Europa

Europa, część Eurazji, to jeden z kontynentów świata o powierzchni 10,5 mln km2. Od wschodu graniczy z Azją. Granica ma umowny i często sporny charakter, przechodzi przez Ural i Kaukaz, który jest zaliczany czasem do Europy, a czasem do Azji. Do Europy zaliczamy Islandię, Spitsbergen i Nową Ziemię na północy. Na południu Europę oddziela od Afryki Morze Śródziemne, na zachodzie granicę stanowi Atlantyk.

mapa Europy
© prosionek - stock.adobe.com

 

Klimat w Europie

Na przeważającej części Europy panuje klimat umiarkowany, na południu kontynentu mamy do czynienia z klimatem śródziemnomorskim (podzwrotnikowym), a na samej północy panuje klimat podbiegunowy.

Opady deszczu wynoszą od 200 do 5300 mm.

Najniższa zarejestrowana temperatura wynosiła -70°C w Ust Cylma. Najwyższa temperatura to +48,8°C zanotowana w Sewilli.

Ludność Europy

Dane z 2007 roku mówią o 730 milionach mieszkańców. To bardzo różnorodny etnicznie kontynent. Mieszka tu około 50 grup etnicznych o ludności ponad 1 miliona. Europejczycy posługują się różnorodnymi językami o pochodzeniu romańskim, germańskim i słowiańskim. Językami słowiańskimi posługuje się 1/3 ludności Europy.

Średnia życia Europejczyków jest największa na świecie i wynosi 78 lat. Aż 73% ludzi żyje w miastach.

Miasta Europy

Do największych miast Europy należą:

Ciekawostki

Największym państwem europejskim jest Rosja, licząc nawet tylko część europejską powierzchni. W Rosji mieszka też najwięcej ludzi.

Najwięcej ludzi na kilometr kwadratowy przypada w Monako. Zaś najmniej - na Islandii.

Najmniejszym państwem w Europie jest Watykan. Mieszka tam też najmniej ludzi.

Inne zagadnienia z tej lekcji


© medianauka.pl, 2022-01-24, A-4359©® Media Nauka 2008-2023 r.