Co nowego?

Co u nas słychać? Przeczytasz tutaj o dodanych materiałach edukacyjnych, artykułach, wiadomościach, testach, quizach i ćwiczeniach, filmach, a także ostatnio zmodyfikowanych treściach.

Najnowsze artykuły

Oto wykaz ostatnio dodanych lub zmodyfikowanych dwudziestu artykułów.

Słodziczka gwiaździsta
Słodziczka gwiaździsta (Rhagadiolus stellatus) to gatunek jednorocznej rośliny z rodziny astrowatych.
Przygiełka biała
Przygiełka biała (Rhynchospora alba) to gatunek rośliny z rodziny turzycowatych.
Suchokwiat roczny
Suchokwiat roczny (Xeranthemum annuum) to gatunek jednorocznej rośliny z rodziny astrowatych.
Zostera drobna
Zostera drobna (Zostera noltii) to gatunek rośliny wodnej z rodziny zosterowatych.
Agawa amerykańska
Agawa amerykańska, agawa stuletnia (Agave americana) to gatunek rośliny z rodziny agawowatych. To popularna roślina ozdobna, lecznicza i użytkowa.
Tlen
Tlen (O) to pierwiastek chemiczny o liczbie atomowej 8, należący do grupy tlenowców. Tlenem oddycha większość organizmów na Ziemi. Jest niezbędny dla podtrzymywania procesu spalania.
Róża chińska
Róża chińska (Hibiscus rosa-sinensis) to gatunek leczniczej rośliny ozdobnej z rodziny ślazowatych. Kwiaty są duże, mają lejkowaty kształt, płatki korony mają kolor biały, pomarańczowy, żółty, różowy lub czerwony.
Ketmia letnia
Ketmia letnia (Hibiscus trionum) to gatunek jednorocznej rośliny z rodziny ślazowatych. Rośnie w miejscach ruderalnych. To w Polsce gatunek obcego pochodzenia.
Dziurawiec zwyczajny
Dziurawiec zwyczajny, świętojańskie ziele (Hypericum perforatum) to gatunek rośliny zielnej, wieloletniej z rodziny dziurawcowatych. To cenna roślina lecznicza uprawiana na masową skalę. To nasz najbardziej pospolity dziurawiec.
Alangium kurzii
Alangium kurzii to drzewo z rodziny dereniowatych.
Albicja jedwabista, albicja biało-różowa
Albicja jedwabista, albicja biało-różowa (Albizia julibrissin) to drzewo z rodziny motylkowatych o wyjątkowej urodzie.
Różeniec górski
Różeniec górski (Rhodiola rosea) to roślina z rodziny gruboszowatych o leczniczych właściwościach bardzo podobna do rozchodnika wielkiego.
Acronychia pedunculata
Acronychia pedunculata to roślina z rodziny rutowatych. Jest to krzew lub niskie drzewko.
Acacia baileyana
Acacia baileyana to roślina z rodziny motylkowatych z rodzaju Acacia. Jest szybko rosnącym drzewem.
Róża jabłkowa
Róża jabłkowa (Rosa villosa) to roślina, dawniej krzew ozdobny z rodziny różowatych.
Szałwia lepka
Szałwia lepka (Salvia glutinosa) to gatunek wieloletniej rośliny z rodziny jasnotowatych.
kroton pstry
Kroton, kroton pstry, trójskrzyn pstry (Codiaeum variegatum) to gatunek rośliny z rodziny wilczomleczowatych, popularnej rośliny doniczkowej o ozdobnych liściach.
Obój
Obój to instrument dęty drewniany z grupy aerofonów stroikowych. Posiada podwójny stroik.
Klarnet
Klarnet to instrument dęty drewniany z grupy aerofonów stroikowych z pojedynczym stroikiem o dużych możliwościach technicznych.
Rożek angielski
Rożek angielski to instrument dęty drewniany z grupy aerofonów stroikowych z podwójnym stroikiem trzcinowym.

Wiadomości

FESTIWAL FILMÓW NAUKOWYCH
FESTIWAL FILMÓW NAUKOWYCH w Centrum Zaawansowanych Materiałów i Technologii CEZAMAT Politechniki Warszawskiej
Przywracamy podgorzałki naturze
Zoo Wrocław wraz z Uniwersytetem Wrocławskim odtwarza dolnośląską populację niewielkiej, nurkującej kaczki – podgorzałki (Aythya nyroca). 22 ptaki zostały wypuszczone na Stawy Milickie (kompleksy Stawno i Ruda Sułowska). Zasilą one lokalną populację lęgową i jest szansa, że przystąpią do lęgów w dolinie Baryczy jeszcze w tym roku.
ZOO ratuje zagrożone gatunki
Od początku 2021 r. we wrocławskim zoo na świat przyszło prawie pół tysiąca maluchów. Wielu to przedstawiciele gatunków, którym grozi wymarcie. Ale Wrocław jest ważnym punktem w światowym systemie ratowania zagrożonych gatunków. Maluchy urodzone w naszym mieście zasilają hodowle zachowawcze na całym globie.
Ferie zimowe 2021
W tym roku szkolnym ferie zimowe dla uczniów z całego kraju odbędą się w jednym terminie i potrwają od 4 do 17 stycznia 2021 r. Dziś, 27 listopada br. Minister Edukacji i Nauki podpisał stosowne rozporządzenie w tej sprawie.
Mamy małego myszojelenia!
To nie udało się jeszcze nikomu. We wrocławskim zoo przyszedł na świat kanczyl filipiński, jeden z gatunków myszojeleni, a pracownikom udało się nagrać jego narodziny. To bardzo ważne wydarzenie, bo narodzin tego rzadkiego zwierzęcia jeszcze nikt nie uwiecznił. Teraz z kolei wszyscy trzymają kciuki, aby maluch okazał się chłopcem, bo wśród 12 osobników w Europie jest tylko jeden samiec!
Szerokostopek - nowy mieszkaniec ZOO Wrocław
Kolejny, nowy i egzotyczny, gatunek zawitał do ZOO we Wrocławiu. To owocożerny nadrzewny szczur białoogonowy czyli szerokostopek. Występuje na Madagaskarze i w zoo zamieszkał w pawilonie o tej nazwie.
Raport WWF
Musimy połączyć wszelkie siły ludzi dobrej woli, żeby zapewnić przetrwanie jak największej liczbie gatunków zwierząt. Najnowszy raport WWF „Living Planet” pokazuje, że Ziemia zmierza ku katastrofie. Od 1970 r. wygięło na Ziemi 68% gatunków ryb, płazów, gadów, ptaków i ssaków. Zoo Wrocław i Fundacja Dodo wspierają ponad 30 projektów na całym świecie, które chronią dziko żyjące zwierzęta.
Matura 2020 - wyniki egzaminu w sesji głównej
Egzamin maturalny ze wszystkich przedmiotów obowiązkowych zdało 191 734 tegorocznych absolwentów liceum i technikum, co stanowi 74 proc. wszystkich zdających (259 272). Egzamin z języka polskiego zdało 92 proc. absolwentów, z matematyki 79 proc., z języka angielskiego 92 proc.
Bezpieczny powrót do szkół
Elastyczne modele kształcenia, uprawnienia dyrektorów w sytuacji zagrożenia zarażenia COVID-19 w szkołach i placówkach, wytyczne sanepidu dla szkół i placówek, kalendarz działań legislacyjnych i informacyjnych ministerstwa edukacji – to najważniejsze tematy prezentowane podczas konferencji zapowiadającej nowy rok szkolny w sytuacji pandemii.
Wstępne wyniki egzaminu ósmoklasisty 2020
Centralna Komisja Egzaminacyjna przedstawiła dziś 31 lipca br. wstępne wyniki egzaminu ósmoklasisty przeprowadzonego w czerwcu br. W briefingu wzięli udział: Marzena Machałek sekretarz stanu w MEN, Maciej Kopeć podsekretarz stanu w MEN oraz Marcin Smolik dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.
ZOO Wrocław ratuje z sukcesem zagrożony gatunek na Jawie
Słyszeliście o kopi luwak? To gatunek kawy, wytwarzany z ziaren, które wydobywane są z odchodów małego zwierzęcia z rodziny łaszowatych. Ta fanaberia powoduje, że te małe drapieżniki zamiast 30 lat, żyją pół roku i jest ich coraz mniej. Ale ZOO Wrocław ruszyło tym pięknym i rzadkim zwierzętom na pomoc. Są pierwsze efekty. Właśnie przyszedł na świat pierwszy łaskunek jawajski, urodzony w stacji hodowlano-badawczej.
Egzamin maturalny 2020 rozpoczęty
Ponad 272 tys. tegorocznych maturzystów przystąpiło dziś, 8 czerwca do egzaminu z języka polskiego. To pierwszy z zaplanowanych egzaminów maturalnych, które będą przeprowadzone od 8 do 29 czerwca. W tym roku, ze względu na pandemię koronawirusa, egzamin dojrzałości odbywa się tylko w formie pisemnej. Podczas egzaminów uczniów i nauczycieli obowiązują szczególne wytyczne sanitarne, opracowane przez MEN, CKE i GIS. Zdającym życzymy powodzenia!

Ostatnio dodane filmy

Ostatnio dodane filmy w naszym serwisie.
©® Media Nauka 2008-2023 r.