Logo Serwisu Media Nauka

Filharmonia Opolska

Filharmonia Opolska

Filharmonia w Opolu to jedno z nielicznych miejsc w województwie opolskim, w którym można posłuchać na koncertach muzyki klasycznej. Odnowiony budynek robi wrażenie, dobra akustyka i świetne wykonania zapewniają niezapomniane przeżycia

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Opolskiej powstała w 1952 roku jako Opolska Orkiestra Symfoniczna. Po 5 latach została przemianowana na Państwową Orkiestrę Symfoniczną w Opolu, a w roku 1969 przyjęła imię Józefa Elsnera. Od 1972 roku obowiązuje obecna nazwa. W ciągu wszystkich lat swojej działalności Orkiestra gościła wielu światowej sławy muzyków, uczestniczyła w prestiżowych wydarzeniach kulturalnych w Polsce i za granicą.


Przybliżony czas zwiedzania

czas zwiedzania

1-2 h

Adres:
Filharmonia Opolska im. Józefa Elsnera
ul. Krakowska 24
45-075 Opole
Tel.: +48 77 4423270

Strona internetowa:
www.filharmonia.opole.pl

Galeria zdjęć© medianauka.pl, M-1171


Kalendarz wydarzeń

MUZYKA / KONCERTY
ikona
2017-10-21
SOBOTA
19:00


GRZEGORZ TURNAU 7 widoków w drodze do Krakowa

Wykonawcy:
Grzegorz Turnau - śpiew, fortepian
Dorota Miśkiewicz - śpiew
Mariusz Pędziałek - obój
Robert Kubiszyn - bas
Cezary Konrad - perkusja
Robert Majewski - trąbka, Flugelhorn

Orkiestra Smyczkowa Filharmonii Opolskiej

Miejsce: Sala koncertowa

Część I

“Siedem widoków w drodze do Krakowa”
Suita podróżna na dwa głosy, obój, fortepian, orkiestrę smyczkową, akustyczną gitarę basową i perkusję

Cykl piosenek i tematów instrumentalnych, inspirowany odkrytymi w Pałacu Mieroszewskich w Krakowie freskami z połowy XIX w. przedstawiającymi okolice miasta z ich ważnymi siedzibami, takimi jak Tenczyn, Tyniec czy Ojców. Idylliczna, nawiązująca do dekoracyjnego malarstwa włoskiego praca Józefa Peszki, znajduje kontrapunkt w tekstach Bronisława Maja, Horacego i Turnaua podkreślających ulotność i kruchość  ludzkich  spraw  i  jednocześnie  aOirmujących  nieuchronność  przemijania.  Muzyka  Grzegorza Turnaua, dedykowana w szczególności wirtuozowi oboju Mariuszowi Pędziałkowi, pozwala odnaleźć równowagę między wysokim i niskim, liryką i satyrą, sacrum i profanum. Czyli -­‐ wedle greckich pojęć -­‐ “metaxu”. Całości utworu towarzyszy animowana projekcja fresków.

Część II

Piosenki   i   utwory   instrumentalne   z   muzyką   Grzegorza   Turnaua,   wybrane   z   jego   30-­‐letniej   kariery kompozytorskiej i estradowej. W programie zarówno te szerzej znane i rozpoznawalne (Bracka, Cichosza, Między ciszą a ciszą, Znów wędrujemy), jak i te rzadziej prezentowane -­‐ wszystkie w wersjach orkiestrowychMUZYKA / KONCERTY
ikona
2017-11-14
WTOREK
19:00


40-LECIE ZESPOŁU POD BUDĄ

POD BUDĄ
Wystąpią:
Andrzej Sikorowski – śpiew, gitara, mandolina,  prowadzenie koncertu
Anna Treter- śpiew, instrumenty klawiszowe
Marek Tomczyk- gitary
Andrzej Żurek- gitara basowa

Zespół wyłonił się w 1977 roku z krakowskiego kabaretu studenckiego o tej samej nazwie. Do dzisiaj dał kilka tysięcy koncertów w kraju i zagranicą (USA, Kanada, Australia, ZSRR), nagrał wiele płyt , znanych przynajmniej dwóm pokoleniom Polaków. Teksty i muzyka Andrzeja Sikorowskiego, także kompozycje Jana Hnatowicza tworzą niepowtarzalny i rozpoznawalny od pierwszego dźwięku charakter tej formacji.

ANDRZEJ I MAJA SIKOROWSCY Z ZESPOŁEM
Wystąpią:
Maja Sikorowska – śpiew
Gertruda Szymańska – perkusja
Jacek Królik – gitary
Tomasz Kupiec– kontrabas

W programie piosenki Andrzeja Sikorowskiego, wokalisty, wieloletniego lidera Grupy pod Budą i autora większości jej utworów, tym razem w duecie z córką artysty, Mają Sikorowską, przy wsparciu jednego z najlepszych polskich gitarzystów Jacka Królika oraz Gertrudy Szymańskiej i Tomasza Kupca. Artysta przeprowadza widzów przez świat swoich największych przebojów napisanych dla grupy Pod Budą ( Kap, kap, płyną łzy) czy śpiewanych poza nią, takich jak: Kraków Piwna 7, Lecz póki co żyjemy, Na całość, Nie przenoście nam stolicy do Krakowa, Ale to już było, oraz pochodzące z trzech wspólnie nagranych z Mają płyt  ( Kraków_Saloniki, Sprawa rodzinna, Okno na Planty).
Projekt jest połączeniem dwóch muzycznych pokoleń i kultur, polskiej oraz greckiej, opowieścią o rodzinie, która łączy dwie tradycje, jednak zawsze z naciskiem na ich wymowę, liryzm, z tezą, że konsekwentna poetycka wypowiedź może oprzeć się komercji. A w tle rodzinne miasto Andrzeja S.-Kraków.

Miejsce: Sala koncertowa

Wiadomości

Brak wiadomości związanych z tym miejsem.© Media Nauka 2008-2017 r.