Co nowego?

Co u nas słychać? Przeczytasz tutaj o dodanych materiałach edukacyjnych, artykułach, wiadomościach, testach, quizach i ćwiczeniach, filmach, a także ostatnio zmodyfikowanych treściach.

Najnowsze artykuły

Oto wykaz ostatnio dodanych lub zmodyfikowanych dwudziestu artykułów.

Groszek liściakowaty
Groszek liściakowaty, groszek liściakowy (Lathyrus nissolia) to roślina jednoroczna z rodziny bobowatych. Kwiaty motylkowe, różowe, czerwone, najczęściej pojedyncze.
Groszek nadmorski
Groszek nadmorski (Lathyrus maritimus) to roślina wieloletnia z rodziny bobowatych. Łodyga rozesłana. Kwiaty motylkowe, różowe lub purpurowe.
Groszek szerokolistny
Groszek szerokolistny (Lathyrus latifolius) to roślina wieloletnia z rodziny bobowatych. Łodyga pnąca się, długa. Kwiaty motylkowe, różowe.
Groszek kosmatostrąkowy
Groszek kosmatostrąkowy (Lathyrus hirsutus) to roślina jednoroczna z rodziny bobowatych. Ma owłosione strąki. Łodyga pnąca się albo podnosząca.
Łoczyga pospolita
Łoczyga pospolita (Lapsana communis) to roślina jednoroczna z rodziny astrowatych. Przypomina nieco sałatnika leśnego lub sałatę kompasową. Kwiaty żółte, języczkowate.
Sit tępokwiatowy
Sit tępokwiatowy (Juncus subnodulosus) to bylina z rodziny sitowatych. Łodyga z dwoma liśćmi lub liściem pojedynczym. . Liście podobne do źdźbeł.
Sit skupiony
Sit skupiony (Juncus conglomeratus) to roślina wieloletnia z rodziny sitowatych.
Sit ścieśniony
Sit ściśniony, sit ścieśniony (Juncus compressus) to roślina wieloletnia z rodziny sitowatych. Łodyga szarozielona, nieznacznie spłaszczona.
Ślimak Military helmet
Neritina pulligera to ślimak słodkowodny, spotykany w akwariach jako świetny czyściciel. W sklepach akwarystycznych występuje pod nazwą Military Helmet.
Kałamarnica zwyczajna, kalmar pospolity
Kalmar pospolity, kałamarnica zwyczajna, loligo, płetwik (Loligo vulgaris) to gatunek głowonoga z rodziny Loliginidae. Ciało nagie, torpedowate, zaostrzone, z płetwami, czerwonawe.
Macroctopus maorum
Macroctopus maorum to gatunek ośmiornicy z rodziny Octopodidae.
Ślimak szary
Ślimak szary (Helix aspersa) to gatunek mięczaka z rodziny ślimakowatych. To ślimak jadalny, jeden z kilku hodowanych dla celów spożywczych.
Eunice aphroditois
Eunice aphroditois to gatunek wieloszczeta zaliczany do pierścienic. Ciało segmentowane, nieco spłaszczone. Z każdego zaś segmentu wyrasta parapodium.
Sepia pharaonis
Sepia pharaonis to gatunek mątwy. Worek trzewiowy otoczony dwiema płetwami. Ubarwienie wierzchu zmienne, spód jasny.
Sepia apama
Sepia apama to gatunek dość dużej mątwy. Worek trzewiowy otoczony dwiema płetwami. Ubarwienie wierzchu zmienne.
Sepia bandensis
Sepia bandensis to gatunek mątwy. Worek trzewiowy otoczony dwiema płetwami. Ubarwienie
Sepia latimanus
Sepia latimanus to gatunek mątwy. Worek trzewiowy otoczony dwiema płetwami.
Euprymna berryi
Euprymna berryi to gatunek małej mątwy o fioletowym ubarwieniu w ciemne plamki.
Żeglarek argo
Żeglarek argo (Argonauta argo) to gatunek głowonoga zaliczany do ośmiornic. Dwa ramiona wydłużone i spłaszczone. Wytwarza muszle, która kształtem przypomina nieco muszlę łodzika.

Wiadomości

FESTIWAL FILMÓW NAUKOWYCH
FESTIWAL FILMÓW NAUKOWYCH w Centrum Zaawansowanych Materiałów i Technologii CEZAMAT Politechniki Warszawskiej
Przywracamy podgorzałki naturze
Zoo Wrocław wraz z Uniwersytetem Wrocławskim odtwarza dolnośląską populację niewielkiej, nurkującej kaczki – podgorzałki (Aythya nyroca). 22 ptaki zostały wypuszczone na Stawy Milickie (kompleksy Stawno i Ruda Sułowska). Zasilą one lokalną populację lęgową i jest szansa, że przystąpią do lęgów w dolinie Baryczy jeszcze w tym roku.
ZOO ratuje zagrożone gatunki
Od początku 2021 r. we wrocławskim zoo na świat przyszło prawie pół tysiąca maluchów. Wielu to przedstawiciele gatunków, którym grozi wymarcie. Ale Wrocław jest ważnym punktem w światowym systemie ratowania zagrożonych gatunków. Maluchy urodzone w naszym mieście zasilają hodowle zachowawcze na całym globie.
Ferie zimowe 2021
W tym roku szkolnym ferie zimowe dla uczniów z całego kraju odbędą się w jednym terminie i potrwają od 4 do 17 stycznia 2021 r. Dziś, 27 listopada br. Minister Edukacji i Nauki podpisał stosowne rozporządzenie w tej sprawie.
Mamy małego myszojelenia!
To nie udało się jeszcze nikomu. We wrocławskim zoo przyszedł na świat kanczyl filipiński, jeden z gatunków myszojeleni, a pracownikom udało się nagrać jego narodziny. To bardzo ważne wydarzenie, bo narodzin tego rzadkiego zwierzęcia jeszcze nikt nie uwiecznił. Teraz z kolei wszyscy trzymają kciuki, aby maluch okazał się chłopcem, bo wśród 12 osobników w Europie jest tylko jeden samiec!
Szerokostopek - nowy mieszkaniec ZOO Wrocław
Kolejny, nowy i egzotyczny, gatunek zawitał do ZOO we Wrocławiu. To owocożerny nadrzewny szczur białoogonowy czyli szerokostopek. Występuje na Madagaskarze i w zoo zamieszkał w pawilonie o tej nazwie.
Raport WWF
Musimy połączyć wszelkie siły ludzi dobrej woli, żeby zapewnić przetrwanie jak największej liczbie gatunków zwierząt. Najnowszy raport WWF „Living Planet” pokazuje, że Ziemia zmierza ku katastrofie. Od 1970 r. wygięło na Ziemi 68% gatunków ryb, płazów, gadów, ptaków i ssaków. Zoo Wrocław i Fundacja Dodo wspierają ponad 30 projektów na całym świecie, które chronią dziko żyjące zwierzęta.
Matura 2020 - wyniki egzaminu w sesji głównej
Egzamin maturalny ze wszystkich przedmiotów obowiązkowych zdało 191 734 tegorocznych absolwentów liceum i technikum, co stanowi 74 proc. wszystkich zdających (259 272). Egzamin z języka polskiego zdało 92 proc. absolwentów, z matematyki 79 proc., z języka angielskiego 92 proc.
Bezpieczny powrót do szkół
Elastyczne modele kształcenia, uprawnienia dyrektorów w sytuacji zagrożenia zarażenia COVID-19 w szkołach i placówkach, wytyczne sanepidu dla szkół i placówek, kalendarz działań legislacyjnych i informacyjnych ministerstwa edukacji – to najważniejsze tematy prezentowane podczas konferencji zapowiadającej nowy rok szkolny w sytuacji pandemii.
Wstępne wyniki egzaminu ósmoklasisty 2020
Centralna Komisja Egzaminacyjna przedstawiła dziś 31 lipca br. wstępne wyniki egzaminu ósmoklasisty przeprowadzonego w czerwcu br. W briefingu wzięli udział: Marzena Machałek sekretarz stanu w MEN, Maciej Kopeć podsekretarz stanu w MEN oraz Marcin Smolik dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.
ZOO Wrocław ratuje z sukcesem zagrożony gatunek na Jawie
Słyszeliście o kopi luwak? To gatunek kawy, wytwarzany z ziaren, które wydobywane są z odchodów małego zwierzęcia z rodziny łaszowatych. Ta fanaberia powoduje, że te małe drapieżniki zamiast 30 lat, żyją pół roku i jest ich coraz mniej. Ale ZOO Wrocław ruszyło tym pięknym i rzadkim zwierzętom na pomoc. Są pierwsze efekty. Właśnie przyszedł na świat pierwszy łaskunek jawajski, urodzony w stacji hodowlano-badawczej.
Egzamin maturalny 2020 rozpoczęty
Ponad 272 tys. tegorocznych maturzystów przystąpiło dziś, 8 czerwca do egzaminu z języka polskiego. To pierwszy z zaplanowanych egzaminów maturalnych, które będą przeprowadzone od 8 do 29 czerwca. W tym roku, ze względu na pandemię koronawirusa, egzamin dojrzałości odbywa się tylko w formie pisemnej. Podczas egzaminów uczniów i nauczycieli obowiązują szczególne wytyczne sanitarne, opracowane przez MEN, CKE i GIS. Zdającym życzymy powodzenia!

Ostatnio dodane filmy

Ostatnio dodane filmy w naszym serwisie.
©® Media Nauka 2008-2023 r.