logo

Arboretum w Wojsławicach

Arboretum w Wojsławicach

Wojsławice to miejscowość oddalona o 50 km na południe od Wrocławia i 2 km, na wschód od Niemczy, na obszarze chronionego krajobrazu Wzgórz Strzelińsko-Niemczańskich. Dnem najgłębszego wąwozu płynie rzeka Ślęza, zasilana licznymi potokami. Nad jednym z jej prawobrzeżnych dopływów, w malowniczej kotlinie, na północnych stokach Wzgórz Dębowych na wysokości 213−320 m n.p.m. jest położone jedno z najpiękniejszych Arboretum w Polsce.

Arboretum to rodzaj ogrodu botanicznego, w którym gromadzi się drzewa i krzewy. Słowo to pochodzi od łacińskiego wyrazu arbor, które oznacza drzewo.

Arboretum w Wojsławicach jest filią Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Wrocławskiego.

Kolekcja roślin obejmuje ponad 8500 różnych gatunków i odmian taksonów.

Arboretum leży na 62 ha, w tym 5 ha zabytkowego parku, 3 ha bylin, 12 ha sadu starych odmian czereśni, 42 ha nowych terenów.

Atrakcje: Największą atrakcją arboretum są różaneczniki, najstarsze i największe w Polsce. Dumą placówki są 3 Kolekcje Narodowe: różaneczników historycznej rasy łużyckiej, bukszpanów oraz największa w Europie kolekcja liliowców. Latem zakwita około 300 różnych hortensji. Jesienią królują wielobarwne byliny, w tym ponad 100 odmian miskantów.

Ponadto na terenie zabytkowego folwarku znajduje się unikatowa kuźnia kołowa, skansen dawnych narzędzi ogrodniczych i rolniczych, a w „Galerii” tematyczne wystawy. Ze szczytu Czereśniowego Wzgórza rozciąga się panorama na Przedgórze Sudeckie, Ślężę, Góry Sowie i Karkonosze.

Do dyspozycji zwiedzających jest między innymi:

To wspaniałe miejsce do wypoczynku połączonego z obcowaniem z naturą.


Przybliżony czas zwiedzania

czas zwiedzania

2-4 h

Liczba eksponatów

liczba eksponatów

8500

Adres:
Wojsławice 2
58–230 Niemcza
Tel.: +48 71 3225957

Strona internetowa:
arboretumwojslawice.pl

Galeria zdjęć© medianauka.pl, M-5
Kalendarz wydarzeń

Brak informacji o nadchodzących wydarzeniach w tym miejscu.

Wiadomości

Brak wiadomości związanych z tym miejsem.Polecamy w naszym sklepie

kolorowe skarpetki góra lodowa
Kolorowe skarpetki Kostka
Mapa świata Puzzle
Kolorowe skarpetki urodzinowe
Kolorowe skarpetki Miasto
Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© ® Media Nauka 2008-2022 r.