Logo Media Nauka

Matematyka

Chyba jedyna dziedzina nauki, dla której można znaleźć obszary, których nie da się zastosować w życiu codziennym - to matematyka, piękna sama w sobie. Z drugiej strony bez jej osiągnięć nie byłoby rozwoju myśli technicznej, nauk przyrodniczych, ekonomicznych, filozofii czy nawet sztuki. Nielubiana przez jednych za to, że jest trudna, uwielbiana przez innych za to, że jest konsekwentna, że nie podlega dyskusjom i manipulacjom. Matematyka - to sztuka uogólniania, to wnioskowanie, stosowanie myśli i kreowanie abstrakcyjnych światów gdzieś w ludzkich umysłach, czyniąc z nas wyjątkowe istoty - istoty rozumne.


Moduły

Zadania
Zadania z matematyki

Zbiór zadań z matematyki wraz z pełnymi rozwiązaniami. Znajdziesz tu także zadania maturalne z lat ubiegłych.

Testy
Testy z matematyki

Rozwiązuj testy z matematyki. Testy są podsumowaniem kolejnych lekcji, publikowanych w ramach niniejszego kursu matematyki.

Wiem! Nie wiem!
Wiem Nie wiem

Ucz się matematyki szybko, wygodnie i całkowicie za darmo z naszą aplikacją online Wiem! Nie Wiem!

Narzędzia
Narzędzia i kalkulatory z matematyki

Narzędzia i kalkulatory pomocne w nauce matematyki. Są tu kalkulatory i automaty, które krok po kroku rozwiązują matematyczne problemy.

Tablice
Tablice matematyczne

Tablice matematyczne zawierają spis stałych matematycznych, a także niezbędne wzory z różnych działów matematyki.

Słownik
Słownik matematyczny

Słownik matematyczny, który zawiera spis wszystkich pojęć matematycznych, jakie są omawiane w naszym kursie matematyki.

Kalkulator jednostek
Kalkulator jednostek

Przeliczanie jednostek fizycznych z użyciem kalkulatorów jednostek. To przydatne narzędzia w nauce.


Pytajnik


Dlaczego często kroimy kiełbasę pod kątem?
Dlaczego często kroimy kiełbasę pod kątem?

Krojenie plasterków kiełbasy, salami lub innej wędliny jest dość częstą praktyką. Ma ona na celu ukrojenie zwyczajnie większych plastrów. Jak to możliwe i jak wielkie mogą być plastry? Z pomocą przychodzi twierdzenie Pitagorasa.

Dlaczego garnki są okrągłe?
Dlaczego garnki są okrągłe?

Co sprawia, że widujemy w sprzedaży garnki o podstawie koła, a nie na przykład kwadratu? Może to zwykłe przyzwyczajenie i wygoda? Okazuje się, że powodów jest kilka.


Quizy


Quiz
Quiz
Quiz
Quiz
Quiz
Quiz
Quiz
Quiz
Quiz

Najnowsze artykuły z matematyki


Liczby zespoloneLiczby zespolone

Czy istnieją liczby inne niż rzeczywiste? Aż trudno uwierzyć że odpowiedź jest twierdząca! Są to tak zwane liczby zespolone, tworzące zbór liczb zespolonych.


BrachistochronaBrachistochrona

Brachistrochrona jest to krzywa płaska, która łączy ze sobą dwa punkty A i B, tak że jest to jednocześnie krzywa najszybszego spadku punktu materialnego.


Pole i obwód prostokątaPole i obwód prostokąta

Pole prostokąta wyraża się wzorem: P=ab. Obwód prostokąta wyraża się wzorem: L=2a+2b.


AbakAbak

Abak lub abakus to liczydło matematyczne znane w starożytności w kształcie tabliczki lub deseczki. Na tabliczce znajdowały się rzędy lub kolumny, w których to umieszczano kamyczki. Kamyczek oznaczał jednostkę, a kolumny kolejne potęgi dziesiątek.


Alef zeroAlef zero

Alef zero jest to liczba kardynalna równa mocy zbioru liczb naturalnych. Warto wiedzieć, że najmniejszą liczbą kardynalną nieskończoną jest właśnie moc zbioru liczb naturalnych.


Pole i obwód elipsyPole i obwód elipsy

Pole powierzchni elipsy wyraża się wzorem: P=\pi ab, gdzie a oraz b są półosiami elipsy. Obwód elipsy nie da się przedstawić w postaci algebraicznej.


TrygonometriaTrygonometria

Omówienie działu trygonometria


Ciąg arytmetycznyCiąg arytmetyczny

Ciąg jest arytmetyczny, jeżeli istnieje liczba r, że dla każdego n spełniony jest warunek a_{n+1}-a_n=r.


LogarytmLogarytm

Logarytmem liczby x>0 przy podstawie a, gdzie a>0 i a≠1 nazywamy wykładnik potęgi, do której należy podnieść liczbę a, aby otrzymać liczbę x.
Wsparcie

Nasze treści udostępniamy bez żadnych opłat. Jeżeli podobają Ci się nasze materiały, wesprzyj nas poprzez dodanie linka na swojej stronie lub stronie swojej szkoły. W ten sposób przyczynisz się do rozwoju tego portalu, a swoim odbiorcom udostępnisz ciekawe treści.

Możesz skopiować gotowy kod linku tekstowego tutaj.
Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© Media Nauka 2008-2019 r.