GIMP

GIMP

GIMP (GNU Image Manipulation Program) to program przeznaczony do tworzenia i obróbki grafiki w postaci cyfrowej. Jego popularność jest ogromna, między innymi dlatego, ze program jest darmowy, ma duże możliwości edycyjne, ma wygodny interfejs, w Internecie można do niego znaleźć wiele wtyczek (dodatków, rozszerzeń).

GIMP pozwala tworzyć grafikę rastrową od podstaw, a także modyfikować gotowe rysunki i zdjęcia, stosując filtry, warstwy, maski, różne efekty.

Głównym zastosowaniem GIMP-a jest grafika na potrzeby Internetu oraz tworzenia aplikacji. Jest świetnym narzędziem, które umożliwi nam stworzenie szablonów WWW, przycisków, tła dla strony internetowej, a także prostej animacji.

GIMP-a możemy używać także do zastosowań komercyjnych, jednak jego możliwości wykorzystania w profesjonalnych publikacjach nie są takie jak na przykład Adobe Photoshopa, czy Corel Photo-Painta, chociażby ze względu na stosowanie przestrzeni barw RGB, a nie CMYK.

Opis możliwości graficznych darmowego programu do obróbki grafiki rastrowej - GIMP.

Spis treści kursu

  1. GIMP - Podstawowe informacje
  2. GIMP - Interfejs
  3. GIMP - Aerograf
  4. GIMP - Gumka
  5. GIMP - Ołówek
  6. GIMP - Stalówka
  7. GIMP - Pędzle
  8. GIMP - Filtry
GIMP - ikona

Oficjalnym logo i maskotką GIMP-a jest
kojot o imieniu Wilber.


Główna strona programu GIMP to www.gimp.org. Można stamtąd pobrać najbardziej aktualną wersję instalacyjną, a także kody źródłowe aplikacji. Znajdziesz tam wiele ciekawych materiałów, głównie w języku angielskim, w tym tutoriale oraz FAQ. Jeśli jesteś programistą, możesz także dołączyć do grupy współtworzącej projekt.

Z pełną dokumentacją programu można zapoznać się na stronie www.gimp.pl. Niestety nie cała dokumentacja jest w języku polskim.

LICENCJA

Program GIMP jest wolnym oprogramowaniem; można go rozprowadzać dalej i/lub modyfikować na warunkach Powszechnej Licencji Publicznej GNU, wydanej przez Fundację Wolnego Oprogramowania - według wersji drugiej tej Licencji lub jednej z późniejszych wersji.

Z tłumaczeniem nieoficjalnym licencji GNU można się zapoznać na stronie www.gnu.org.pl/





© medianauka.pl, 2010-02-27, A-649



©® Media Nauka 2008-2023 r.