Co nowego?

Co u nas słychać? Przeczytasz tutaj o dodanych materiałach edukacyjnych, artykułach, wiadomościach, testach, quizach i ćwiczeniach, filmach, a także ostatnio zmodyfikowanych treściach.

Najnowsze artykuły

Oto wykaz ostatnio dodanych lub zmodyfikowanych dwudziestu artykułów.

Tetrosomus gibbosus
Tetrosomus gibbosus to gatunek ryby morskiej z rodziny kosterowatych. Ubarwienie pancerza blado-brązowe z jasnymi plamami. Trzon płetwy ogonowej długi.
Tetractenos hamiltoni
Tetractenos hamiltoni to gatunek ryby morskiej z rodziny rozdymkowatych o biało-brązowym ubarwieniu ciała.
Zadanie maturalne nr 4, matura 2021
Rozwiązanie zadania nr 4, Matura 2021 - matematyka, poziom podstawowy
Usuwanie niewymierności z mianownika
Usuwanie niewymierności z mianownika wyrażenia polega na takim przekształceniu wyrażenia, aby w mianowniku otrzymać liczbę wymierną.
Taenianotus triacanthus
Taenianotus triacanthus to gatunek ryby morskiej z rodziny skorpenowatych. Płetwa grzbietowa bardzo wysoka i długa. Ciało pełne wyrostków.
Synodus intermedius
Synodus intermedius to gatunek morskiej ryby z rodziny ryb jaszczurek.
Synodus saurus
Synodus saurus to gatunek morskiej ryby z rodziny ryb jaszczurek. Głowa z dużą, uzębioną paszczą, przypominająca głowę jaszczurki.
Synodus variegatus
Synodus variegatus to gatunek ryby z rodziny Synodontidae.
Działania na pierwiastkach
Wzory na działania na pierwiastkach, przykłady stosowania, zadania z rozwiązaniami, dodawanie, odejmowanie pierwiastków.
Wyłączanie czynnika przed pierwiastek
Bardzo duże znaczenie praktyczne ma tak zwane wyłączanie czynnika przed pierwiastek.
Iglicznia
Iglicznia (Syngnathus typhle) to gatunek morskiej ryby z rodziny igliczniowatych. Ciało silnie wydłużone, długie, cienkie. Pyszczek wyciągnięty w długą, dość szeroką, ścieśnioną bocznie rurkę gębową, w której otwór gębowy jest w górnym położeniu, skierowan
Symphorichthys spilurus
Symphorichthys spilurus to gatunek morskiej ryby z rodziny lucjanowatych. Czoło wysokie, otwór gębowy nisko ulokowany. Pierwsze promienie w płetwie grzbietowej wydłużone nitkowato. U nasady płetwy ogonowej w górnej części trzonu ciemna plama.
Rekin lamparci
Rekin lamparci (Stegostoma fasciatum) to jedyny przedstawiciel rodziny Stegostomatidae. Płetwa ogonowa bardzo długa bez dolnego płata. Ubarwienie żółtawe w ciemne cętki. Młode osobniki mają paski jak zebry.
Pierwiastek arytmetyczny
Definicja pierwiastka arytmetycznego, quiz - pierwiastkowanie, przykłady obliczania pierwiastka z danej liczby.
Zadanie maturalne nr 2, matura 2021
Rozwiązanie zadania nr 2, Matura 2021 - matematyka, poziom podstawowy
Zadanie maturalne nr 3, matura 2021
Rozwiązanie zadania nr 3, Matura 2021 - matematyka, poziom podstawowy
Zadanie maturalne nr 1, matura 2021
Rozwiązanie zadania nr 1, Matura 2021 - matematyka, poziom podstawowy
Giętkoząb wielkopłetwy
Giętkoząb wielkopłetwy (Synodontis eupterus) to gatunek słodkowodnej ryby akwariowej. Płetwa ogonowa duża, prążkowana, głęboko wcięta. Pierwsza płetwa grzbietowa trójkątna, duża, również prążkowana.
Synodontis alberti
Synodontis alberti to gatunek słodkowodnej ryby z rodziny pierzastowąsowatych. Ubarwienie szarobrązowe w ciemne, okrągłe plamy.
Giętkoząb kukułczy
Giętkoząb kukułczy (Synodontis petricola) to gatunek słodkowodnej ryby. Ubarwienie żółtawe w ciemne, okrągłe plamy. Wszystkie płetwy ciemne z jasnym obrzeżeniem.

Wiadomości

FESTIWAL FILMÓW NAUKOWYCH
FESTIWAL FILMÓW NAUKOWYCH w Centrum Zaawansowanych Materiałów i Technologii CEZAMAT Politechniki Warszawskiej
Przywracamy podgorzałki naturze
Zoo Wrocław wraz z Uniwersytetem Wrocławskim odtwarza dolnośląską populację niewielkiej, nurkującej kaczki – podgorzałki (Aythya nyroca). 22 ptaki zostały wypuszczone na Stawy Milickie (kompleksy Stawno i Ruda Sułowska). Zasilą one lokalną populację lęgową i jest szansa, że przystąpią do lęgów w dolinie Baryczy jeszcze w tym roku.
ZOO ratuje zagrożone gatunki
Od początku 2021 r. we wrocławskim zoo na świat przyszło prawie pół tysiąca maluchów. Wielu to przedstawiciele gatunków, którym grozi wymarcie. Ale Wrocław jest ważnym punktem w światowym systemie ratowania zagrożonych gatunków. Maluchy urodzone w naszym mieście zasilają hodowle zachowawcze na całym globie.
Ferie zimowe 2021
W tym roku szkolnym ferie zimowe dla uczniów z całego kraju odbędą się w jednym terminie i potrwają od 4 do 17 stycznia 2021 r. Dziś, 27 listopada br. Minister Edukacji i Nauki podpisał stosowne rozporządzenie w tej sprawie.
Mamy małego myszojelenia!
To nie udało się jeszcze nikomu. We wrocławskim zoo przyszedł na świat kanczyl filipiński, jeden z gatunków myszojeleni, a pracownikom udało się nagrać jego narodziny. To bardzo ważne wydarzenie, bo narodzin tego rzadkiego zwierzęcia jeszcze nikt nie uwiecznił. Teraz z kolei wszyscy trzymają kciuki, aby maluch okazał się chłopcem, bo wśród 12 osobników w Europie jest tylko jeden samiec!
Szerokostopek - nowy mieszkaniec ZOO Wrocław
Kolejny, nowy i egzotyczny, gatunek zawitał do ZOO we Wrocławiu. To owocożerny nadrzewny szczur białoogonowy czyli szerokostopek. Występuje na Madagaskarze i w zoo zamieszkał w pawilonie o tej nazwie.
Raport WWF
Musimy połączyć wszelkie siły ludzi dobrej woli, żeby zapewnić przetrwanie jak największej liczbie gatunków zwierząt. Najnowszy raport WWF „Living Planet” pokazuje, że Ziemia zmierza ku katastrofie. Od 1970 r. wygięło na Ziemi 68% gatunków ryb, płazów, gadów, ptaków i ssaków. Zoo Wrocław i Fundacja Dodo wspierają ponad 30 projektów na całym świecie, które chronią dziko żyjące zwierzęta.
Matura 2020 - wyniki egzaminu w sesji głównej
Egzamin maturalny ze wszystkich przedmiotów obowiązkowych zdało 191 734 tegorocznych absolwentów liceum i technikum, co stanowi 74 proc. wszystkich zdających (259 272). Egzamin z języka polskiego zdało 92 proc. absolwentów, z matematyki 79 proc., z języka angielskiego 92 proc.
Bezpieczny powrót do szkół
Elastyczne modele kształcenia, uprawnienia dyrektorów w sytuacji zagrożenia zarażenia COVID-19 w szkołach i placówkach, wytyczne sanepidu dla szkół i placówek, kalendarz działań legislacyjnych i informacyjnych ministerstwa edukacji – to najważniejsze tematy prezentowane podczas konferencji zapowiadającej nowy rok szkolny w sytuacji pandemii.
Wstępne wyniki egzaminu ósmoklasisty 2020
Centralna Komisja Egzaminacyjna przedstawiła dziś 31 lipca br. wstępne wyniki egzaminu ósmoklasisty przeprowadzonego w czerwcu br. W briefingu wzięli udział: Marzena Machałek sekretarz stanu w MEN, Maciej Kopeć podsekretarz stanu w MEN oraz Marcin Smolik dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.
ZOO Wrocław ratuje z sukcesem zagrożony gatunek na Jawie
Słyszeliście o kopi luwak? To gatunek kawy, wytwarzany z ziaren, które wydobywane są z odchodów małego zwierzęcia z rodziny łaszowatych. Ta fanaberia powoduje, że te małe drapieżniki zamiast 30 lat, żyją pół roku i jest ich coraz mniej. Ale ZOO Wrocław ruszyło tym pięknym i rzadkim zwierzętom na pomoc. Są pierwsze efekty. Właśnie przyszedł na świat pierwszy łaskunek jawajski, urodzony w stacji hodowlano-badawczej.
Egzamin maturalny 2020 rozpoczęty
Ponad 272 tys. tegorocznych maturzystów przystąpiło dziś, 8 czerwca do egzaminu z języka polskiego. To pierwszy z zaplanowanych egzaminów maturalnych, które będą przeprowadzone od 8 do 29 czerwca. W tym roku, ze względu na pandemię koronawirusa, egzamin dojrzałości odbywa się tylko w formie pisemnej. Podczas egzaminów uczniów i nauczycieli obowiązują szczególne wytyczne sanitarne, opracowane przez MEN, CKE i GIS. Zdającym życzymy powodzenia!

Ostatnio dodane filmy

Ostatnio dodane filmy w naszym serwisie.
Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
©® Media Nauka 2008-2023 r.