logoCzubiki

Czubiki (Hemiprocnidae) to rodzina ptaków z rzędu krótkonogich, do której należą 4 gatunki. W Polsce nie występują żadne gatunki czubików.

Wygląd

Ogon jest głęboko wcięty. Upierzenie szare lub brązowe, często z białymi paskami w okolicach głowy. Na głowie występuje czubek.

Gatunki

To atlas z wykazem gatunków, przynależących do danej rodziny. Aby wyświetlić tylko polskie gatunki, użyj filtra Ukryj obce gatunki, który znajdziesz w panelu bocznym. Możesz także użyć innych ciekawych filtrów, dzięki którym wyświetlisz gatunki z określonego kontynentu, o określonym statusie zagrożenia wyginięciem lub w oparciu jeszcze o inne kryteria. Nasz atlas zawiera karty opisów gatunków wraz ze zdjęciami. Kliknij na nazwę gatunkową lub miniaturę zdjęcia, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.


Czubik koroniastyCzubik koroniasty

Hemiprocne coronata

Czubik koroniasty, jerzyk drzewny (Hemiprocne coronata) to gatunek ptaka z rodziny czubików. Upierzenie szaroniebieskawe z wierzchu, jasne od spodu. Przez oko biegnie czarny pasek ograniczony białą kreską. Na głowie czubek.


Czubik małyCzubik mały

Hemiprocne comata

Czubik mały (Hemiprocne comata) to gatunek ptaka z rodziny czubików. Upierzenie brązowe, skrzydła i głowa niebieskie. Nad i pod okiem biegną białe pasy, policzek jest rdzawy.

Inne gatunki

  • czubik rudolicy (Hemiprocne longipennis)
  • czubik wąsaty (Hemiprocne mystacea)

Występowanie i środowisko

Czubiki żyją w Azji Południowej i Indonezji. Zamieszkują lasy i sawanny.

Morfologia i anatomia

Długość ciała wynosi od 17 do 33 cm, ciężar od 70 do 120 g.

Rozmnażanie

Gniazdo ma tylko około 2,5 cm średnicy i zmieści się w nim tylko jedno jajo. Ptak śliną przykleja jajo do dna gniazda.

Pożywienie

Poluje na latające owady.

Ochrona i zagrożenia

Ptaki te nie są zagrożone wymarciem.
© medianauka.pl, 2019-01-04, RODZ-757 
Polecamy w naszym sklepie

kolorowe skarpetki góra lodowa
Kolorowe skarpetki Miasto
Kolorowe skarpetki Kostka
Biblioteczka Montessori. Przyroda
Montessori - Zwierzęta
Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© ® Media Nauka 2008-2021 r.