Bezkręgowce Polski

Do grupy tej zaliczamy te zwierzęta, które nie są kręgowcami. Do bezkręgowców należy prawie 99% wszystkich współcześnie występujących zwierząt. Liczba opisanych gatunków przekracza 1 milion, a niektóre źródła podają ich znacznie więcej.

Oto wykaz wszystkich przedstawicieli gatunków bezkręgowców, żyjących w naszym kraju, o których piszemy w naszym portalu. Owadom, które zalicza się do bezkręgowców, poświęcono osobny dział

Rodzina: (Demodicidae)

Nużeniec ludzkiNużeniec ludzki

Nużeniec ludzki (Demodex folliculorum) to gatunek małego stawonoga z rodziny Demodicidae. To pasożyt ludzkich włosów. Jest bardzo powszechny, jednak często nie jest zauważany przez swojego żywiciela.


Rodzina: Przędziorkowate (Tetranychidae)

Przędziorek chmielowiecPrzędziorek chmielowiec

Przędziorek chmielowiec to powszechny, zaliczany do roztoczy szkodnik roślin, w tym użytkowych. To pajęczak z rodziny przędziorkowatych. Ubarwienie zwykle czerwonawe z widocznymi jaśniejszymi włoskami.


Rząd: Trzonkooczne (Stylommatophora)

Rodzina: Ślimakowate (Helicidae)

Ślimak winniczekŚlimak winniczek

Ślimak winniczek (Helix pomatia) to największy w Polsce ślimak mający muszlę. Muszla jest jasnobrązowa, często z ciemniejszymi pasami. Jest jadalnym ślimakiem. Jest szkodnikiem w winnicach i ogrodach.


Wstężyk gajowy, ślimak gajowyWstężyk gajowy, ślimak gajowy

Wstężyk gajowy, ślimak gajowy (Capaea nemoralis) to nasz rodzimy, pospolity ślimak. Cechą charakterystyczną wstężyka gajowego jest czarna lub brązowa warga otaczająca otwór muszli, co odróżnia go od ślimaka ogrodowego.


Rodzina: Pomrowy (Limacidae)

Pomrowik polnyPomrowik polny

Pomrów polny, pomrowik polny (Deroceras agreste) to gatunek nagiego ślimaka z rodziny pomrówiowatych. Ciało białawe, szarożółtawe, brunatne, z delikatnym, marmurkowym deseniem, poważny szkodnik upraw.


Pomrów błękitnyPomrów błękitny

Pomrów błękitny (Bielzia coerulans) to ślimak z rzędu trzonkoocznych, rodziny pomrowów, spotykany w Karpatach. Nie wytwarza muszli. Otwór oddechowy leży w tylnej połowie krawędzi płaszcza. Ma często błękitny kolor.


Pomrów czarniawyPomrów czarniawy

Pomrów czarniawy (Limax cinereoniger) to gatunek dość dużego i pospolitego w Polsce ślimaka z rodziny pomrowów. Ma zmienne ubarwienie, szare lub czarniawe, jednolite, a czasem z czarnymi plamami.


Rodzina: Bursztynkowate (Succineidae)

Bursztynka pospolitaBursztynka pospolita

Bursztynka pospolita (Succinea putris) to ślimak z rodziny bursztynkowatych o małej muszli w kolorze bursztynu. Muszla jest na tyle mała, że ślimak nie ma możliwości się w niej schować.


Rodzina: Zatoczkowate (Planorbidae)

Zatoczek rogowyZatoczek rogowy

Zatoczek rogowy (Planorbarius corneus) to gatunek ślimaka z rodziny zatoczkowatych o krążkowatej, ciemnej muszli, skręconej w jednej płaszczyźnie, spotykany w akwariach.


Rząd: Pająki (Araneae)

Rodzina: Brak danych ()

Kleszcz łąkowyKleszcz łąkowy

Kleszcz łąkowy (Dermacentor reticulatus) to gatunek pajęczaka z rzędu kleszczy. Zalicza się do roztoczy. Ciało jest spłaszczone grzbietowo-brzusznie, brązowe z jasnym wzorem. Kształt owalny. To pasożyt zewnętrzny odżywiający się krwią ssaków.


Kleszcz pastwiskowy, kleszcz pospolityKleszcz pastwiskowy, kleszcz pospolity

Kleszcz pospolity, kleszcz pastwiskowy (Ixodes ricinus) to najbardziej pospolity krajowy kleszcz. Kleszcz ten ma ciało czerwono-brązowe, o owalnym kształcie. To pasożyt zewnętrzny odżywiający się krwią ssaków, w tym człowieka.


Rodzina: Krzyżakowate (Araneidae)

Krzyżak łąkowyKrzyżak łąkowy

Krzyżak łąkowy (Araneus quadratus) to pospolity pająk z rodziny krzyżakowatych, zamieszkujący łąki, z charakterystycznym wzorem na odwłoku z czterema jasnymi plamkami, które u samca tworzą znak krzyża.


Krzyżak ogrodowyKrzyżak ogrodowy

Krzyżak ogrodowy (Araneus diadematus) to gatunek pająka z rodziny krzyżakowatych. Na ciemnym tle w kształcie liścia dębu widoczne są białe plamy w kształcie krzyża.


Krzyżak zielonyKrzyżak zielony

Krzyżak zielony (Araniella cucurbitina) to dość pospolity pająk z rodziny krzyżakowatych, o charakterystycznym, zielonym, pękatym odwłoku. Odnóża oraz głowotułów są pomarańczowe.


Tygrzyk paskowanyTygrzyk paskowany

Tygrzyk paskowany (Argiope bruennichi) to jeden z naszych największych i najpiękniej ubarwionych pająków, trudny do pomylenia z innymi gatunkami. Głowotułów jest jasny, srebrzysty, niewielkich rozmiarów, odwłok jest duży, paskowany.


Rodzina: Darownikowate (Pisauridae)

Bagnik nawodnyBagnik nawodny

Bagnik nadwodny (Dolomedes plantarius) to gatunek pająka z rodziny darownikowatych (Pisauridae). To największy pająk w Polsce.


Bagnik przybrzeżnyBagnik przybrzeżny

Bagnik przybrzeżny (Dolomedes fimbriatus) to duży, aktywnie polujący pająk z rodziny Pisaurida. Ubarwienie jest brązowe. Po obu stronach głowotułowia i odwłoka znajdują się jasne pasy.


Darownik przedziwnyDarownik przedziwny

Darownik przedziwny (Pisaura mirabilis) to rodzimy pająk o zmiennym ubarwieniu. Występuje na skrajach lasów, w ogrodach, żywopłotach. Najłatwiej go znaleźć na liściach pokrzyw podczas dobrej, słonecznej pogody.


Rodzina: Nasosznikowate (Pholcidae)

Nasosznik trzęśNasosznik trzęś

Nasosznik trzęś (Pholcus phalangioides) to pająk z rodziny nasosznikowatych, bardzo często spotykany w naszych domostwach. Ma charakterystyczne, bardzo długie i cienkie odnóża. Głowotułów i odwłok są niewielkich rozmiarów.


Rodzina: Lejkowcowate (Agelenidae)

Kątnik domowyKątnik domowy

Kątnik domowy (Tegenaria domestica) to gatunek pająka z rodziny lejkowcowatych. Ubarwienie szaro-brązowe z ciemnym wzorem plam na owalnym odwłoku. Samiec jest nieco mniejszy od samicy i mają dłuższe odnóża. Jest bardzo podobny do kątnika domowego większego


Kątnk domowy większyKątnk domowy większy

Kątnk domowy większy (Tegenaria atrica) to jeden z najczęściej spotykanych pająków w naszych domostwach. Jest dość dużych rozmiarów. Wraz z odnóżami może mierzyć nawet 8 cm!


Rodzina: (Eresidae)

Poskocz krasnyPoskocz krasny

Poskocz krasny (Eresus niger) to jeden z piękniejszych naszych pająków, dość rzadko spotykany, o wyraźnym dymorfizmie płciowym. Samiec jest pięknie ubarwiony. Ma czerwony odwłok z czterema dużymi, czarnymi plamami z jasną obwódką.


Rodzina: Ukośnikowate (Thomisidae)

KwietnikKwietnik

Kwietnik (Misumena vatia) to wspaniale kamuflujący się rodzimy pająk. Smukły odwłok ma żółtawy lub białawy kolor z dwoma pasami, biegnącymi wzdłuż odwłoka. Pająk ten czatuje na kwiatach. Nie buduje sieci łownych.


Rodzina: Skakunowate (Salticidae)

Skakun arlekinowySkakun arlekinowy

Skakun arlekinowy (Salticus scenicus) to bardzo charakterystyczny pająk z rodziny skakunowatych, o biało-czarnym ubarwieniu. Paski na odwłoku są ukośne, składają się w jodełkę.


Rodzina: Gryzielowate (Atypidae)

Gryziel stepowyGryziel stepowy

Gryziel stepowy (Atypus muralis) to gatunek pająka z rodziny gryzielowatych. Ma masywnie zbudowane ciało, ogromne szczękoczułki, zdolne przebijać silne pancerze chitynowe.


Gryziel zachodniGryziel zachodni

Gryziel zachodni (Atypus affinis) to gatunek pająka z rodziny gryzielowatych. Ma masywnie zbudowane ciało. Uwagę zwracają ogromne szczękoczułki, zdolne przebijać silne pancerze innych bezkręgowców. Jest spokrewniony z ptasznikami.


Rodzina: Pogońcowate (Lycosidae)

Wymyk szarawyWymyk szarawy

Wymyk szarawy (Arctosa cinerea) to gatunek rodzimego pająka z rodziny pogońcowatych o dużej zmienności ubarwienia, od szarości poprzez brązy do bardzo ciemnych kolorów. Zwykle ubarwienie ma kryptyczny charakter.


Rodzina: Topikowate (Argyronetidae)

TopikTopik

Topik, pająk wodny, wodnik (Argyroneta aquatica) to gatunek pająka z rodziny topikowatych. To nasz jedyny pająk spędzający życie pod wodą, choć oddycha powietrzem atmosferycznym.


Rodzina: Omatnikowate (Theridiidae)


Steatoda castanea to gatunek pająka z rodziny Theridiidae. Ubarwienie jasnobrązowe, przez środek odwłoka biegnie biaława kreska.Steatoda grossa to gatunek pająka z rodziny omatnikowatych (Theridiidae). Ubarwienie jasnobrązowe z ciemnym, pękatym odwłokiem u samicy.


Zyzuś tłuściochZyzuś tłuścioch

Zyzuś tłuścioch (Steatoda bipunctata) to rodzimy pająk z rodziny omatnikowatych. Jego potoczna nazwa to fałszywa czarna wdowa. Pająk ten ma pękaty odwłok, większy i bardziej nabrzmiały u samicy.


Rodzina: Kwadratnikowate (Tetragnathidae)

Sieciarz jaskiniowySieciarz jaskiniowy

Sieciarz jaskiniowy (Meta menardi) to gatunek pająka z rodziny kwadratnikowatych. To jeden z największych naszych pająków. Samiec i samica mają brązowe ubarwienie.


Rodzina: (Amaurobiidae)

Sidlisz piwnicznySidlisz piwniczny

Sidlisz piwniczny (Amaurobius ferox) to gatunek pająka z rodziny Amaurobiidae. To jeden z największych polskich pająków. Ubarwienie brązowe z ciemnym, owłosionym odwłokiem.


Rząd: (Trichocephalida)

Rodzina: Brak danych ()

WłosogłówkaWłosogłówka

Włosogłówka (Trichuris trichiura) to gatunek pasożyta z gromady nicieni. Przednia część ciała ma włosowaty kształt. To pasożyt jelita grubego i ślepego.


Rodzina: (Trichinellidae)

Włosień spiralny, włosień krętyWłosień spiralny, włosień kręty

Włosień spiralny, włosień skręcony, włosień kręty (Trichinella spiralis) to pasożyt wielu ssaków, między innymi świni, dzika, szczura, myszy, niedźwiedzia, lisa i człowieka. Zarażenie włośniem spiralnym następuje przez zjedzenie mięsa.


Rząd: (Ascaridida)

Rodzina: (Oxyuridae)

Owsik ludzkiOwsik ludzki

Owsik ludzki (Enterobius vermicularis) to pasożyt układu pokarmowego człowieka, w tylnej części jelita cienkiego i przedniej jelita grubego. Objawami zakażenia są bóle głowy, nudności, osłabienie, niespokojny sen, brak apetytu, pobudliwość i świąd.


Rząd: Kosarze (Opiliones)

Rodzina: (Phalangiidae)

Kosarz zwyczajnyKosarz zwyczajny

Kosarz zwyczajny (Phalangium opilio) to pajęczak z rzędu kosarzy, powszechnie błędnie zaliczany do pająków. Kosarz zwyczajny ma brązowawe, zwarte, baryłkowate ciało, stanowiące jednolitą całość, długie i cienkie, łamliwe odnóża.


Rząd: Roztocze (Acari)

Rodzina: (Trombidiidae)

LądzieńLądzień

Lądzień (Trombidium spp.) to niewielki pajęczak zaliczany do roztoczy o czerwonym ciele. Można tu wyróżnić wiele gatunków, które dość trudno jest od siebie odróżnić. Wśród nich najbardziej znany jest lądzień czerwonatka (Trombidium holosericeum).


Rząd: Zaleszczotki (Pseudoscorpionida)

Rodzina: (Cheliferidae)

Zaleszczotek książkowyZaleszczotek książkowy

Zaleszczotek książkowy (Chelifer cancroides) to drobny pajęczak z rzędu zaleszczotków, przypominający skorpiona. Szczękoczułki są małe i wyposażone w szczypce. Nogogłaszczki są bardzo duże i również zakończone szczypcami.


Rząd: Dziesięcionogi (Decapoda)

Rodzina: Rakowate (Astacidae)

Rak rzeczny, rak szlachetny, szewcRak rzeczny, rak szlachetny, szewc

Rak rzeczny, rak szlachetny, szewc (Astacus astacus) to gatunek stawonoga. Pancerz zabarwiony jednolicie na brązowo lub oliwkowo. Odwłok jest czerwonawy. Charakterystyczne dla raka są masywne, choć dość krótkie szczypce.


Rodzina: (Grapsidae)

Krab wełnistoszczypcy, krab wełnistorękiKrab wełnistoszczypcy, krab wełnistoręki

Krab wełnistoszczypcy, krab wełnistoręki (Eriocheir sinensis) to gatunek skorupiaka z rzędu dziesięcionogów. Szczypce są owłosione, stąd nazwa kraba.


Rząd: (Basommatophora)

Rodzina: Błotniarkowate (Lymnaeidae)

Błotniarka stawowa, nieruchBłotniarka stawowa, nieruch

Błotniarka stawowa, nieruch (Lymnaea stagnalis) to ślimak słodkowodny z rodziny błotniarkowatych. Muszla ma zawsze jednolity odcień barwy. Otwór cienkiej i kruchej muszli jest duży, o ostrych brzegach.


Rząd: Równonogi (Isopoda)

Rodzina: Brak danych ()

Prosionek szorstkiProsionek szorstki

Prosionek szorstki (Porcellio scaber) to gatunek rodzimego pospolitego stawonoga z rzędu równonogów (Isopoda). Czułki drugiej pary są długie, kilkuczłonowe. Odwłok zakończony jest sztyletowatymi wypustkami.


Rodzina: (Asellidae)

Ośliczka wodna, ośliczka pospolitaOśliczka wodna, ośliczka pospolita

Ośliczka wodna, ośliczka pospolita (Asellus aquaticus) to gatunek skorupiaka z rzędu równonogów. Jest to jedyny krajowy przedstawiciel słodkowodnych równonogów.


Rząd: Wioślarki (Cladocera)

Rodzina: (Daphniidae)

Rozwielitka, dafniaRozwielitka, dafnia

Rozwielitka, dafnia (Daphnia sp.) to rodzaj stawonogów z rzędu wioślarek, do którego zaliczamy około 25 gatunków. Występuje 5 par odnóży, z których dwie pierwsze pary są większe i mają odmienną budowę.


Rząd: (Ascaridida)

Rodzina: Brak danych ()

Glista psiaGlista psia

Glista psia (Toxocara canis) to gatunek nicienia z typu obleńców, pasożyt wewnętrzny psowatych.


Rodzina: (Ascarididae)

Glista ludzkaGlista ludzka

Glista ludzka (Ascaris lumbricoides) to gatunek nicienia z typu obleńców, ludzki pasożyt, jednocześnie jeden z największych pasożytów człowieka. Pasożytuje głównie w jelicie cienkim.


Rząd: Przodoskrzelne (Prosobranchia)

Rodzina: Żyworodkowate (Viviparidae)

Żyworodka pospolitaŻyworodka pospolita

Żyworodka pospolita, żyworodka jeziorna, nalęgotka pospolita (Viviparus contectus) to gatunek ślimaka z rodziny żyworodkowatych o stożkowato-kulistej, spiralnie zwiniętej, brązowawej muszli.


Rząd: Wąsonogi (Cirripedia)

Rodzina: (Balanidae)

PąklaPąkla

Pąkla (Amphibalanus spp.) to rodzaj bezkręgowców z rzędu wąsonogich o kosmopolitycznym zasięgu i osiadłym trybie życia.


Rząd: (Rhabditida)

Rodzina: Brak danych ()

Węgorek jelitowyWęgorek jelitowy

Węgorek jelitowy, węgorek ludzki (Strongyloides stercoralis) to gatunek obleńca z gromady nicieni, wewnętrznego pasożyta człowieka.© Media Nauka

Polecamy w naszym sklepie

Kolorowe skarpetki urodzinowe
Lupy
Owady
Zoologia stawonogi
Kolorowe skarpetki Kostka
Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© ® Media Nauka 2008-2022 r.