PL

Moszczenica wierzbówka

Moszczenica wierzbówka (Clytra laeviuscula) to chrząszcz z rodziny stonkowatych z podrodziny Chrysomelidae (Camptosomata). Ma czarne ciało poza pokrywami, które mają czerwony lub pomarańczowy kolor. Na pokrywach skrzydłowych znajdują się cztery czarne plamy. Pierwsza para plam znajduje się nieco po bokach, a same plamy są niewielkie. Plamy drugiej pary są duże i prawie stykają się ze sobą na górze, sięgają też prawie brzegów pokryw z boku. Zdarzają się formy ze zredukowanymi plamami tylnymi. U moszczenicy czterokropkowej (Clytra quadripunctata) plamy tylne są mniejsze. Ten drugi gatunek ma też mniej wygięte przedplecze. Larwa ma opancerzoną głowę, która zamyka wejście do twardej osłonki, w której przebywa.


Moszczenica wierzbówka(Clytra laeviuscula)
© medianauka.pl

Występowanie i środowisko

Chrząszcz ten występuje w prawie całej Palearktyce. Owad ten występuje na terenie całego kraju. Lubi tereny nasłonecznione, skraje dróg, suche murawy. Spotykany najczęściej na liściach wierzb i dębów.

Tryb życia i zachowanie

Owady dorosłe są aktywne za dnia. Larwy żyją w mrowiskach.

Pożywienie

Chrząszcz zjada liście roślin zielnych i krzewów, drzew. Larwy żywią się wylęgającymi się mrówkami i resztkami białkowymi znalezionymi w mrowisku.

Rozmnażanie

Cechą charakterystyczną moszczenic jest to, że samica przy składaniu jaj chowa je w specjalną osłonkę, zbudowaną z wydzielin gruczołów i odchodów. Samica manipuluje jajami za pomocą tylnych odnóży. Osłonka ta przypomina szyszkę. Tak spreparowane jajo zostaje podrzucone w pobliże mrowiska leśnego (mrówki z rodzaju Formica). Mrówki jaja wykorzystują jako budulec mrowiska. Tam larwy rozwijają się przez około 2 lata. Samica może złożyć zaledwie kilka jaj dziennie.

Ochrona i zagrożenia

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem.

Ciekawostki

Brak danych.


Zdjęcia - galeria


© medianauka.pl, 2015-08-29, GAT-941

Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

ukryj/pokaż
Moszczenica wierzbówka
        

Okres obserwacji postaci dorosłej moszczenicy wierzbówki.

Pokaż tylko bieżące wydarzenia

Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© Media Nauka 2008-2019 r.