Logo Media Nauka

Papugowe

Papugi, papugowe (Psittaciformes) - to rząd ptaków, skupiający tylko jedną rodzinę, w ramach której wyróżniamy łącznie aż 356 gatunków. Jest to bardzo stara grupa ptaków. Najstarsze skamieniałości papug pochodzą sprzed 55 milionów lat.

Papugi, papugowate (Psittacidae)

Jest to rodzina ptaków z rzędu papugowych. Rodzina ta liczy dziś 80 rodzajów i 356 gatunków. W Polsce nie żyje wolno ani jeden przedstawiciel tej rodziny.

Podrodziny papugowatych

Gatunki papug łączymy w 7 podrodzin:

 • papugi (właściwe) (Psittacinae) - 265 gatunków w 57 rodzajach,
 • lory (Lorinae) - 54 gatunki w 12 rodzajach,
 • nestory (Nestorinae) - 4 gatunki w 1 rodzaju,
 • kakapo (Strigopinae) - 1 gatunek w 1 rodzaju,
 • kakadu (Cacatuinae) - 20 gatunków w 5 rodzajach,
 • nimfy (Nymphicinae) - 1 gatunek w 1 rodzaju,
 • karłówki (Micropsittinae) - 11 gatunków w 3 rodzajach.

Gatunki

Wykaz wszystkich opublikowanych artykułów tematycznych.

Aleksandretta obrożnaAleksandretta obrożna

Psittacula krameri

Aleksandretta obrożna (Psittacula krameri) to gatunek papugi z Indii, dość często spotykany w hodowlach. Brak dymorfizmu płciowego, poza różnicami w ubarwieniu głowy i szyi. Gatunek nominatywny jest zielony z ciemną obrożą.


Amazonka niebieskoczelnaAmazonka niebieskoczelna

Amazona aestiva

Amazonka niebieskoczelna to papuga właściwa o zielonym upierzeniu z niebieskim czołem, jedna z najbardziej pospolitych papug w Ameryce Południowej. To łatwo oswajający się i przywiązujący się do opiekuna ptak.


Amazonka pąsowaAmazonka pąsowa

Amazona vinacea

Amazonka pąsowa to zagrożona wyginięciem papuga z Ameryki Południowej, zamieszkująca lasy araukariowe. Głowa i skrzydła oraz część grzbietu są ubarwione na zielono. Strona brzuszna - szara. Czerwone plamy na skrzydłach.


Ara epoletowa, ara czerwonoramiennaAra epoletowa, ara czerwonoramienna

Diopsittaca nobilis

Ara epoletowa, zwana czeronoramienną, to najbardziej znany przedstawiciel małych ar. To ptak o zielonym upierzeniu z czerwonymi epoletami, dużym dziobem i dużą białą obwódką wokół oczu.


Ara hiacyntowaAra hiacyntowa

Anodorhynchus hyacinthinus

Ara hiacyntowa (Anodorhynchus hyacinthinus) to największa papuga właściwa. Ma jednolite, niebieskawe ubarwienie upierzenia. Skóra pozbawiona piór wokół oka i nasady dzioba szczęki dolnej jest jaskrawo żółta.


Ara zielonaAra zielona

Ara militaris

Ara zielona to duża papuga z Ameryki Południowej i Środkowej, żyjąca wysoko w górach. Ma gęstą warstwę puchu, dzięki czemu znosi górski klimat. Samice są podobne do samców.


Ara zielonoskrzydła, arakangAra zielonoskrzydła, arakang

Ara chloroptera

Ara zielonoskrzydła, zwana arakangiem, o duża papuga o zielonym upierzeniu pokryw skrzydeł. Jest podobna do ary żółtoskrzydłej, od której różni się zielonym ubarwieniem pokryw skrzydłowych.


Ara zwyczajna, ararauna zwyczajnaAra zwyczajna, ararauna zwyczajna

Ara ararauna

Ara zwyczajna to duża często hodowana w ogrodach zoologicznych. Charakterystyczne są białe policzki z ciemnymi paskami, wybiegającymi z okolic dzioba w kierunku szyi. Ary zwyczajne żyją w stadach w koronach wysokich drzew.


Kakadu molucka, kakadu molukańskaKakadu molucka, kakadu molukańska

Cacatua moluccensis

Kakadu molucka to papuga z podrodziny kakadu, występująca endemicznie w Indonezji. Ma piękne biało-różowe upierzenie. Dziób masywny, szary, nogi również szare. Na głowie charakterystyczny, rozkładany czub z czerwonymi piórami.


Kakadu ognistoczuba, kakadu inkaKakadu ognistoczuba, kakadu inka

Cacatua leadbeateri

Kakadu ognistoczuba, kakadu inka (Cacatua leadbeateri) to gatunek papugi z podrodziny kakadu. Papuga ta ma charakterystyczny szkarłatny czub.


Kakadu palmowa, żałobnica palmowaKakadu palmowa, żałobnica palmowa

Probosciger aterrimus

Kakadu arara to papuga z podrodziny kakadu o czarnym upierzeniu i nagich policzkach. Pochodzi z Nowej Gwinei i Australii. To kosztowny w hodowli ptak. Jest też bardzo wymagający.


Kakadu różowaKakadu różowa

Eolophus roseicapilla

Kakadu różowa (Eolophus roseicapilla) to gatunek dość pospolitej papugi z podrodziny kakadu. Wierzch głowy i czub dużo jaśniejszy. Samiec ma ciemnobrązową tęczówkę oka, samica zaś ciemnoróżową.


KakapoKakapo

Strigops habroptila

Kakapo (Strigops habroptila ) to ptak z rzędu papug. Przypomina bardzo sowę. Dziób jest niewielki, haczykowaty. Ubarwienie zielonkawe z żółtym odcieniem na spodzie. To jedyna nielotna papuga na świecie. To najcięższa papuga świata.


Kapturnica, papuga jastrzębiogłowaKapturnica, papuga jastrzębiogłowa

Deroptyus accipitrinus

Kapturnica, papuga jastrzębiogłowa (Deroptyus accipitrinus) to papuga z rodziny papugowatych. Jest to jedyna papuga która stroszy pióra na głowie. Wierzch jest zielony, brzuch niebiesko-czerwony, podobnie jak kołnierz na głowie.


KeaKea

Nestor notabilis

Kea (Nestor notabilis) to dość duża papuga o długim i słabo zakrzywionym jak na papugowate dziobie. Upierzenie zielonkawe z purpurowymi spodami skrzydeł i kuprem. To endemit Wyspy Południowej na Nowej Zelandii.


Konura czarnogłowaKonura czarnogłowa

Aratinga (Nandayus) nenday

Konura czarnogłowa to piękna papuga popularna wśród hodowców. To piękna papuga o zielonym ubarwieniu za wyjątkiem czarnej głowy i niebieskiego ogona. Samiec i samica mają podobne ubarwienie


Konura jendajKonura jendaj

Aratinga jandaya

Konura jendaj to piękna i kolorowa papuga z Ameryki Południowej. Żyje w stadach. Gniazda zakłada w dziuplach drzew na wysokości 15 m. Samiec i samica są tak samo upierzeni.


Lora karmazynowaLora karmazynowa

Eos bornea

Karmazynka to papuga z podrodziny lor o jaskrawo-czerwonym upierzeniu. Pochodzi z Indonezji. Ma język przystosowany do pobierania nektaru z kwiatów. Dziób pomarańczowy, mocno zakrzywiony.


Lorysa górskaLorysa górska

Trichoglossus haematodus

Lorysa górska to bardzo kolorowa papuga pochodząca z Australii i okolicznych wysp, biorąca znaczący udział w zapylaniu roślin. Wierzch ciała i spód zielony, podgardle niebiesko-czerwone. Na skrzydłach niebieskie i czerwone pióra.


Lorysa tęczowaLorysa tęczowa

Trichoglossus moluccanus

Lorysa tęczowa to bardzo kolorowa papuga z podrodziny lor. Ma niebieską głowę, wierzch ciała i ogon zielony, spód niebieski, pierś pomarańczowo-żółta, dziób czerwonawy.


Nierozłączka FischeraNierozłączka Fischera

Agapornis fischeri

Nierozłączka Fischera to piękna papuga z podrodziny papug właściwych pochodząca z Tanzanii. Wierzch ciała jest zielony, spód - jasnozielony, dziób i głowa są czerwone, szyja oraz pierś - pomarańczowe, pokrywy nadogonowe są ultramarynowe.


NimfaNimfa

Nymphicus hollandicus

Nimfa (Nymphicus hollandicus) to gatunek papugi, jednej z najbardziej popularnych w domowych hodowlach. Samica ma mniej intensywne barwy na policzkach, czub szary. U samca policzki i czub są żółte. Ogon jest czarny od spodu.


Papużka falistaPapużka falista

Melopsittacus undulatus

Papużka falista (Melopsittacus undulatus) to gatunek najbardziej popularnej papugi hodowanej w domach. Brak dymorfizmu płciowego w upierzeniu. Samica ma szarą woskówkę, samiec niebieską. Przez podgardle przechodzi rząd ciemnych korali.


Rozella czarnogłowaRozella czarnogłowa

Barnardius zonarius

Rozella czarnogłowa to piękna papuga australijska zamieszkująca obszary porośnięte luźno drzewami. To piękna papuga o zielonym ubarwieniu za wyjątkiem czarnej głowy i niebieskiego ogona. Samiec i samica mają podobne ubarwienie.


Szkarłatka królewskaSzkarłatka królewska

Alisterus scapularis

Szkarłatka królewska to piękna papuga pochodząca z Australii. Występuje tu dymorfizm płciowy, przejawiający się różnym ubarwieniem piór. W ubarwieniu przeważa kolor czerwony i zielony.


Świergotka seledynowaŚwiergotka seledynowa

Psephotus haematonotus

Świergotka seledynowa to papuga pochodząca z Australii o wyraźnie zaznaczonym dymorfizmie płciowym, często hodowana w domach. Samiec ma kolorowe upierzenie z czerwonymi plecami, samice są szare z seledynowym odcieniem, bardziej matowe.


ŻakoŻako

Psittacus erithacus

Żako to afrykańska papuga z podrodziny ar o szarym upierzeniu. Jest łatwo oswajalna i łagodna. Tęczówka oka jest żółta. Dymorfizm płciowy nie występuje. Samica jest nieco mniejsza i jaśniejsza od samca.Nazwa rzędu
Papugowe (Psittaciformes)
Występowanie
Ameryka Południowa i Środkowa, południowe obszary Ameryki Północnej, południowa i południowo-wschodnia Azja, Australia i Polinezja.
Liczba gatunków na świecie
356
Liczba gatunków w Polsce
0
Systematyka
Domena: Eukarionty (Eukaryota)
Królestwo: Zwierzęta (Animalia)
Typ: Strunowce (Chordata)
Podtyp: Kręgowce (Vertebrata)
Gromada: Ptaki (Aves)
Rząd: Papugowe (Psittaciformes)
Wielkość
Długość: 9-100 cm.
Masa ciała: 10 g - 3 kg
Głos
Hałaśliwe okrzyki, niektóre gatunki są zdolne naśladować inne dźwięki, w tym ludzki głos.
Największy gatunek
Najmniejszy gatunek
Świergotka złotoskrzydła (Psephotus chrysopterygius)

Inne gatunki

 • Nierozłączka siwogłowa (Agapornis canus)
 • Nierozłączka krasnogłowa (Agapornis lilianae)
 • Nierozłączka czarnolica (Agapornis nigrigenis)
 • Nierozłączka czarnogłowa (Agapornis personatus)
 • Nierozłączka czerwonogłowa (Agapornis pullarius)
 • Nierozłączka czerwonoczelna (Agapornis roseicollis)
 • Nierozłączka obrożna (Agapornis swindernianus)
 • Nierozłączka czarnoskrzydła (Agapornis taranta)
 • Szkarłatka niebieskogrzbieta (Alisterus amboinensis)
 • Szkarłatka żółtoskrzydła (Alisterus chloropterus)
 • Amazonka mała (Amazona agilis)
 • Amazonka białoczelna (Amazona albifrons)
 • Amazonka modrobrewa (Amazona amazonica)
 • Amazonka dominikańska (Amazona arausiaca)
 • Amazonka zmienna (Amazona autumnalis)
 • Amazonka wenezuelska (Amazona barbadensis)
 • Amazonka płomiennosterna (Amazona brasiliensis)
 • Amazonka jamajska (Amazona collaria)
 • Amazonka niebieskolica (Amazona dufresniana)
 • Amazonka skromna (Amazona farinosa)
 • Amazonka czerwonoczelna (Amazona festiva)
 • Amazonka liliowogłowa (Amazona finschi)
 • Amazonka królewska (Amazona guildingii)
 • Amazonka cesarska (Amazona imperialis)
 • Amazonka białolica (Amazona kawalli)
 • Amazonka kubańska (Amazona leucocephala)
 • Amazonka zielona (Amazona mercenaria)
 • Amazonka żółtogłowa (Amazona ochrocephala)
 • Amazonka czerwonouda (Amazona pretrei)
 • Amazonka tęczowa (Amazona rhodocorytha)
 • Amazonka żółtouda (Amazona tucumana)
 • Amazonka czarnoucha (Amazona ventralis)
 • Amazonka modrogłowa (Amazona versicolor)
 • Amazonka krasnogłowa (Amazona viridigenalis)
 • Amazonka niebieskoskrzydła (Amazona vittata)
 • Amazonka żółtokantarowa (Amazona xantholora)
 • Amazonka żółtobrzucha (Amazona xanthops)
 • Ara turkusowa (Anodorhynchus glaucus)
 • Ara błękitna (Anodorhynchus leari)
 • Krasnopiórka czerwonoskrzydła (Aprosmictus erythropterus)
 • Krasnopiórka timorska (Aprosmictus jonquillaceus)
 • Ara oliwkowa (Ara ambigua)
 • Ara szafirowa (Ara glaucogularis)
 • Ara żółtoskrzydła (Ara macao)
 • Ara różowooka (Ara rubrogenys)
 • Ara kasztanowoczelna (Ara severa)
 • Ara trójbarwna (Ara tricolor)
 • Konura niebieskoczelna (Aratinga acuticaudata)
 • Konura brazylijska (Aratinga aurea)
 • Konura złotoczelna (Aratinga auricapilla)
 • Konura zielona (Aratinga brevipes)
 • Konura kaktusowa (Aratinga cactorum)
 • Konura pomarańczowoczelna (Aratinga canicularis)
 • Konura haitańska (Aratinga chloroptera)
 • Konura krasnolica (Aratinga erythrogenys)
 • Konura kubańska (Aratinga euops)
 • Konura czerwonoczelna (Aratinga finschi)
 • Konura meksykańska (Aratinga holochlora)
 • Konura białooka (Aratinga leucophthalmus)
 • Konura maskowa (Aratinga mitrata)
 • Konura oliwkowa (Aratinga nana)
 • Konura brązowogardła (Aratinga pertinax)
 • Konura czerwonogardła (Aratinga rubritorquis)
 • Konura słoneczna (Aratinga solstitialis)
 • Konura andyjska (Aratinga wagleri)
 • Konura łuskogłowa (Aratinga weddellii)
 • Rozella czerwonoczelna (Barnardius barnardi)
 • Kusogonka (Bolbopsittacus lunulatus)
 • Stokówka rdzawoczelna (Bolborhynchus ferrugineifrons)
 • Stokówka prążkowana (Bolborhynchus lineola)
 • Stokówka andyjska (Bolborhynchus orbygnesius)
 • Stadniczka żółtoskrzydła (Brotogeris chiriri)
 • Stadniczka złotoskrzydła (Brotogeris chrysopterus)
 • Stadniczka niebieskosterna (Brotogeris cyanoptera)
 • Stadniczka brązowoskrzydła (Brotogeris jugularis)
 • Stadniczka siwolica (Brotogeris pyrrhopterus)
 • Stadniczka żółtoczelna (Brotogeris sanctithomae)
 • Stadniczka spiżowa (Brotogeris tirica)
 • Stadniczka białoskrzydła (Brotogeris versicolurus)
 • Kakadu biała (Cacatua alba)
 • Kakadu mała (Cacatua ducorpsii)
 • Kakadu żółtoczuba (Cacatua galerita)
 • Kakadu białooka (Cacatua goffini)
 • Kakadu filipińska (Cacatua haematuropygia)
 • Kakadu niebieskooka (Cacatua ophthalmica)
 • Kakadu długodzioba (Cacatua pastinator)
 • Kakadu sinooka (Cacatua sanguinea)
 • Kakadu żółtolica (Cacatua sulphurea)
 • Kakadu cienkodzioba (Cacatua tenuirostris)
 • Kakadu krasnogłowa (Callocephalon fimbriatum)
 • Żałobnica rudosterna (Calyptorhynchus banksii)
 • Żałobnica białosterna (Calyptorhynchus baudinii)
 • Żałobnica żółtosterna (Calyptorhynchus funereus)
 • Żałobnica brunatna (Calyptorhynchus lathami)
 • Żałobnica eukaliptusowa (Calyptorhynchus latirostris)
 • Lora czarna (Chalcopsitta atra)
 • Lora szkarłatna (Chalcopsitta cardinalis)
 • Lora oliwkowa (Chalcopsitta duivenbodei)
 • Lora zielona (Chalcopsitta sintillata)
 • Lorika czerwonogardła (Charmosyna amabilis)
 • Lorika żółtolica (Charmosyna diadema)
 • Lorika ostrosterna (Charmosyna josefinae)
 • Lorika żółtowstęga (Charmosyna margarethae)
 • Lorika zielona (Charmosyna meeki)
 • Lorika kreskowana (Charmosyna multistriata)
 • Lorika palmowa (Charmosyna palmarum)
 • Lorika długosterna (Charmosyna papou)
 • Lorika krasnolica (Charmosyna placentis)
 • Lorika ognista (Charmosyna pulchella)
 • Lorika czerwonobroda (Charmosyna rubrigularis)
 • Lorika czerwonoczelna (Charmosyna rubronotata)
 • Lorika szmaragdowa (Charmosyna toxopei)
 • Lorika malutka (Charmosyna wilhelminae)
 • Papuga karolińska (Conuropsis carolinensis)
 • Papuzica mała (Coracopsis nigra)
 • Papuzica duża (Coracopsis vasa)
 • Patagonka (Cyanoliseus patagonus)
 • Ara modra (Cyanopsitta spixii)
 • Modrolotka żółtoczapkowa (Cyanoramphus auriceps)
 • Modrolotka szmaragdowa (Cyanoramphus forbesi)
 • Modrolotka czerwonoczelna (Cyanoramphus novaezelandiae)
 • Modrolotka brązowogłowa (Cyanoramphus ulietanus)
 • Modrolotka zielona (Cyanoramphus unicolor)
 • Modrolotka czarnoczelna (Cyanoramphus zelandicus)
 • Modrolotka mała (Cyanorhamphus malherbi)
 • Figówka zmienna (Cyclopsitta diophthalma)
 • Figówka czarnolica (Cyclopsitta gulielmitertii)
 • Barwnica (Eclectus roratus)
 • Krasnogonka krótkodzioba (Enicognathus ferrugineus)
 • Rudosterka długodzioba (Enicognathus leptorhynchus)
 • Lora czarnoskrzydła (Eos cyanogenia)
 • Lora przepasana (Eos histrio)
 • Lora kreskowana (Eos reticulata)
 • Lora mała (Eos semilarvata)
 • Lora fioletowoszyja (Eos squamata)
 • Modrolotka czubata (Eunymphicus cornutus)
 • Wróbliczka zielonolica (Forpus coelestis)
 • Wróbliczka modrobrewa (Forpus conspicillatus)
 • Wróbliczka niebieskoskrzydła (Forpus crassirostris)
 • Wróbliczka turkusowa (Forpus cyanopygius)
 • Wróbliczka zielonorzytna (Forpus passerinus)
 • Wróbliczka amazońska (Forpus sclateri)
 • Wróbliczka żółtolica (Forpus xanthops)
 • Śpiewaczka krasnogłowa (Geoffroyus geoffroyi)
 • Śpiewaczka żółtogłowa (Geoffroyus heteroclitus)
 • Śpiewaczka zielonogłowa (Geoffroyus simplex)
 • Papużka żółtobrzucha (Geopsittacus occidentalis)
 • Nektarynka piżmowa (Glossopsitta concinna)
 • Nektarynka złotoucha (Glossopsitta porphyrocephala)
 • Nektarynka mała (Glossopsitta pusilla)
 • Amazoneczka kusa (Graydidascalus brachyurus)
 • Konura złota (Guarouba guarouba)
 • Złotniczka (Guaruba guarouba)
 • Amazoneczka ognistogłowa (Hapalopsittaca amazonina)
 • Amazoneczka żółtolica (Hapalopsittaca fuertesi)
 • Amazoneczka czarnoskrzydła (Hapalopsittaca melanotis)
 • Amazoneczka czerwonolica (Hapalopsittaca pyrrhops)
 • Papużka ostrosterna (Lathamus discolor)
 • Konura złotoucha (Leptosittaca branickii)
 • Papuga maurytyjska (Lophopsittacus mauritianus)
 • Zwisogłówka molucka (Loriculus amabilis)
 • Zwisogłówka złotoczelna (Loriculus aurantiifrons)
 • Zwisogłówka złotawa (Loriculus beryllinus)
 • Zwisogłówka czerwonorzytna (Loriculus catamene)
 • Zwisogłówka zielona (Loriculus exilis)
 • Zwisogłówka zbroczona (Loriculus flosculus)
 • Zwisogłówka koroniasta (Loriculus galgulus)
 • Zwisogłówka czerwonoczelna (Loriculus philippensis)
 • Zwisogłówka żółtogardła (Loriculus pusillus)
 • Zwisogłówka złotogrzbieta (Loriculus sclateri)
 • Zwisogłówka diademowa (Loriculus stigmatus)
 • Zwisogłówka żółtorzytna (Loriculus tener)
 • Zwisogłówka wiosenna (Loriculus vernalis)
 • Dama białokryza (Lorius albidinuchus)
 • Dama żółtowstęga (Lorius chlorocercus)
 • Dama czerwonobrzucha (Lorius domicella)
 • Dama gwarliwa (Lorius garrulus)
 • Dama fioletowobrzucha (Lorius hypoinochrous)
 • Dama niebieskobrzucha (Lorius lory)
 • Papuga maskareńska (Mascarinus mascarinus)
 • Karłówka górska (Micropsitta bruijnii)
 • Karłówka zielona (Micropsitta finschii)
 • Karłówka brązowolica (Micropsitta geelvinkiana)
 • Karłówka skromna (Micropsitta keiensis)
 • Karłówka żółtobrzucha (Micropsitta meeki)
 • Karłówka płowolica (Micropsitta pusio)
 • Mnicha górska (Myiopsitta luchsi)
 • Mnicha nizinna (Myiopsitta monachus)
 • Stokóweczka szmaragdowa (Nannopsittaca dachilleae)
 • Stokóweczka żółtooka (Nannopsittaca panychlora)
 • Papuga rodrigueska (Necropsittacus rodericanus)
 • Łąkówka liliowa (Neophema bourkii)
 • Łąkówka krasnobrzucha (Neophema chrysogaster)
 • Łąkówka modroskrzydła (Neophema chrysostoma)
 • Łąkówka modrobrewa (Neophema elegans)
 • Łąkówka skalna (Neophema petrophila)
 • Łąkówka turkusowa (Neophema pulchella)
 • Łąkówka wspaniała (Neophema splendida)
 • Irianka duża (Neopsittacus musschenbroekii)
 • Irianka mała (Neopsittacus pullicauda)
 • Kaka (Nestor meridionalis)
 • Nestor skalny (Nestor productus)
 • Świergotka ognistobrzucha (Northiella haematogaster)
 • Żółtoliczka (Ognorhynchus icterotis)
 • Arfakianka (Oreopsittacus arfaki)
 • Ara żółtolica (Orthopsittaca manilata)
 • Papużka ziemna (Pezoporus wallicus)
 • Loreczka pustelnicza (Phigys solitarius)
 • Barwinka białobrzucha (Pionites leucogaster)
 • Barwinka czarnogłowa (Pionites melanocephala)
 • Barwinka złotolica (Pionopsitta barrabandi)
 • Barwinka kapturowa (Pionopsitta caica)
 • Barwinka okularowa (Pionopsitta haematotis)
 • Barwinka czerwonogłowa (Pionopsitta pileata)
 • Barwinka różowolica (Pionopsitta pulchra)
 • Barwinka złotogłowa (Pionopsitta pyrilia)
 • Barwinka sępia (Pionopsitta vulturina)
 • Piona brązowoskrzydła (Pionus chalcopterus)
 • Piona brunatna (Pionus fuscus)
 • Piona łuskowana (Pionus maximiliani)
 • Piona niebieskogłowa (Pionus menstruus)
 • Piona białoczelna (Pionus senilis)
 • Piona koralodzioba (Pionus sordidus)
 • Piona śliwogłowa (Pionus tumultuosus)
 • Rozella pomarańczowa (Platycercus adelaidae)
 • Rozella blada (Platycercus adscitus)
 • Rozella tasmańska (Platycercus caledonicus)
 • Rozella królewska (Platycercus elegans)
 • Rozella białolica (Platycercus eximius)
 • Rozella żółta (Platycercus flaveolus)
 • Rozella żółtolica (Platycercus icterotis)
 • Rozella żółtawa (Platycercus venustus)
 • Afrykanka kapturowa (Poicephalus crassus)
 • Afrykanka brunatnogłowa (Poicephalus cryptoxanthus)
 • Afrykanka żółtogłowa (Poicephalus flavifrons)
 • Afrykanka czerwonoczelna (Poicephalus gulielmi)
 • Afrykanka złotoplama (Poicephalus meyeri)
 • Afrykanka zielonorzytna (Poicephalus robustus)
 • Afrykanka niebieskorzytna (Poicephalus rueppellii)
 • Afrykanka krasnopierśna (Poicephalus rufiventris)
 • Afrykanka ognistobrzucha (Poicephalus senegalus)
 • Księżniczka wspaniała (Polytelis alexandrae)
 • Księżniczka słoneczna (Polytelis anthopeplus)
 • Księżniczka tarczowa (Polytelis swainsonii)
 • Listkogonka niebieskoczapkowa (Prioniturus discurus)
 • Listkogonka duża (Prioniturus flavicans)
 • Listkogonka zielona (Prioniturus luconensis)
 • Listkogonka fioletowa (Prioniturus mada)
 • Listkogonka niebieskolica (Prioniturus montanus)
 • Listkogonka modrogłowa (Prioniturus platenae)
 • Listkogonka złotogrzbieta (Prioniturus platurus)
 • Listkogonka czerwonoczapkowa (Prioniturus verticalis)
 • Listkogonka uboga (Prioniturus waterstradti)
 • Ara żółtoszyja (Propyrrhura auricollis)
 • Ara niebieskogłowa (Propyrrhura couloni)
 • Ara marakana (Propyrrhura maracana)
 • Fidżijka ognistobrzucha (Prosopeia personata)
 • Fidżijka czerwona (Prosopeia splendens)
 • Fidżijka kasztanowata (Prosopeia tabuensis)
 • Świergotka złotoskrzydła (Psephotus chrysopterygius)
 • Świergotka czarnogłowa (Psephotus dissimilis)
 • Świergotka rajska (Psephotus pulcherrimus)
 • Świergotka wielobarwna (Psephotus varius)
 • Lora moręgowana (Pseudeos fuscata)
 • Stokówka żółtoczelna (Psilopsiagon aurifrons)
 • Stokówka ciemnogłowa (Psilopsiagon aymara)
 • Brązogłówka prążkowana (Psittacella brehmii)
 • Brązogłówka mała (Psittacella madaraszi)
 • Brązogłówka oliwkowa (Psittacella modesta)
 • Brązogłówka obrożna (Psittacella picta)
 • Aleksandretta różana (Psittacula alexandri)
 • Aleksandretta zielonoszyja (Psittacula calthropae)
 • Aleksandretta siwogłowa (Psittacula caniceps)
 • Aleksandretta seledynowa (Psittacula columboides)
 • Aleksandretta śliwogłowa (Psittacula cyanocephala)
 • Aleksandretta chińska (Psittacula derbiana)
 • Aleksandretta krótkosterna (Psittacula echo)
 • Aleksandretta większa (Psittacula eupatria)
 • Aleksandretta maskareńska (Psittacula exsul)
 • Aleksandretta szarogłowa (Psittacula finschii)
 • Aleksandretta himalajska (Psittacula himalayana)
 • Aleksandretta liliowogłowa (Psittacula intermedia)
 • Aleksandretta długosterna (Psittacula longicauda)
 • Aleksandretta różowogłowa (Psittacula roseata)
 • Aleksandretta seszelska (Psittacula wardi)
 • Figówka tęczowa (Psittaculirostris desmarestii)
 • Figówka czerwonobroda (Psittaculirostris edwardsii)
 • Figówka żółtobroda (Psittaculirostris salvadorii)
 • Lorysa czarnodzioba (Psitteuteles goldiei)
 • Lorysa krasnogłowa (Psitteuteles iris)
 • Lorika białooka (Psitteuteles versicolor)
 • Modrorzytka (Psittinus cyanurus)
 • Sępica (Psittrichas fulgidus)
 • Pąsogłówka (Purpureicephalus spurius)
 • Rudosterka białoszyja (Pyrrhura albipectus)
 • Rudosterka brązowogardła (Pyrrhura calliptera)
 • Rudosterka błękitnoszyja (Pyrrhura cruentata)
 • Rudosterka brązowoucha (Pyrrhura devillei)
 • Rudosterka rdzawoucha (Pyrrhura egregia)
 • Rudosterka kasztanowobrzucha (Pyrrhura frontalis)
 • Rudosterka krasnoucha (Pyrrhura hoematotis)
 • Rudosterka żółtoskrzydła (Pyrrhura hoffmanni)
 • Rudosterka perlista (Pyrrhura lepida)
 • Rudosterka rdzawolica (Pyrrhura leucotis)
 • Rudosterka łuskowana (Pyrrhura melanura)
 • Rudosterka zielonolica (Pyrrhura molinae)
 • Rudosterka czerwonoczelna (Pyrrhura orcesi)
 • Rudosterka czerwonobrzucha (Pyrrhura perlata)
 • Rudosterka barwna (Pyrrhura picta)
 • Rudosterka czerwonogłowa (Pyrrhura rhodocephala)
 • Rudosterka czarnogłowa (Pyrrhura rupicola)
 • Rudosterka zielona (Pyrrhura viridicata)
 • Meksykana czerwonoczelna (Rhynchopsitta pachyrhyncha)
 • Meksykana kasztanowoczelna (Rhynchopsitta terrisi)
 • Papuga czarnokantarowa (Tanygnathus gramineus)
 • Papuga modroczapkowa (Tanygnathus lucionensis)
 • Papuga wielkodzioba (Tanygnathus megalorhynchos)
 • Papuga zielona (Tanygnathus sumatranus)
 • Barwinka liliowosterna (Touit batavica)
 • Barwinka czerwonoczelna (Touit costaricensis)
 • Barwinka niebieskoczelna (Touit dilectissima)
 • Barwinka czarnoczelna (Touit huetii)
 • Barwinka brunatnogrzbieta (Touit melanonota)
 • Barwinka brązowogłowa (Touit purpurata)
 • Barwinka plamkoskrzydła (Touit stictoptera)
 • Barwinka żółtosterna (Touit surda)
 • Lorysa zielonogłowa (Trichoglossus chlorolepidotus)
 • Lorysa oliwkowogłowa (Trichoglossus euteles)
 • Lorysa falista (Trichoglossus flavoviridis)
 • Lorysa łuskowana (Trichoglossus johnstoniae)
 • Lorysa ozdobna (Trichoglossus ornatus)
 • Lorysa wiśniowa (Trichoglossus rubiginosus)
 • Malachitka (Triclaria malachitacea)
 • Loreczka modroczapkowa (Vini australis)
 • Loreczka rubinowa (Vini kuhlii)
 • Loreczka białogardła (Vini peruviana)
 • Loreczka przepasana (Vini stepheni)
 • Loreczka błękitna (Vini ultramarina)

Występowanie i środowisko

Te piękne ptaki pochodzą z obszarów równikowych i podzwrotnikowych całej ziemi, najliczniejsze są jednak na obszarach Amazonii w Ameryce Południowej oraz Australii. Zamieszkują lasy i zadrzewienia, rzadziej lasy górskie i otwarte tereny trawiaste.

Tryb życia i zachowanie

Papugi słabo latają. Nie mogą latać na duże odległości. Wspaniale wspinają się po gałęziach, pomagając sobie dziobem. Są hałaśliwe i towarzyskie. Żyją w stadach. Notowano tak duże stada np. papużek falistych, że przesłaniały niebo. Nocują także w grupie. Papugi nie odbywają wędrówek.

To niezwykle inteligentne ptaki. Ich inteligencja wprawia czasem właścicieli ptaków w zakłopotanie. Niektóre gatunki potrafią naśladować pojedyncze słowa wypowiedziane przez człowieka, a nawet całe zdania.

Morfologia i anatomia

Zwykle bardzo kolorowe i jaskrawe upierzenie. Ptaki te mają długie ogony. Dziób krótki, masywny, zakrzywiony w dół. U nasady nabrzmiała woskówka. Szczęka górna połączona z czaszką ruchomo. Papugi mają krótką szyję, gruby język. Brak dymorfizmu płciowego. Papugi mają zwrotny skrajny palec. Szczęka górna jest ruchomo zestawiona z czaszką.

Rozmnażanie

Papugi są w zasadzie monogamiczne i łączą się w pary na całe życie. Gnieżdżą się w dziuplach drzew. Nie wiją gniazd. Samica składa 1-8 białych jaj niewielkich rozmiarów. Wysiadywanie trwa 17-35 dni. Młode są gniazdownikami. Przebywają w dziupli 21-70 dni. Rodzice karmią je wymiotowanym, częściowo strawionym pokarmem.

Pożywienie

Są roślinożerne, zjadają głównie owoce, nasiona, orzechy, jagody, nektar, pyłek kwiatowy.

Ochrona i zagrożenia

Niestety blisko 1/3 gatunków, bo aż 97 znalazło się na liście zwierząt zagrożonych: 15 jest krytycznie zagrożonych, 34 - zagrożone, 48 jest narażonych. Do przyczyn takiego stanu rzeczy można zaliczyć wyniszczanie naturalnego środowiska ptaków, chwytanie okazów do hodowli oraz introdukcja drapieżników na nowych terenach.

Ciekawostki

Wiele gatunków jest hodowanych w domach ze względu na piękno tych ptaków oraz ich inteligencję. Jednakże jedyną faktycznie udomowioną papugą jest australijska papużka falista, która na Zachodzie jest po psach i kotach, najczęściej hodowanym zwierzęciem w domach.

Powszechnie sądzi się, że papugi potrafią jedynie powtarzać słowa wymawiane przez ludzi. Przeprowadzono eksperymenty, z których wynika, że papuga może nie tylko uczyć się pojedynczych słów, ale z powodzeniem może też łączyć je w zdania, co więcej - może używać negacji (!) oraz samodzielnie uczyć się nowych wyrażeń.

Zdjęcia - galeria


© Media Nauka, 2014-01-07, ART-RZAD30
Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

ukryj/pokaż
papużka falista
         

Okres rozrodu papużki falistej.

Pokaż tylko bieżące wydarzenia


© Media Nauka 2008-2018 r.