ZOO Wrocław pomaga tygrysom!

Po rozmowie z Jackiem Sutrykiem, Prezydentem Wrocławia, Zarząd ZOO Wrocław podjął decyzję o przekazaniu na rzecz tygrysów z transportu zatrzymanego na granicy polsko-białoruskiej, pomocy finansowej w kwocie 20 000 zł.

ZOO pomaga tygrysom

Jesteśmy głęboko poruszeni losem tych pięknych dzikich kotów. Ponieważ zdajemy sobie sprawę, że zwierzęta te powinny trafić do dobrze zabezpieczonych miejsc o odpowiednim standardzie, nie mogliśmy odpowiedzialnie sprostać temu wyzwaniu, przyjmując je do ZOO Wrocław.

Jednak naszym celem i obowiązkiem, jako ogrodu zoologicznego, jest nieść pomoc zwierzętom i dbać o nie. Nie tylko poprzez działania na terenie zoo, ale również poza nim. Dlatego podjęliśmy decyzję o wsparciu finansowym tygrysów, którymi zaopiekowało się poznańskie zoo. Deklarujemy również wszelkie wsparcie merytoryczne i systematyczne monitowanie losu zwierząt.

To dobry moment, aby zwrócić uwagę na sytuację tygrysów w środowisku naturalnym. Z najnowszych doniesień wiemy, że te wielkie koty zniknęły z kolejnego kraju Azji Południowo-Wschodniej i za chwilę mogą zostać zupełnie wytępione. Zostaną tylko ogrody zoologiczne i hodowle komercyjne. Ogrody zoologiczne prowadzą ściśle koordynowaną hodowlę zachowawczą, utrzymując bezpieczną liczebnie i genetycznie populację poszczególnych podgatunków. Hodowle komercyjne to źródło tygrysów na potrzeby cyrków, prywatnych osób i laboratoriów pseudo medykamentów medycyny chińskiej. Tam nie zważa się na warunki życia zwierząt, ich potrzeby czy podgatunek. Mieszkają w byle jakich warunkach i rozmnaża się je krzyżując między sobą podgatunki.

W dzisiejszych czasach każdy z nas jest odpowiedzialny za los naszej planety i powinien angażować się w działania na rzecz jej ochrony. Takim długofalowym działaniem jest wspieranie starań polskich ogrodów zoologicznych o budowę w Polsce centrum interwencji, gdzie wszystkie zwierzęta z przemytu będą mogły liczyć na odpowiednie miejsce i opiekę. Taka sytuacja jak w przypadku tygrysów, nie może się powtórzyć. Kolejne kroki zależą od Was – wyboru produktów w sklepie, segregowania śmieci, wpłat na ochronę środowiska naturalnego. Każdy z nas ma moc sprawczą i od każdego z nas zleży jak ją wykorzysta. Pamiętajmy, że wrocławskie zoo wspiera także finansowo ochronę najbardziej zagrożonych gatunków zwierząt Azji w Laosie, Wietnamie, Indonezji i na Filipinach. Odwiedzając nasze zoo również pomagasz je ochronić!


Źródło informacji: ZOO Wrocław, 2019-11-03, W-44


ikona

ZOO Wrocław i Afrykarium

Ogród zoologiczny we Wrocławiu to najstarsze ZOO w Polsce. Zajmuje powierzchnię około 33 ha. Jest jednym z najbardziej znanych ogrodów zoologicznych w Europie.

©® Media Nauka 2008-2023 r.