Trąbowce
Trąbowce (Proboscidea) to rząd ssaków, obejmujący dziś tylko jedną rodzinę z zaledwie dwoma gatunkami, będącymi jednocześnie największymi ssakami lądowymi na świecie. W Polsce w stanie dzikim nie mamy przedstawicieli tego rzędu. W epoce lodowcowej żyły na terenie naszego kraju mamuty. Dziś żyją na świecie tylko słonie afrykańskie i indyjskie. Dziś najbliżej spokrewnione z trąbowcami są góralki i syreny.
Słonie (Elephantidae)
Słonie (Elephantidae) to rodzina ssaków, która liczy dziś 2 gatunki w 2 rodzajach. Wymarłe gatunki to mastodonty i mamuty.
Gatunki
Wykaz wszystkich opublikowanych artykułów tematycznych.

Mammuthus primigenius †
Mamut to wymarły ssak z rodziny słoniowatych. Od słonia odróżniało go owłosienie całego ciała, małe uszy oraz dłuższe, dochodzące do 4 m siekacze, zakręcone spiralnie.

Loxodonta africana
Słoń afrykański największy z rodziny słoni. Ma bardzo duże uszy, długą i umięśnioną trąbę, wystające do przodu i ostro zakończone siekacze (ciosy).

Elephas maximus
Słoń indyjski, zwany też azjatyckim, jest mniejszym słoniem od afrykańskiego, jest też bardziej łagodny. Jest bardzo inteligentny. Ma mniejsze uszy, a trąba zakończona jest jednym wyrostkiem.
Występowanie i środowisko
Dziś słonie żyją w Afryce i Azji.
Tryb życia i zachowanie
Słonie uwielbiają błotne kąpiele i tarzanie się w pyle, co chroni je przed słońcem, owadami i utratą wody.
U obu gatunków słoni, szczególnie u samców, czasem pojawiają się nieobliczalne zachowania, zwane "szałem" (musth). Słoń może wówczas zabić swoich właścicieli.
Słonie to zwierzęta społeczne. Grupują się w rodziny, którym przewodzi samica.
Słonie wydają dźwięki o niskiej częstotliwości, niesłyszalne dla człowieka.
Morfologia i anatomia
Są one dużymi ssakami kopytnymi. Są zaopatrzone w długą trąbę. Trąba stanowi narząd dotyku, pobierania pokarmu i wody. Powstała w wyniku połączenia górnej wargi i nosa. Słonie nie potrafią w ogóle skakać. Kończyny zakończone są kopytkami. Przednie kończyny są bardziej masywne od tylnych. Słonie mają duże uszy, małe oczy. Skóra jest gruba (2 cm), naskórek pokryty brodawkami, występują rzadkie włosy. W uzębieniu występują charakterystyczne, długie, wystające na zewnątrz ciosy (nie są to kły). Mogą one osiągać długość 3,5 m i ważyć 100 kg.
Ciepłota ciała może być obniżana dzięki uszom o dużej powierzchni. Uszy są dobrze unaczynione. Zwierzę wachlując się, obniża temperaturę ciała.
Mózg dorosłego słonia waży 4,5-5 kg i jest pofałdowany. Płaty czołowe są dobrze rozwinięte.
Układ pokarmowy jest prosty. Jelito cienkie może mieć 35 m długości. Trawienie posiłku trwa dobę. Słonie są w stanie strawić zaledwie 44% zjadanego pokarmu.
Jądra słoni są schowane w jamie brzusznej w okolicy nerek. Prącie może mieć długość nawet 1 metra.
Rozmnażanie
Cykl owulacyjny trwa 12-16 tygodni, okres płodności - kilka dni. Ciąża trwa 20-22 miesięcy. Samica zwykle rodzi 1 młode. Młode ma ciężar średnio 100 kg i wysokość 1 m. Jest od razu samodzielne. Dojrzałość płciową osiągają w wieku 8-13 lat. Samica może karmić młode mlekiem nawet 10 lat. Samica w ciągu całego swojego życia może mieć 7-8 młodych.
Pożywienie
Żywią się wyłącznie roślinami. 18-20 godzin w ciągu doby słoń spędza na poszukiwaniu żywności i wody. Zjada dziennie do 150 kg pożywienia i wypija do 140 l wody.
Ochrona i zagrożenia
Zarówno słoń indyjski jak i słoń afrykański są gatunkami zagrożonymi wyginięciem. Masowo słonie zabijano dla kości słoniowej.
Słonie odgrywają dużą rolę w swoim ekosystemie. Nawożą glebę, przenoszą nasiona drzew akacjowych, kopiąc doły powodują gromadzenie si w nich wody deszczowej, z której korzystają także inne gatunki, płoszenie owadów z gęstwiny, i inne.
Ciekawostki
Słonie, szczególnie w Azji wykorzystuje się jako zwierzęta pociągowe, juczne i wierzchowe.
To największe ssaki lądowe na świecie.
Zidentyfikowano aż 352 gatunki trąbowców, z czego 350 wyginęło!
Słonie mają najdłużej trwającą ciążę pośród wszystkich żyjących ssaków.
Zdjęcia - galeria
© Media Nauka, 2014-01-09, ART-RZAD36