae) to rodzina małp człekokształtnych, która liczy dziś 7 gatunków w 4 rodzajach. Zaliczamy tutaj człowieka, orangutany, szympansy i goryle.

Wygląd

Człowiekowate nie posiadają ogona. Kończyny przednie są dłuższe w porównaniu do tylnych. Dłonie i ramiona są bardzo ruchliwe. Oprócz ludzi, wszystkie inne rodzaje mają częściową umiejętność stania na dwóch nogach.

Gatunki

Wykaz wszystkich opublikowanych artykułów tematycznych.


Człowiek rozumnyCzłowiek rozumny PL

Homo sapiens

Człowiek rozumny (Homo sapiens) czyli człowiek żyjący współcześnie, jest zaliczany do ssaków. Podstawowe cechy biologiczne człowieka to inteligencja, duży i zaawansowany w rozwoju mózg, kończyny górne nie pełniące roli lokomocyjnej, przeciwstawny kciuk, po


GorylGoryl

Gorilla gorilla

Goryl nizinny to naczelny ssak z rodziny człekokształtnych. Jest największą małpą. Żyje w grupach rodzinnych w niedostępnych lasach tropikalnych.


Orangutan, orang, orangutan borneańskiOrangutan, orang, orangutan borneański

Pongo pygmaeus

Orangutan, zwany także orangiem to ssak z rodziny małp człekokształtnych o ciele pokrytym szorstkim, długim, rudym włosiem. To druga co do wielkości małpa na świecie.


SzympansSzympans

Pan troglodytes

Szympans to najlepiej znana nauce małpa człekokształtna. Pod względem rozwoju psychicznego stoi najwyżej ze wszystkich zwierząt. Dzięki tym zwierzętom wprowadzono szczepionkę przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby.


Nazwa rodziny
Człowiekowate (Hominidae)
Występowanie
Cały świat.
Liczba gatunków na świecie
7
Liczba gatunków w Polsce
1
Systematyka
Domena: Eukarionty (Eukaryota)
Królestwo: Zwierzęta (Animalia)
Typ: Strunowce (Chordata)
Gromada: Ssaki (Mammalia)
Rząd: Naczelne (Primates)
Rodzina: Człowiekowate (Hominidae)
Długość ciała
Długość ciała: do 156 cm.
Masa ciała: do 175 kg.

Inne gatunki

  • Goryl wschodni (Gorilla beringei)
  • Szympans karłowaty (Pan paniscus)
  • Orangutan sumatrzański (Pongo abelii)

Występowanie i środowisko

Brak danych.

Tryb życia i zachowanie

Poruszają się po ziemi na dwóch kończynach, podpierając się rękami, po drzewach za pomocą brachiacji. Stan psychiczny wyrażają za pomocą mimiki twarzy.

Wszyscy przedstawiciele małp człekokształtnych żyją w grupach rodzinnych i wyróżniają się złożonością zachowań socjalnych.

Morfologia i anatomia

Pierwszy palec stopy jest przeciwstawny. Człekokształtne rozróżniają barwy. Mózg jest duży, o złożonej strukturze. Czaszka małpy człekokształtnej ma wydatne wały nadoczodołowe.

Rozmnażanie

U samic występuje menstruacja. Ciąża trwa 8-9 miesięcy. Samice rodzą zazwyczaj jedno młode, rzadko więcej. Młode jest bezradne i przez długi czas wymaga ścisłej opieki matki.

Pożywienie

Są wszystkożerne. Zjadają jednak głównie owoce i liście, niektóre gatunki również owady. Szympansy i ludzie jedzą także mięso kręgowców.

Ochrona i zagrożenia

Większość gatunków jest zagrożona wyginięciem.

Ciekawostki

Wszystkie wielkie małpy potrafią wytwarzać narzędzia.

Zdjęcia - galeria© medianauka.pl, 2014-01-08, RODZ-136© Media Nauka 2008-2018 r.