Co nowego w naszym portalu?
Co u nas słychać? Przeczytasz tutaj o dodanych materiałach edukacyjnych, artykułach, wiadomościach, testach, quizach i ćwiczeniach, filmach, a także ostatnio zmodyfikowanych treściach.
Najnowsze artykuły
Oto wykaz ostatnio dodanych lub zmodyfikowanych dwudziestu artykułów.

Natężenie pola magnetycznego H jest to wektorowa wielkość fizyczna, która charakteryzuje pole magnetyczne, niezależnie od ośrodka, w jakim znajduje się źródło tego pola. Opisuje zatem pole magnetyczne w próżni.

Siła Lorentza jest to siła, która działa na naładowaną cząstkę w ruchu w zewnętrznym polu magnetycznym.

Równania Maxwella albo prawa Maxwella to cztery podstawowe równania, za pomocą których można opisać własności pola magnetycznego i elektrycznego. To podstawowe równania elektromagnetyzmu, które wyraża się w postaci całkowej lub w postaci różniczkowej.

Paramagnetyki są to substancje, które wykazują paramagnetyzm, czyli zjawisko pojawiania się wypadkowego momentu magnetycznego i polaryzacji magnetycznej pod wpływem zewnętrznego pola magnetycznego.

Kalkulator jednostek umożliwia przeliczanie różnych wartości jednostek fizycznych Układu SI i innych układów jednostek z uwzględnieniem przedrostków. Przeliczanie jednostek fizycznych online.

Dipol magnetyczny jest to układ, który wytwarza pole magnetyczne, wykazujący magnetyczny moment dipolowy. Każdy dipol magnetyczny posiada dwa bieguny magnetyczne: północny N i południowy S.

Strumień pola magnetycznego, strumień magnetyczny jest to iloczyn skalarny wektora indukcji magnetycznej i wektora powierzchni, przez którą ten strumień przenika.

Nieskończenie długi przewodnik liniowy z prądem generuje pole magnetyczne, którego linie układają się na płaszczyźnie prostopadłej do tego przewodnika w okręgi o wspólnym środku.

Napięcie skuteczne prądu zmiennego jest równe napięciu prądu stałego, który płynąc w takim samym obwodzie elektrycznym wydzieli na odbiorniku moc równą średniej mocy wydzielonej przez prąd zmienny.

Częstotliwość rezonansowa w obwodzie RLC to tak zwana częstotliwość drgań własnych obwodu RLC. Jeżeli dostarczymy do kondensatora ładunek elektryczny, to układ zacznie wykonywać drgania elektromagnetyczne z wyznaczoną wyżej częstotliwością.

Obwodami RLC nazywamy obwody, które mogą zawierać elementy R, L i C połączone w różny sposób, a także jedynie R i L lub R i C.

Indukcja magnetyczna albo indukcja pola magnetycznego jest to wektorowa wielkość fizyczna, charakteryzująca to pole w taki sposób, że na ładunek próbny q0, który porusza się w tym polu z niezerową prędkością działa siła (nazywana siłą Lorentza).

Johannes Kepler na podstawie obserwacji przeprowadzonych przez Tycho Brache sformułował trzy prawa, które opisują ruch planet w naszym Układzie Słonecznym.

Gdy przez solenoid popłynie prąd o zmiennym natężeniu, będzie on źródłem zmiennego pola magnetycznego. Pole to wyindukuje w obwodzie dodatkowy prąd indukcyjny. Zgodnie z regułą Lenza kierunek tej siły elektromotorycznej będzie taki, aby przeciwdziałać tej zmianie.

Podatność magnetyczna, oznaczana przez grecką literę χm (chi z indeksem m) jest to wielkość fizyczna, która określa zdolność substancji do zmian jej polaryzacji magnetycznej w zewnętrznym polu magnetycznym.

Siła elektrodynamiczna (magnetyczna) – jest to siła, z jaką pole magnetyczne działa na przewód elektryczny, w którym płynie prąd elektryczny.

Rusałka kratkowiec (Araschinia levana) to gatunek dziennego motyla z rodziny rusałkowatych. Gatunek charakteryzuje znaczny dymorfizm sezonowy.

Sformułowano prawo, nazywane dzisiaj prawem Hubblea: prędkości radialne oddalających się obiektów są proporcjonalne do ich odległości r.

Prąd zmienny jest to taki prąd, którego natężenie chwilowe zmienia się wraz z upływem czasu. Jeżeli natężenie prądu nie zmienia się w czasie to mamy do czynienia z prądem stałym.
Wiadomości

FESTIWAL FILMÓW NAUKOWYCH w Centrum Zaawansowanych Materiałów i Technologii CEZAMAT Politechniki Warszawskiej

Zoo Wrocław wraz z Uniwersytetem Wrocławskim odtwarza dolnośląską populację niewielkiej, nurkującej kaczki – podgorzałki (Aythya nyroca). 22 ptaki zostały wypuszczone na Stawy Milickie (kompleksy Stawno i Ruda Sułowska). Zasilą one lokalną populację lęgową i jest szansa, że przystąpią do lęgów w dolinie Baryczy jeszcze w tym roku.

Od początku 2021 r. we wrocławskim zoo na świat przyszło prawie pół tysiąca maluchów. Wielu to przedstawiciele gatunków, którym grozi wymarcie. Ale Wrocław jest ważnym punktem w światowym systemie ratowania zagrożonych gatunków. Maluchy urodzone w naszym mieście zasilają hodowle zachowawcze na całym globie.

W tym roku szkolnym ferie zimowe dla uczniów z całego kraju odbędą się w jednym terminie i potrwają od 4 do 17 stycznia 2021 r. Dziś, 27 listopada br. Minister Edukacji i Nauki podpisał stosowne rozporządzenie w tej sprawie.

To nie udało się jeszcze nikomu. We wrocławskim zoo przyszedł na świat kanczyl filipiński, jeden z gatunków myszojeleni, a pracownikom udało się nagrać jego narodziny. To bardzo ważne wydarzenie, bo narodzin tego rzadkiego zwierzęcia jeszcze nikt nie uwiecznił. Teraz z kolei wszyscy trzymają kciuki, aby maluch okazał się chłopcem, bo wśród 12 osobników w Europie jest tylko jeden samiec!

Kolejny, nowy i egzotyczny, gatunek zawitał do ZOO we Wrocławiu. To owocożerny nadrzewny szczur białoogonowy czyli szerokostopek. Występuje na Madagaskarze i w zoo zamieszkał w pawilonie o tej nazwie.

Musimy połączyć wszelkie siły ludzi dobrej woli, żeby zapewnić przetrwanie jak największej liczbie gatunków zwierząt. Najnowszy raport WWF „Living Planet” pokazuje, że Ziemia zmierza ku katastrofie. Od 1970 r. wygięło na Ziemi 68% gatunków ryb, płazów, gadów, ptaków i ssaków. Zoo Wrocław i Fundacja Dodo wspierają ponad 30 projektów na całym świecie, które chronią dziko żyjące zwierzęta.

Egzamin maturalny ze wszystkich przedmiotów obowiązkowych zdało 191 734 tegorocznych absolwentów liceum i technikum, co stanowi 74 proc. wszystkich zdających (259 272). Egzamin z języka polskiego zdało 92 proc. absolwentów, z matematyki 79 proc., z języka angielskiego 92 proc.

Elastyczne modele kształcenia, uprawnienia dyrektorów w sytuacji zagrożenia zarażenia COVID-19 w szkołach i placówkach, wytyczne sanepidu dla szkół i placówek, kalendarz działań legislacyjnych i informacyjnych ministerstwa edukacji – to najważniejsze tematy prezentowane podczas konferencji zapowiadającej nowy rok szkolny w sytuacji pandemii.

Centralna Komisja Egzaminacyjna przedstawiła dziś 31 lipca br. wstępne wyniki egzaminu ósmoklasisty przeprowadzonego w czerwcu br. W briefingu wzięli udział: Marzena Machałek sekretarz stanu w MEN, Maciej Kopeć podsekretarz stanu w MEN oraz Marcin Smolik dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.

Słyszeliście o kopi luwak? To gatunek kawy, wytwarzany z ziaren, które wydobywane są z odchodów małego zwierzęcia z rodziny łaszowatych. Ta fanaberia powoduje, że te małe drapieżniki zamiast 30 lat, żyją pół roku i jest ich coraz mniej. Ale ZOO Wrocław ruszyło tym pięknym i rzadkim zwierzętom na pomoc. Są pierwsze efekty. Właśnie przyszedł na świat pierwszy łaskunek jawajski, urodzony w stacji hodowlano-badawczej.

Ponad 272 tys. tegorocznych maturzystów przystąpiło dziś, 8 czerwca do egzaminu z języka polskiego. To pierwszy z zaplanowanych egzaminów maturalnych, które będą przeprowadzone od 8 do 29 czerwca. W tym roku, ze względu na pandemię koronawirusa, egzamin dojrzałości odbywa się tylko w formie pisemnej. Podczas egzaminów uczniów i nauczycieli obowiązują szczególne wytyczne sanitarne, opracowane przez MEN, CKE i GIS. Zdającym życzymy powodzenia!
Ostatnio dodane filmy
Ostatnio dodane filmy w naszym serwisie.