GIMP - FILTRY

W menu głównym programu znajdziesz tak zwane Filtry. Ich użycie powoduje modyfikacje otwartego obrazu według różnych dostępnych parametrów.

Liczba filtrów w GIMP-ie jest imponująca, dodatkowo można stosować wtyczki, które rozszerzają możliwości programu w tym zakresie.

GIMP - filtry

Niniejszy artykuł ma jedynie na celu zapoznać z najprostszymi zastosowaniami filtrów, ze sposobem ich użycia i możliwością modyfikacji parametrów. Poniżej przedstawiono działanie niektórych filtrów. Polecam zabawę w transformowanie grafik z użyciem różnym filtrów i różnych parametrów filtrów.

FILTRY - ROZMYCIE

PIKSELIZACJA

pikselizacja

To dość prosty efekt. Zilustrowano go na poniższym przykładzie.

Po uruchomieniu filtru Pikselizacja zostanie wyświetlone okienko, takie jak na poniższej ilustracji. Zwykle w takim oknie widać obszar podglądu efektu zastosowania filtru oraz parametry, które można zmieniać. W zależności od ich ustawień efekt jest silniejszy lub słabszy.

Ikonka łańcuszka, która jest wyświetlana obok parametrów liczbowych pikselizacja pojawia się w różnych oknach interfejsu. Jej wciśnięcie powoduje proporcjonalną zmianę jednocześnie obu parametrów x i y.

Poniższy rysunek pokazuje działanie tego filtru:

filtr

ROZMYCIE "W RUCHU"

Ten filtr dodaje efekt zatrzymania klatki w ruchu. Efekt ten można stosować dla zwiększenia dynamiki zdjęcia. Mamy tutaj możliwość dodania efektu liniowego, radialnego oraz powiększenia. Ten ostatni rodzaj filtra został zilustrowany poniższym przykładem.

Filtr - rozmycie w ruchu

ROZMYCIE GAUSSA

Ten filtr dodaje efekt rozmycia obrazu. Pierwszy przykładowy obraz jest oryginalny, drugi - z filtrem Rozmycie Gaussa, tutaj obraz jest równomiernie rozmyty. Trzeci obrazek, to działanie filtru Selektywne rozmycie Gaussa. Tutaj rozmycie jest uzależnione od różnych obszarów zdjęcia.

Rozmycie Gaussa

FILTRY - UWYDATNIANIE

Filtry te są przydatne przy zmianie ostrości zdjęć, odplamianiu, usuwaniu niedoskonałości, usuwaniu efektu czerwonych oczu i wygładzaniu.

Filtr uwydatniania

FILTRY RENDEROWANIE

Ta grupa filtrów tworzy nowe obrazy, czasem z interakcją z wczytaną grafiką. Tutaj mają też zastosowanie warstwy, o których będzie mowa nieco później. To samo dotyczy wielu innych filtrów.

Fltr renderowanie

POZOSTAŁE FILTRY KORYGUJĄCE GRAFIKĘ

W poniższym przykładzie zastosowano jeszcze kilkanaście innych ciekawych filtrów. Najciekawsze efekty uzyskuje się, gdy stosujemy całe zestawy filtrów. Wszystko zależy tutaj od inwencji twórczej użytkownika programu.

Filtry korygujące
© medianauka.pl, 2010-02-28, ART-656

Polecamy w naszym sklepie

Matematyka konkretna
Kolorowe skarpetki - football piłka nożna
Kolorowe skarpetki Miasto
Kolorowe skarpetki Kostka
kolorowe skarpetki góra lodowa
Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© ® Media Nauka 2008-2022 r.