Arboretum w Wojsławicach

Arboretum w Wojsławicach

Wojsławice to miejscowość oddalona o 50 km na południe od Wrocławia i 2 km, na wschód od Niemczy, na obszarze chronionego krajobrazu Wzgórz Strzelińsko-Niemczańskich. Dnem najgłębszego wąwozu płynie rzeka Ślęza, zasilana licznymi potokami. Nad jednym z jej prawobrzeżnych dopływów, w malowniczej kotlinie, na północnych stokach Wzgórz Dębowych na wysokości 213−320 m n.p.m. jest położone jedno z najpiękniejszych Arboretum w Polsce.

Arboretum to rodzaj ogrodu botanicznego, w którym gromadzi się drzewa i krzewy. Słowo to pochodzi od łacińskiego wyrazu arbor, które oznacza drzewo.

Arboretum w Wojsławicach jest filią Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Wrocławskiego.

Kolekcja roślin obejmuje ponad 8500 różnych gatunków i odmian taksonów.

Arboretum leży na 62 ha, w tym 5 ha zabytkowego parku, 3 ha bylin, 12 ha sadu starych odmian czereśni, 42 ha nowych terenów.

Atrakcje: Największą atrakcją arboretum są różaneczniki, najstarsze i największe w Polsce. Dumą placówki są 3 Kolekcje Narodowe: różaneczników historycznej rasy łużyckiej, bukszpanów oraz największa w Europie kolekcja liliowców. Latem zakwita około 300 różnych hortensji. Jesienią królują wielobarwne byliny, w tym ponad 100 odmian miskantów.

Ponadto na terenie zabytkowego folwarku znajduje się unikatowa kuźnia kołowa, skansen dawnych narzędzi ogrodniczych i rolniczych, a w „Galerii” tematyczne wystawy. Ze szczytu Czereśniowego Wzgórza rozciąga się panorama na Przedgórze Sudeckie, Ślężę, Góry Sowie i Karkonosze.

Do dyspozycji zwiedzających jest między innymi:

To wspaniałe miejsce do wypoczynku połączonego z obcowaniem z naturą.


Przybliżony czas zwiedzania

czas zwiedzania

2-4 h

Liczba eksponatów

liczba eksponatów

8500

Adres:
Wojsławice 2
58–230 Niemcza
Tel.: +48 71 3225957

Strona internetowa:
arboretumwojslawice.pl

Galeria zdjęć© medianauka.pl, M-5


Kalendarz wydarzeń

Brak informacji o nadchodzących wydarzeniach w tym miejscu.

Wiadomości

Brak wiadomości związanych z tym miejsem.
Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2023 r.