Logo Media Nauka

PL

Pantofelek

Pantofelek (Parascenium caudatum) to jednokomórkowy organizm zaliczany do orzęsków. Charakteryzuje go pokrycie powierzchni komórki przez tysiące rzęsek, które umożliwiają pantofelkowi ruch. Nazwę organizm ten zawdzięcza swojemu kształtowi, przypominającemu pantofel.

Pantofelek (Parascenium caudatum)
© micro_photo - Fotolia.com

Występowanie i środowisko

W Polsce to pospolity pierwotniak.

Tryb życia i zachowanie

Pantofelek może koordynować ruch rzęsek, dzięki czemu może poruszać się w dowolnym kierunku.

Morfologia i anatomia

Pantofelki mają zwykle dwa jądra komórkowe. Jedno to mikronukleus (mniejsze), drugie, który odpowiada za metabolizm to makronukleus (większe). Budowa wewnętrzna jest dość skomplikowana. Oprócz wspominanych jąder są tu jeszcze wszechobecne wodniczki trawiące (pokarmowe), wakuole kurczliwe, rzęski na elastycznej błonie komórkowej, cytoprokt, czyli otwór, przez który komórka pozbywa się resztek pokarmu, zagłębienie gębowe.

Pożywienie

Pantofelek odżywia się bakteriami.

Rozmnażanie

Dwa osobniki łączą się ze sobą i wymieniają materiałem genetycznym, dzięki procesowi koniugacji. Dzięki temu procesowi powstają dwie takie same genetycznie komórki, ale różne od tych przed koniugacją. Później już rozmnażanie odbywa się przez podział, prostopadle do dłuższej osi.

Ochrona i zagrożenia

Brak danych.

Zdjęcia - galeria


© medianauka.pl, 2018-09-22, GAT-15965


Pokrewne gatunki bezkręgowców

Nie posiadamy w naszej bazie innych gatunków zwierząt z tej samej rodziny.

Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© Media Nauka 2008-2019 r.