Logo Media Nauka
Sklep naukowy

Płatkonogi

Płatkonogi (Phalaropodidae) to rodzina ptaków z rzędu siewkowatych. Rodzina ta liczy dziś 3 gatunki w 1 rodzaju. W Polsce notowano 2 gatunki.

Wygląd

To niewielkie ptaki. Palce stóp mają płatki skórne, które ułatwiają tym ptakom pływanie. Stąd też pochodzi nazwa tej rodziny. Występuje tu dymorfizm sezonowy, wiekowy i płciowy. Samice mają większe rozmiary od samców, w szacie godowej są bardziej kolorowe. To bardzo lekkie ptaki. Wiatr czasami utrudnia utrzymanie im się na wodzie. Upierzenie godowe pojawia się późną wiosną i bardzo szybko zanika. Na głowie występują zwykle białe, czarne i czerwone plamy. Mają czarny kuper i białą pręgę na skrzydle z wyjątkiem płatkonoga trójbarwnego, u którego pręga nie występuje, a kuper jest biały.

Gatunki

Wykaz wszystkich opublikowanych artykułów tematycznych.


Płatkonóg szydłodziobyPłatkonóg szydłodzioby ikona-polska

(Phalaropus lobatus)

To bardzo rzadko w Polsce spotykany tylko podczas przelotów ptak z rodziny płatkodzobów. Najczęsciej można go spotkać nad morzem.


Nazwa rodziny
Płatkonogi (Phalaropodidae)
Występowanie
Europa, Azja, Ameryka Północna, Ameryka Południowa.
Liczba gatunków na świecie
3
Liczba gatunków w Polsce
2
Systematyka
Domena: Eukarionty (Eukaryota)
Królestwo: Zwierzęta (Animalia)
Typ: Strunowce (Chordata)
Gromada: Ptaki (Aves)
Rząd: Siewkowate, siewkowe (Charadriiformes)
Rodzina: Płatkonogi (Phalaropodidae)
Długość ciała
Długość: 16-19 cm.
Masa ciała: około 100 g.

Inne gatunki

  • Płatkonóg płaskodzioby (Phalaropus fulicarius)
  • Płatkonóg trójbarwny (Phalaropus tricolor)

Występowanie i środowisko

Zamieszkują głównie półkulę północną, najliczniej w rejonach polarnych. Jeden z gatunków zamieszkuje Amerykę. Zimują w strefie tropikalnej półkuli południowej. To ptaki związane z wodnym środowiskiem.

Tryb życia i zachowanie

Świetnie pływają po powierzchni wody. Są do tego najlepiej przystosowane ze wszystkich siewkowatych. Ptaki te żerują w charakterystyczny sposób, zawsze na płytkiej wodzie. Wykonują szybkie obroty, tworzące wir wodny, nagle zatrzymują się i chwytają zdobycz, która dzięki takiemu działaniu wypływa na powierzchnię. Ze względu na swoją wagę ptakom tym trudno się lata przy silnym wietrze.

Morfologia i anatomia

Brak danych.

Rozmnażanie

Tokują samice. Miejsce na gniazdo wybiera samica, samiec buduje je pośród przybrzeżnej roślinności na ziemi. Jedna samica kopuluje z kilkoma samcami. Po zniesieniu jaj przestają się interesować potomstwem. W zniesieniu najczęściej 4 jaja. Dalszą opiekę nad jajami i pisklętami podejmuje samiec. Wysiadywanie trwa 16-24 dni. Pisklęta są dość samodzielnie tuż po wylęgu. Potrafią od razu pływać. Po 14-20 dniach młode stają się samodzielne.

Pożywienie

Głównie owady (ochotki, komary), także ślimaki, chrząszcze, chruściki, plankton (małe rybki, meduzy, skorupiaki). Płatkonóg płaskodzioby czyści skórę waleni z pasożytów.

Ochrona i zagrożenia

Nie są to ptaki zagrożone wymarciem.

Ciekawostki

Płatkonóg płaskodzioby czyści skórę waleni z pasożytów.

Ptaki te żerują w zadziwiający sposób. Wykonują szybkie ruchy obrotowe, tworzące wir wodny. Nagle zatrzymują się i chwytają zdobycz, która dzięki takiemu działaniu wypływa na powierzchnię.

Zdjęcia - galeria
© medianauka.pl, 2015-03-10, RODZ-272


Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

ukryj/pokaż
płatkonóg szydłodzioby
    tlo-ikona wp100 fltrttlo-ikona wp100 fltrttlo-ikona wp100 fltrttlo-ikona wp100 fltrttlo-ikona wp100 fltrttlo-ikona wp100 fltrt  

Okres przelotu płatkodzioba szydłodziobego w Polsce.

       tlo-ikona wp100 fltrt    

Najdogodniejszy okres do obserwacji w Polsce płatkodzioba szydłodziobego.

Pokaż tylko bieżące wydarzenia© Media Nauka 2008-2018 r.