Podstawowe własności

Nazwa minerału: Glaukofan
Klasa: krzemiany
Wzór chemiczny: Na2Mg3Al2[Si8O22|(OH)2]
Twardość: 6
Gęstość: 3.00-3.10 g/cm3
Rysa: szara,niebieska
Połysk: szklisty
Łupliwość: doskonała
Przełam: schodkowy
Barwy:
  • niebieska
  • szara
Podatność: kruchy
Kryształy: jednoskośne
Występowanie:
  • Europa
  • Azja
  • Ameryka Północna
Kraje występowania: Włochy, USA, Japonia

Oto nasz atlas minerałów i skał online, zawierające wiele innych minerałów, skał, kamieni szlachetnych, ozdobnych i meteorytów.

atlas minerałów

Glaukofan

Glaukofan jest to minerał zaliczany do krzemianów, grupy amfiboli. Tworzy niewielkie kryształy o pokroju słupkowym, listewek, igieł, włókien, a także tworzy masy zbite, ziarniste.

oliwin
Glaukofan z molibdenitem, magnetytem i pirytem © Ekaterina - stock.adobe.com

Właściwości

Właściwości glaukofanu zostały wyszczególnione w tablicy.

Występowanie

Glaukofan występuje w łupkach krystalicznych, łupkach zieleńcowych, eklogitach. Minerał spotykany we Włoszech (Piemont), Japonii, USA (Kalifornia).

Zastosowanie

Glaukofan znajduje następujące zastosowanie:

  • w kolekcjonerstwie.Glin

Glin

Glin (Al) to pierwiastek chemiczny o liczbie atomowej 13, zaliczany do grupy borowców. To srebrzysty, lekki metal. Glin to inaczej aluminium. Takiej nazwy używa się powszechnie w technice.

Magnez

Magnez

Magnez (Mg) to pierwiastek chemiczny o liczbie atomowej 12, lekki metal ziem alkalicznych. Należy do grupy berylowców. Magnez jest jednym z najważniejszych mikroelementów niezbędnych do życia. Magnez jest dość tani w otrzymywaniu.

Sód

Sód

Sód (Na) to pierwiastek chemiczny o liczbie atomowej 11, należący do grupy litowców. To lekki, srebrzysty metal alkaliczny, bardzo aktywny chemicznie.


© medianauka.pl, 2022-06-12, ART-4477Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© ® Media Nauka 2008-2022 r.