Głuszcowate
Głuszcowate (Tetraonidae) to dawna rodzina ptaków z rzędu grzebiących (kuraków). Rodzina ta liczyła 7 rodzajów i 18 gatunków. W Polsce wyróżniano 4 gatunki z tej rodziny ptaków. Dziś wszystkie gatunki zaliczane do głuszcowatych znajdują się w rodzinie kurowatych (bażantowatych)
Wygląd
Są to średnie i duże kuraki o ciężarze do 5 kg. Na nogach w okresie zimowym mają mocno upierzone nogi, co ułatwia poruszanie się po śniegu, czasem palce zaopatrzone są w igły, co z kolei umożliwia siadanie na oblodzonych gałęziach. Występuje zwykle dymorfizm płciowy. Samce są bardziej jaskrawe, samice mają barwy ochronne. Większość gatunków dobrze przystosowanych do zimowych warunków.
Występowanie i środowisko
Występują na półkuli północnej w strefie umiarkowanej i subarktycznej. Żyją w lasach, tundrze, na stepach.
Tryb życia i zachowanie
Prowadzą osiadły tryb życia. Nocują zagrzebane w śniegu.
Rozmnażanie
Są monogamiczne i poligamiczne. Poligamiczne gatunki znane są z intensywnych toków. W zniesieniu 5-12 jaj, które wysiaduje samica przez 21-28 dni. Jaja są składane w zagłębieniu w ziemi.
Pożywienie
Podstawę ich pokarmu stanowią rośliny (liście, igły, pąki, gałązki, kwiaty, owoce, nasiona), ale zjadają także owady i inne bezkręgowce. Pisklęta żywią się bezkręgowcami.
Ochrona i zagrożenia
Zagrożonym gatunkiem jest preriokur.
Ciekawostki
Głuszcowate stanowią poważną część biomasy kręgowców lasów iglastych tundry arktycznej. Stanowią często podstawę diety rysi, kun, lisów i ptaków drapieżnych.
Oznaczenia
Poniżej przedstawiamy opis zastosowanych oznaczeń gatunków.
Występowanie w Polsce
Liczebność
Podana liczba oznacza liczbę zwykle szacowaną samców lub par lęgowych obserwowanych w Polsce w ciągu roku (dotyczy gatunków lęgowych w Polsce).
Status
© medianauka.pl, 2014-01-06, RODZ-202
Data aktualizacji artykułu: 2020-12-06