Azja

Azja, część Eurazji, to jeden z kontynentów i największa część świata o powierzchni 44,4 mln km2. Od zachodu graniczy z Europą. Granica ma umowny i często sporny charakter, przechodzi przez Ural i Kaukaz, który jest zaliczany czasem do Europy, a czasem do Azji. Od Afryki Azję dzieli Morze Czerwone i Kanał Sueski.

mapa Europy
© asantosg - stock.adobe.com

 

Klimat w Azji

W Azji występują wszystkie strefy klimatyczne: równikowa, zwrotnikowa, podzwrotnikowa, umiarkowana oraz okołobiegunowa, a także monsunowa.

Opady wahają się od 20 do 11 870 mm, to najbardziej intensywne opady na świecie. Zaś zarejestrowane temperatury wahają się od -77,8°C w Ojmiakonie w Rosji po +58,0°C na pustyni Daszt-e-Lut.

Ludność Azji

Dane z 2007 roku mówią o ponad 4 miliardach mieszkańców, przy czym rozmieszczenie ludzi jest bardzo nierównomierne. Największe znaczenie w Azji mają religie: buddyzm, hinduizm i islam. Przeważa ludność w odmianie żółtej i białej. Najludniejsze są Chiny, najmniej ludne Malediwy, przy czym kraj o najmniejszym zagęszczeniu ludzi na jednostkę powierzchni to Mongolia.

Miasta Azji

Do największych miast Azji należą:

Ciekawostki

W Azji znajdują się najwyższe góry świata (Himalaje) i największa depresja na świecie (Morze Martwe).

W Azji znajduje sie największy półwysep świata. To Półwysep Arabski.

Inne zagadnienia z tej lekcji


© medianauka.pl, 2022-01-27, A-4364©® Media Nauka 2008-2023 r.