Co sztuczna inteligencja mówi o sobie?

Algorytmy sztucznej inteligencji znane są ludzkości od kilkudziesięciu lat. W ostatnim czasie jednak zrobiło się szczególnie głośno na ten temat. Dlaczego?

O zastosowaniu sieci neuronowych, czyli algorytmach naśladujących budowę ludzkiego mózgu i innych algorytmach sztucznej inteligencji, można było przeczytać w publikacjach naukowych już kilkadziesiąt lat temu. Dlaczego dopiero teraz niemalże każdy o nich mówi?

Wcześniej, choć algorytmy działały, efekty ich pracy nie zawsze były satysfakcjonujące. Gdy jednak algorytmy te otrzymały dostęp do niezliczonej ilości danych w Internecie, a także poza nim, uczenie okazało się bardzo efektywne, a rezultaty wręcz zdumiewające. Do pełnego sukcesu konieczny był jeszcze drugi warunek: super szybkie komputery. Aby przetworzyć ogromną ilość danych, potrzeba naprawdę wydajnej infrastruktury.

Oba powyższe warunki dziś mogą być spełnione.

Kolejnym warunkiem masowej popularności okazała się powszechność zastosowań i dostępność usług, a także zasianie w mediach strachu przed masową utratą pracy całej rzeszy ludzi w niedalekiej przyszłości.

To prawda, że ludzkość stanęła pierwszy raz przed wynalazkiem, którego działania sama nie może przewidzieć. Do tej pory każdy wynalazek, o ile działał prawidłowo, robił to, czego człowiek oczekiwał. Tym razem jest inaczej. To właśnie dlatego sami twórcy SI zaczynają się jej obawiać.

Kolejne obawy dotyczą tempa rozwoju. Świat i tak zmienia się na tyle szybko, że człowiekowi już dziś trudno nadążyć. Teraz wydaje się przyspieszać jeszcze gwałtowniej. Zawody dziś wykonywane przez rzesze ludzi mogą za 5-10 lat już nie istnieć w ogóle albo być mocno zmienione. Dotyczy to kierowców, radiologów, lekarzy, prawników, urzędników, informatyków, grafików, muzyków, redaktorów, analityków, finansistów i można tak wymieniać jeszcze długo.

Nadmiar informacji zwiększy się jeszcze bardziej. Już dziś trudno odróżnić treści wartościowe od słabych, a nawet fałszywych. Realistyczne zdjęcia rzekomego aresztowania Trumpa, jakie pojawiły się ostatnio w sieci, pokazują, że czeka nas jeszcze trudniejszy czas w mediach.

Chociaż obaw związanych z masowym zastosowaniem sztucznej inteligencji jest sporo, to przecież, tak jak z każdym wynalazkiem i każdą rewolucją technologiczną, człowiek przecież otrzymuje narzędzie, dzięki któremu może zrobić też wiele dobrego.

Zastosowanie algorytmów SI w medycynie w wykrywaniu nowotworów, programów osłuchujących płuca przez telefon komórkowy, aplikacji planujących indywidualną terapię dla chorego, programów wyszukujących zupełnie nowe leki spośród niezliczonej liczby substancji chemicznych z pewnością przyczyni się do dalszej poprawy zdrowia społeczeństwa.

Dostosowywanie procesu uczenia z wykorzystanie SI w szkołach zrewolucjonizuje proces edukacyjny i dostosuje metody kształcenia do indywidualnych możliwości ucznia.

Sędziowie, już dziś wspierani przez SI na przykład w Chinach, będą wydawać bardziej obiektywne i sprawiedliwe wyroki.

Zastosowanie SI z pewnością wpłynie na zwiększenie optymalnego wykorzystania energii w różnych obszarach naszego życia. Może przestaniemy marnować tyle jedzenia, zużywać prądu, kupować niepotrzebnych rzeczy, oszczędnie zarządzać dostępnymi zasobami.

Przyszłość pokaże.

Wywiad

A co sztuczna inteligencja mówi sama o sobie?

Zapytaliśmy o to ChatGPT.

Redakcja: Kim jesteś?

ChatGPT: Jestem ChatGPT, zaawansowany model językowy opracowany przez OpenAI. Moim celem jest udzielanie odpowiedzi na różnorodne pytania i pomaganie użytkownikom w rozwiązywaniu problemów.

Redakcja: Czy jesteś inteligentny?

ChatGPT: Jako model językowy, posiadam pewne zdolności do przetwarzania języka naturalnego i generowania odpowiedzi na różnorodne pytania. Moje możliwości opierają się na ogromnym zbiorze danych, na których zostałem wytrenowany. Jednak ważne jest zrozumienie, że choć mogę generować odpowiedzi i udzielać informacji, nie posiadam świadomości ani prawdziwej inteligencji takiej jak ludzie. Moje odpowiedzi są wynikiem analizy wzorców w danych wejściowych i próbą dostarczenia najbardziej odpowiednich informacji na podstawie mojego treningu.

Redakcja: Czy jesteś zagrożeniem dla człowieka?

ChatGPT: Jako sam w sobie, jako model językowy, nie stanowię zagrożenia dla człowieka. Jestem jedynie programem komputerowym, który operuje na danych tekstowych i generuje odpowiedzi na podstawie tych danych. Jednak używanie technologii sztucznej inteligencji, w tym modeli językowych, wiąże się z pewnymi potencjalnymi zagrożeniami. Istnieje możliwość, że nieodpowiednie użycie tych technologii może prowadzić do rozpowszechniania dezinformacji, naruszania prywatności lub tworzenia szkodliwych treści.

Dlatego ważne jest, aby używać tych technologii z odpowiedzialnością i świadomością. Organizacje i społeczności pracują nad opracowaniem zasad i regulacji, które mają na celu minimalizowanie ryzyka i zapewnienie, że sztuczna inteligencja jest używana w sposób etyczny i bezpieczny.

Portret sztucznej inteligencji

A jak postrzega siebie SI w sposób wizualny?

Poleciliśmy jednemu z narzędzi SI, jakim jest Midjourney, aby stworzył swój portret. Oto wynik.

portret sztucznej inteligencji

Ciekawostką jest to, że za każdym razem, gdy prosiliśmy o stworzenie portretu sztucznej inteligencji, otrzymywaliśmy inny portret, ale zawsze pięknej i młodej kobiety.




Ostatnio opublikowane w Pytajniku

Krokodyle łzy - czy krokodyl płacze?
Czy krokodyle płaczą? Co to znaczy wylewać krokodyle łzy? Co to wszystko ma wspólnego ze szczerością?
Indyki — czego o nich nie wiecie?
Indyki są znane przede wszystkim jako ptaki hodowlane. Czy można je spotkać w naturze?
Piranie — mit czy rzeczywistość?
Piranie uchodzą za wyjątkowo krwiożercze ryby rodem z horrorów. Czy rzeczywiście piranie są na tyle niebezpieczne, by zagrozić człowiekowi?
Zobacz więcej
Przeglądaj wszystkie artykuły dotyczące ciekawostek ze świata nauki.

Zobacz też

Informatyka


Informatyka to dziedzina nauki zajmująca się przetwarzaniem informacji. Pierwotnie informatyka była częścią matematyki, jednak wraz z rozwijaniem się komputerów została rozwinięta do osobnej dyscypliny nauki.


© medianauka.pl, 2023-07-02, A-4904



©® Media Nauka 2008-2023 r.