Co nowego?

Co u nas słychać? Przeczytasz tutaj o dodanych materiałach edukacyjnych, artykułach, wiadomościach, testach, quizach i ćwiczeniach, filmach, a także ostatnio zmodyfikowanych treściach.

Najnowsze artykuły

Oto wykaz ostatnio dodanych lub zmodyfikowanych dwudziestu artykułów.

Glonojad syjamski
Glonojad syjamski, glonojad chiński (Gyrinocheilus aymonieri) to gatunek słodkowodnej ryby z rodziny okrągłoprzyssawkowych. Ubarwienie brązowe, złotawe, spód jasny. Widoczne także ciemne plamy prawie na całym ciele lub ciemny zygzak.
Czerwieniak kongijski
Czerwieniak kongijski (Hemichromis lifalili) to to pięknie ubarwiony gatunek pielęgnicy, popularna ryba akwariowa. Barwa intensywnie czerwona z jasnoniebieskimi plamkami.
Gymnothorax fimbriatus
Gymnothorax fimbriatus to gatunek morskiej ryby z rodziny murenowatych. Ubarwienie głowy zielonożółte w nieliczne ciemne plam. Dalej ciało bladożółtawe w ciemne plamy.
Gymnothorax griseus
Gymnothorax griseus to gatunek morskiej ryby z rodziny murenowatych. Ubarwienie głowy różowawe w nieliczne, drobne, ciemne plamy, układające się w charakterystyczny wzór.
Gymnothorax isingteena
Gymnothorax isingteena to gatunek morskiej ryby z rodziny murenowatych. Ubarwienie ciała białe w ciemne, liczne plamki.
Gymnothorax meleagris
Gymnothorax meleagris to gatunek morskiej ryby z rodziny murenowatych. Ubarwienie ciała brązowe w białe, liczne plamki.
Gymnothorax nudivomer
Gymnothorax nudivomer to gatunek morskiej ryby z rodziny murenowatych. Ubarwienie ciała brązowe w białe, liczne plamki, małe na głowie, coraz większe w dalszej części ciała. Wnętrza pyska żółte.
Gymnothorax prasinus
Gymnothorax prasinus to gatunek morskiej ryby z rodziny murenowatych. Ubarwienie żółtawe, zielonkawe, pomarańczowe na głowie.
Gymnothorax albimarginatus
Gymnothorax albimarginatus to gatunek morskiej ryby z rodziny murenowatych. Ubarwienie jasnobrązowe, nieco ciemniejsze z wierzchu i na płetwie grzbietowej, której skraj jest biały.
Gymnothorax chlamydatus
Gymnothorax chlamydatus to gatunek mureny. Ubarwienie głowy pomarańczowe w ciemne plamy, łagodnie przechodzące w kolor żółty z czarnymi plamami. Dalej ciało żółtawe w ciemne plamy i poprzeczne, ciemne pasy.
Murena zielona
Murena zielona, moringa zielona (Gymnothorax funebris) to gatunek morskiej ryby z rodziny murenowatych. Ubarwienie jednolicie zielone.
Gymnothorax undulatus
Gymnothorax undulatus to gatunek morskiej ryby z rodziny murenowatych. Ubarwienie żółtozielone w marmurkowy, brązowawy deseń.
Ziemiojad paragwajski
Ziemiojad paragwajski (Gymnogeophagus balzanii) to gatunek ryby słodkowodnej z rodziny pielęgnicowatych. Najbardziej charakterystyczną cechą tej ryby jest potężne czoło.
Chaetodon adiergastos
Chaetodon adiergastos to ryba morska z rodziny chetonikowatych. Ubarwienie białawe z brązowawymi, ukośnymi liniami. Gatunek spotykany w akwariach morskich. Płetwy ogonowa, grzbietowa i odbytowa żółtawe z brązowym zakończeniem.
Chaetodon larvatus
Chaetodon larvatus to gatunek ryby morskiej. Przód jest pomarańczowo-czerwony, ciało niebieskawe z żółto-pomarańczowymi liniami układającymi się w jodełkę. Płetwa ogonowa i tył płetwy grzbietowej czarne.
Ustnik smużkowy
Ustnik smużkowy (Chaetodon lineolatus) to gatunek ryby morskiej z rodziny chetonikowatych. Ubarwienie białe z cienkimi, lekko ukośnymi, równoległymi, czarnymi liniami, które kończą się mniej więcej na wysokości płetw piersiowych.
Cirrhilabrus cyanopleura
Cirrhilabrus cyanopleura to gatunek ryby morskiej z rodziny wargaczy. Ubarwienie z wierzchu brązowopomarańczowe, zielonkawe, boki i czoło fioletowe, oliwkowe, dolna część i spód niebieskie.
Gobius vittatus
Gobius vittatus to morskiej gatunek ryby. Wierzch oliwkowy, spód biały. Przez całe ciało od pyska przez oczy poprzez bok aż do nasady płetwy ogonowej biegnie brązowa pręga.
Ustnik lunula
Ustnik lunula (Chaetodon lunula) to gatunek ryby z rodziny chetonikowatych. Ubarwienie żółto-zielonkawe. Przez oko biegnie gruba, ciemna, pionowa pręga, a zaraz za nią biała. Dalej pod skosem znów biegnie ciemna pręga i żółte linie.
Chetonik addis
Chetonik addis (Chaetodon semilarvatus) to piękna ryba morska z rodziny chetonikowatych. Ubarwienie żółte z brązowawymi, poprzecznymi liniami. Gatunek spotykany w akwariach morskich.

Wiadomości

FESTIWAL FILMÓW NAUKOWYCH
FESTIWAL FILMÓW NAUKOWYCH w Centrum Zaawansowanych Materiałów i Technologii CEZAMAT Politechniki Warszawskiej
Przywracamy podgorzałki naturze
Zoo Wrocław wraz z Uniwersytetem Wrocławskim odtwarza dolnośląską populację niewielkiej, nurkującej kaczki – podgorzałki (Aythya nyroca). 22 ptaki zostały wypuszczone na Stawy Milickie (kompleksy Stawno i Ruda Sułowska). Zasilą one lokalną populację lęgową i jest szansa, że przystąpią do lęgów w dolinie Baryczy jeszcze w tym roku.
ZOO ratuje zagrożone gatunki
Od początku 2021 r. we wrocławskim zoo na świat przyszło prawie pół tysiąca maluchów. Wielu to przedstawiciele gatunków, którym grozi wymarcie. Ale Wrocław jest ważnym punktem w światowym systemie ratowania zagrożonych gatunków. Maluchy urodzone w naszym mieście zasilają hodowle zachowawcze na całym globie.
Ferie zimowe 2021
W tym roku szkolnym ferie zimowe dla uczniów z całego kraju odbędą się w jednym terminie i potrwają od 4 do 17 stycznia 2021 r. Dziś, 27 listopada br. Minister Edukacji i Nauki podpisał stosowne rozporządzenie w tej sprawie.
Mamy małego myszojelenia!
To nie udało się jeszcze nikomu. We wrocławskim zoo przyszedł na świat kanczyl filipiński, jeden z gatunków myszojeleni, a pracownikom udało się nagrać jego narodziny. To bardzo ważne wydarzenie, bo narodzin tego rzadkiego zwierzęcia jeszcze nikt nie uwiecznił. Teraz z kolei wszyscy trzymają kciuki, aby maluch okazał się chłopcem, bo wśród 12 osobników w Europie jest tylko jeden samiec!
Szerokostopek - nowy mieszkaniec ZOO Wrocław
Kolejny, nowy i egzotyczny, gatunek zawitał do ZOO we Wrocławiu. To owocożerny nadrzewny szczur białoogonowy czyli szerokostopek. Występuje na Madagaskarze i w zoo zamieszkał w pawilonie o tej nazwie.
Raport WWF
Musimy połączyć wszelkie siły ludzi dobrej woli, żeby zapewnić przetrwanie jak największej liczbie gatunków zwierząt. Najnowszy raport WWF „Living Planet” pokazuje, że Ziemia zmierza ku katastrofie. Od 1970 r. wygięło na Ziemi 68% gatunków ryb, płazów, gadów, ptaków i ssaków. Zoo Wrocław i Fundacja Dodo wspierają ponad 30 projektów na całym świecie, które chronią dziko żyjące zwierzęta.
Matura 2020 - wyniki egzaminu w sesji głównej
Egzamin maturalny ze wszystkich przedmiotów obowiązkowych zdało 191 734 tegorocznych absolwentów liceum i technikum, co stanowi 74 proc. wszystkich zdających (259 272). Egzamin z języka polskiego zdało 92 proc. absolwentów, z matematyki 79 proc., z języka angielskiego 92 proc.
Bezpieczny powrót do szkół
Elastyczne modele kształcenia, uprawnienia dyrektorów w sytuacji zagrożenia zarażenia COVID-19 w szkołach i placówkach, wytyczne sanepidu dla szkół i placówek, kalendarz działań legislacyjnych i informacyjnych ministerstwa edukacji – to najważniejsze tematy prezentowane podczas konferencji zapowiadającej nowy rok szkolny w sytuacji pandemii.
Wstępne wyniki egzaminu ósmoklasisty 2020
Centralna Komisja Egzaminacyjna przedstawiła dziś 31 lipca br. wstępne wyniki egzaminu ósmoklasisty przeprowadzonego w czerwcu br. W briefingu wzięli udział: Marzena Machałek sekretarz stanu w MEN, Maciej Kopeć podsekretarz stanu w MEN oraz Marcin Smolik dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.
ZOO Wrocław ratuje z sukcesem zagrożony gatunek na Jawie
Słyszeliście o kopi luwak? To gatunek kawy, wytwarzany z ziaren, które wydobywane są z odchodów małego zwierzęcia z rodziny łaszowatych. Ta fanaberia powoduje, że te małe drapieżniki zamiast 30 lat, żyją pół roku i jest ich coraz mniej. Ale ZOO Wrocław ruszyło tym pięknym i rzadkim zwierzętom na pomoc. Są pierwsze efekty. Właśnie przyszedł na świat pierwszy łaskunek jawajski, urodzony w stacji hodowlano-badawczej.
Egzamin maturalny 2020 rozpoczęty
Ponad 272 tys. tegorocznych maturzystów przystąpiło dziś, 8 czerwca do egzaminu z języka polskiego. To pierwszy z zaplanowanych egzaminów maturalnych, które będą przeprowadzone od 8 do 29 czerwca. W tym roku, ze względu na pandemię koronawirusa, egzamin dojrzałości odbywa się tylko w formie pisemnej. Podczas egzaminów uczniów i nauczycieli obowiązują szczególne wytyczne sanitarne, opracowane przez MEN, CKE i GIS. Zdającym życzymy powodzenia!

Ostatnio dodane filmy

Ostatnio dodane filmy w naszym serwisie.
Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© ® Media Nauka 2008-2022 r.