Logo Media Nauka

Płatkonogi

Płatkonogi (Phalaropodidae) to rodzina ptaków z rzędu siewkowatych. Rodzina ta liczy dziś 3 gatunki w 1 rodzaju. W Polsce notowano 2 gatunki.

Wygląd

To niewielkie ptaki. Palce stóp mają płatki skórne, które ułatwiają tym ptakom pływanie. Stąd też pochodzi nazwa tej rodziny. Występuje tu dymorfizm sezonowy, wiekowy i płciowy. Samice mają większe rozmiary od samców, w szacie godowej są bardziej kolorowe. To bardzo lekkie ptaki. Wiatr czasami utrudnia utrzymanie im się na wodzie. Upierzenie godowe pojawia się późną wiosną i bardzo szybko zanika. Na głowie występują zwykle białe, czarne i czerwone plamy. Mają czarny kuper i białą pręgę na skrzydle z wyjątkiem płatkonoga trójbarwnego, u którego pręga nie występuje, a kuper jest biały.

Gatunki

Wykaz wszystkich opublikowanych artykułów tematycznych.


Płatkonóg szydłodziobyPłatkonóg szydłodzioby PL

Phalaropus lobatus

Płatkonóg szydłodzioby to bardzo rzadko w Polsce spotykany tylko podczas przelotów. Najczęściej można go spotkać nad morzem. Ruchem obrotowym na wodzie wytwarza małe wiry wodne, które wyciągają małe organizmy wodne na jej powierzchnię.


Nazwa rodziny
Płatkonogi (Phalaropodidae)
Występowanie
Europa, Azja, Ameryka Północna, Ameryka Południowa.
Liczba gatunków na świecie
3
Liczba gatunków w Polsce
2
Systematyka
Domena: Eukarionty (Eukaryota)
Królestwo: Zwierzęta (Animalia)
Typ: Strunowce (Chordata)
Gromada: Ptaki (Aves)
Rząd: Siewkowate, siewkowe (Charadriiformes)
Rodzina: Płatkonogi (Phalaropodidae)
Długość ciała
Długość: 16-19 cm.
Masa ciała: około 100 g.

Inne gatunki

  • Płatkonóg trójbarwny (Phalaropus tricolor)

Występowanie i środowisko

Zamieszkują głównie półkulę północną, najliczniej w rejonach polarnych. Jeden z gatunków zamieszkuje Amerykę. Zimują w strefie tropikalnej półkuli południowej. To ptaki związane z wodnym środowiskiem.

Tryb życia i zachowanie

Świetnie pływają po powierzchni wody. Są do tego najlepiej przystosowane ze wszystkich siewkowatych. Ptaki te żerują w charakterystyczny sposób, zawsze na płytkiej wodzie. Wykonują szybkie obroty, tworzące wir wodny, nagle zatrzymują się i chwytają zdobycz, która dzięki takiemu działaniu wypływa na powierzchnię. Ze względu na swoją wagę ptakom tym trudno się lata przy silnym wietrze.

Morfologia i anatomia

Brak danych.

Rozmnażanie

Tokują samice. Miejsce na gniazdo wybiera samica, samiec buduje je pośród przybrzeżnej roślinności na ziemi. Jedna samica kopuluje z kilkoma samcami. Po zniesieniu jaj przestają się interesować potomstwem. W zniesieniu najczęściej 4 jaja. Dalszą opiekę nad jajami i pisklętami podejmuje samiec. Wysiadywanie trwa 16-24 dni. Pisklęta są dość samodzielnie tuż po wylęgu. Potrafią od razu pływać. Po 14-20 dniach młode stają się samodzielne.

Pożywienie

Głównie owady (ochotki, komary), także ślimaki, chrząszcze, chruściki, plankton (małe rybki, meduzy, skorupiaki). Płatkonóg płaskodzioby czyści skórę waleni z pasożytów.

Ochrona i zagrożenia

Nie są to ptaki zagrożone wymarciem.

Ciekawostki

Płatkonóg płaskodzioby czyści skórę waleni z pasożytów.

Ptaki te żerują w zadziwiający sposób. Wykonują szybkie ruchy obrotowe, tworzące wir wodny. Nagle zatrzymują się i chwytają zdobycz, która dzięki takiemu działaniu wypływa na powierzchnię.

Zdjęcia - galeria© medianauka.pl, 2015-03-10, RODZ-272


Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

ukryj/pokaż
płatkonóg szydłodzioby
      

Okres przelotu płatkodzioba szydłodziobego w Polsce.

           

Najdogodniejszy okres do obserwacji w Polsce płatkodzioba szydłodziobego.

Pokaż tylko bieżące wydarzenia


© Media Nauka 2008-2018 r.