Co nowego?

Co u nas słychać? Przeczytasz tutaj o dodanych materiałach edukacyjnych, artykułach, wiadomościach, testach, quizach i ćwiczeniach, filmach, a także ostatnio zmodyfikowanych treściach.

Najnowsze artykuły

Oto wykaz ostatnio dodanych lub zmodyfikowanych dwudziestu artykułów.

Grzechotnik diamentowy
Grzechotnik diamentowy (Crotalus adamanteus) to gatunek jadowitego węża z rodziny żmijowatych. Ubarwienie szare lub brązowawe z rombowymi, ciemnymi plamami jasno oraz czarno obrzeżonymi.
Grzechotnik meksykański
Grzechotnik meksykański (Crotalus basiliscus) to gatunek jadowitego węża z rodziny żmijowatych. Ubarwienie brązowawe, piaskowe, czasem zielonkawe.
Proste prostopadłe
Prostą a nazywamy prostopadłą do prostej b, jeżeli prosta b jest osią symetrii prostej a i jest od niej różna.
Cordylus macropholis
Cordylus macropholis to gad z rodziny jaszczurek kolczastych.
Gniewosz południowy
Gniewosz południowy (Coronella girondica) to gatunek węża właściwego o szarobrązowym ubarwieniu z ciemniejszymi plamami. Od oka biegnie ukośna, czarna kreska.
Proste równoległe
Proste a i b są równoległe jeżeli nie mają punktu wspólnego lub pokrywają się. Dla oznaczenia równoległości prostych używamy zapisu: a||b.
Concinnia martini
Concinnia martini to jaszczurka z rodziny scynków. Na grzbiecie deseń z czarno-brązowych plam, przypominających grube piksele.
Conolophus pallidus
Conolophus pallidus to gatunek jaszczurki z rodziny legwanów podobny do legwana galapagoskiego.
Coleonyx switaki
Coleonyx switaki to gatunek gekona. Na różowo-fioletowym ciele jasne plamki, układające się na grzbiecie w poprzeczne pasy.
Łamana
Tworzymy łańcuch odcinków, łącząc każde dwa kolejne punkty tego ciągu odcinkami. Łamana jest to figura utworzona z tak skonstruowanych odcinków...
Chelonoidis chathamensis
Chelonoidis chathamensis to gatunek dużego żółwia lądowego, wcześniej uważanego jako podgatunek żółwia słoniowego.
Chamaeleo senegalensis
Chamaeleo senegalensis to gatunek jaszczurki z rodziny kameleonów. Ubarwienie zmienne, od zielonego, przez brązowy i żółty po kolor szary.
Christinus marmoratus
Christinus marmoratus to gatunek jaszczurki z rodziny gekonów o zmiennym ubarwieniu, zwykle w marmurkowy wzór.
Odcinek
Odcinek \overline{AB} jest to zbiór punktów leżących na prostej między punktami A i B wraz z punktami A i B. Punkty A i B nazywamy końcami odcinka.
Chelonoidis hoodensis
Chelonoidis hoodensis to gatunek dużego żółwia lądowego, wcześniej uważanego jako podgatunek żółwia słoniowego.
Cemophora coccinea
Cemophora coccinea to gatunek węża z rodziny połozowatych, naśladujący ubarwieniem jadowite zdradnicowate.
Waran bengalski
Waran bengalski (Varanus bengalensis) to gatunek jaszczurki z rodziny waranów. Wygląd typowy dla waranów.
Waran wielki
Waran wielki (Varanus giganteus) to jaszczurka z rodziny waranów. To największy waran Australii.
Chalcides striatus
Chalcides striatus to gatunek jaszczurki z rodziny scynków o szarobrązowym ubarwieniu ciała. Kończyny szczątkowe.
Carlia jarnoldae
Carlia jarnoldae to gatunek wielobarwnej jaszczurki z rodziny scynków.

Wiadomości

FESTIWAL FILMÓW NAUKOWYCH
FESTIWAL FILMÓW NAUKOWYCH w Centrum Zaawansowanych Materiałów i Technologii CEZAMAT Politechniki Warszawskiej
Przywracamy podgorzałki naturze
Zoo Wrocław wraz z Uniwersytetem Wrocławskim odtwarza dolnośląską populację niewielkiej, nurkującej kaczki – podgorzałki (Aythya nyroca). 22 ptaki zostały wypuszczone na Stawy Milickie (kompleksy Stawno i Ruda Sułowska). Zasilą one lokalną populację lęgową i jest szansa, że przystąpią do lęgów w dolinie Baryczy jeszcze w tym roku.
ZOO ratuje zagrożone gatunki
Od początku 2021 r. we wrocławskim zoo na świat przyszło prawie pół tysiąca maluchów. Wielu to przedstawiciele gatunków, którym grozi wymarcie. Ale Wrocław jest ważnym punktem w światowym systemie ratowania zagrożonych gatunków. Maluchy urodzone w naszym mieście zasilają hodowle zachowawcze na całym globie.
Ferie zimowe 2021
W tym roku szkolnym ferie zimowe dla uczniów z całego kraju odbędą się w jednym terminie i potrwają od 4 do 17 stycznia 2021 r. Dziś, 27 listopada br. Minister Edukacji i Nauki podpisał stosowne rozporządzenie w tej sprawie.
Mamy małego myszojelenia!
To nie udało się jeszcze nikomu. We wrocławskim zoo przyszedł na świat kanczyl filipiński, jeden z gatunków myszojeleni, a pracownikom udało się nagrać jego narodziny. To bardzo ważne wydarzenie, bo narodzin tego rzadkiego zwierzęcia jeszcze nikt nie uwiecznił. Teraz z kolei wszyscy trzymają kciuki, aby maluch okazał się chłopcem, bo wśród 12 osobników w Europie jest tylko jeden samiec!
Szerokostopek - nowy mieszkaniec ZOO Wrocław
Kolejny, nowy i egzotyczny, gatunek zawitał do ZOO we Wrocławiu. To owocożerny nadrzewny szczur białoogonowy czyli szerokostopek. Występuje na Madagaskarze i w zoo zamieszkał w pawilonie o tej nazwie.
Raport WWF
Musimy połączyć wszelkie siły ludzi dobrej woli, żeby zapewnić przetrwanie jak największej liczbie gatunków zwierząt. Najnowszy raport WWF „Living Planet” pokazuje, że Ziemia zmierza ku katastrofie. Od 1970 r. wygięło na Ziemi 68% gatunków ryb, płazów, gadów, ptaków i ssaków. Zoo Wrocław i Fundacja Dodo wspierają ponad 30 projektów na całym świecie, które chronią dziko żyjące zwierzęta.
Matura 2020 - wyniki egzaminu w sesji głównej
Egzamin maturalny ze wszystkich przedmiotów obowiązkowych zdało 191 734 tegorocznych absolwentów liceum i technikum, co stanowi 74 proc. wszystkich zdających (259 272). Egzamin z języka polskiego zdało 92 proc. absolwentów, z matematyki 79 proc., z języka angielskiego 92 proc.
Bezpieczny powrót do szkół
Elastyczne modele kształcenia, uprawnienia dyrektorów w sytuacji zagrożenia zarażenia COVID-19 w szkołach i placówkach, wytyczne sanepidu dla szkół i placówek, kalendarz działań legislacyjnych i informacyjnych ministerstwa edukacji – to najważniejsze tematy prezentowane podczas konferencji zapowiadającej nowy rok szkolny w sytuacji pandemii.
Wstępne wyniki egzaminu ósmoklasisty 2020
Centralna Komisja Egzaminacyjna przedstawiła dziś 31 lipca br. wstępne wyniki egzaminu ósmoklasisty przeprowadzonego w czerwcu br. W briefingu wzięli udział: Marzena Machałek sekretarz stanu w MEN, Maciej Kopeć podsekretarz stanu w MEN oraz Marcin Smolik dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.
ZOO Wrocław ratuje z sukcesem zagrożony gatunek na Jawie
Słyszeliście o kopi luwak? To gatunek kawy, wytwarzany z ziaren, które wydobywane są z odchodów małego zwierzęcia z rodziny łaszowatych. Ta fanaberia powoduje, że te małe drapieżniki zamiast 30 lat, żyją pół roku i jest ich coraz mniej. Ale ZOO Wrocław ruszyło tym pięknym i rzadkim zwierzętom na pomoc. Są pierwsze efekty. Właśnie przyszedł na świat pierwszy łaskunek jawajski, urodzony w stacji hodowlano-badawczej.
Egzamin maturalny 2020 rozpoczęty
Ponad 272 tys. tegorocznych maturzystów przystąpiło dziś, 8 czerwca do egzaminu z języka polskiego. To pierwszy z zaplanowanych egzaminów maturalnych, które będą przeprowadzone od 8 do 29 czerwca. W tym roku, ze względu na pandemię koronawirusa, egzamin dojrzałości odbywa się tylko w formie pisemnej. Podczas egzaminów uczniów i nauczycieli obowiązują szczególne wytyczne sanitarne, opracowane przez MEN, CKE i GIS. Zdającym życzymy powodzenia!

Ostatnio dodane filmy

Ostatnio dodane filmy w naszym serwisie.
Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
©® Media Nauka 2008-2023 r.