Na wózku
przez ZOO

We wrocławskim zoo osoby starsze i niepełnosprawne mogą wypożyczyć wózek inwalidzki, wystarczy zgłosić się do Punktu Obsługi Klienta. Można go też wcześniej zarezerwować telefonicznie lub e-mailem. To kolejne udogodnienie wprowadzone w tej placówce.

Do dyspozycji zwiedzających są dwa wózki Vermeiren V200. To ultralekkie, aluminiowe wózki, łatwe w obsłudze zarówno przez użytkownika jak i opiekuna. Są one przeznaczone dla zwiedzających zoo, dotkniętych chorobą narządu ruchu, osób powracających do pełnej sprawności po urazach, jak i osób starszych, które mają trudności z poruszaniem się.

Wybrano rozmiar uniwersalny o wytrzymałości do 130 kg, z możliwością dostosowania wysokości i głębokości siedziska, podłokietników oraz regulacją nachylenia siedziska.

- Staramy się zapewnić jak najlepsze warunki zwiedzania osobom starszym i niepełnosprawnym. Stąd „tanie czwartki” kiedy to osoby starsze i niepełnosprawne z opiekunami mogą kupić bilet trzykrotnie tańszy niż regularny, czyli 15 zł zamiast 45. Stąd również wprowadzanie na przestrzeni ostatnich lat udogodnienia jak remont alejek, budowa podjazdów czy budowa nowych obiektów w pełni przystosowanych dla osób na wózkach. Teraz wprowadzamy możliwość użyczenia wózka inwalidzkiego na terenie zoo. – mówi Radosław Ratajszczak, prezes wrocławskiego zoo. – Oczywiście wiem, że to nie wszystko, że jest jeszcze sporo do zrobienia, ale krok po kroku zrealizujemy kolejne udogodnienia.

Wózki można wypożyczać codziennie, w godzinach pracy Punktu Obsługi Klienta, zgłaszając się tam bezpośrednio przed zwiedzaniem zoo. Można również zarezerwować wózek wcześniej - telefonicznie lub e-mailem, pisząc na adres pok@zoo.wroc.pl. Do wypożyczenia niezbędny jest aktualny dokument ze zdjęciem, podpisanie stosownego oświadczenia oraz wniesienie zwrotnej kaucji w wysokości 50 zł.

- Mamy w tej chwili dwa wózki, które możemy użyczać zwiedzającym. Do tej pory nie zdarzyło się, aby zwiedzającemu nie udało się skorzystać z wózka, ale polecam rezerwacje, aby mieć pewność, że wózek będzie na Państwa czekał. – podkreśla Marta Zając-Ossowska, kierownik Sekcji Marketingu i Edukacji we wrocławskim zoo. Wózki te zostały wybrane dzięki rekomendacji osób niepełnosprawnych, korzystających na co dzień z podobnego sprzętu.

Wybrany model spełnia wysokie europejskie normy jakościowe, dotyczące tego rodzaju sprzętu: TUV, CERAH itp. Wózek jest również certyfikowany pod względem CRASH TESTU i spełnia normę ISO 7176-19.

Ogólne warunki najmu wózka inwalidzkiego:

  1. Wózek inwalidzki można użyczyć (nieodpłatnie) TYLKO w celu zwiedzenia ZOO WROCŁAW.
  2. Użyczyć wózka inwalidzkiego można osobie pełnoletniej, która okaże aktualny dokument z aktualnym zdjęciem.
  3. Ilość wózków inwalidzkich jest ograniczona - 2 szt, więc użyczenie może nastąpić pod warunkiem dostępności wózka.
  4. Wózek inwalidzki może zostać użyczony na potrzeby osoby z widoczną dysfunkcją narządu ruchu lub na potrzeby innych osób dotkniętych chorobą narządu ruchu, jak i osób starszych, które mają trudności z poruszaniem się.
  5. Użyczenie wózka inwalidzkiego wymaga uprzedniego podpisania oświadczenia, o treści wskazanej w Załączniku Nr 1 do niniejszego Regulaminu oraz wpłaty kaucji zwrotnej w wysokości 50 zł. Podpisanie oświadczenia jest równoznaczne z zawarciem z ZOO umowy użyczenia wózka inwalidzkiego.
  6. Wydanie oraz zwrot wózka inwalidzkiego jest potwierdzany pisemnie przez osobę, która bierze wózek inwalidzki w użyczenie oraz pracownika ZOO.
  7. W przypadku braku zwrotu wózka inwalidzkiego osoba, która wzięła wózek inwalidzki w użyczenie zobowiązana jest do zwrotu jego równowartości.
  8. Wózek można użyczyć na miejscu lub istnieje możliwość wcześniejszej rezerwacji, w terminie do 7 dni przed planowanym użyczeniem. Rezerwacji należy dokonywać osobiście w Punkcie Obsługi Klienta, telefonicznie pod numerem tel. 71 340 71 19 lub 691 674 199 lub drogą mailową na adres: pok@zoo.wroc.pl. W przypadku rezerwacji mailowej, nie jest ona automatyczna, potwierdzenie stanowi mail zwrotny.

Źródło informacji: ZOO Wrocław, 2017-07-08, W-8


ikona

ZOO Wrocław i Afrykarium

Ogród zoologiczny we Wrocławiu to najstarsze ZOO w Polsce. Zajmuje powierzchnię około 33 ha. Jest jednym z najbardziej znanych ogrodów zoologicznych w Europie.

Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2023 r.