Bezkręgowce
Witaj na stronie poświęconej bezkręgowcom. Przede wszystkim opisano tu wiele gatunków w wirtualnym atlasie, omówiono też gatunki występujące w naszym kraju.
Bezkręgowce to gromada zwierząt, która wyróżnia się przede wszystkim brakiem szkieletu wewnętrznego. Jest to umowna jednostka systematyczna. Do grupy tej zaliczamy te zwierzęta, które nie są kręgowcami. Do bezkręgowców należy prawie 99% wszystkich współcześnie występujących zwierząt. Liczba opisanych gatunków przekracza 1 milion, a niektóre źródła podają ich nawet 100 razy więcej.
Atlas bezkręgowców
Do bezkręgowców zaliczamy w niniejszym serwisie (systematyka nie jest jednoznacznie ustalona) następujące typy zwierząt:
Pozostałe typy
- gąbki (Porifera)
- parzydełkowce (Cnidaria)
- żebropławy (Ctenophora)
- płazińce (Platyhelminthes)
- wstężniaki (Nemertini)
- kolcogłowy (Acanthocephala)
- czułkowce (Tentaculata)
- pratchawce (Protracheata, Onychophora)
- pogonofory(Pogonophora)
- szczecioszczękie (Chaetognatha)
- półstrunowce (Hemichordata)
- strunowce (Chordata)
- wrzęchy (Pentastomida, Linguatulida)
- niesporczaki (Tardigrada)
W artykule systematyka bezkręgowców zawarta została szczegółowa taksonomia wraz z linkami do poszczególnych gatunków opisywanych w niniejszym portalu.
Występowanie bezkręgowców
Bezkręgowce opanowały wszystkie kontynenty, wody śródlądowe, morza i oceany. Są obecne we wszystkich środowiskach, nawet tych najmniej przyjaznych życiu.
Cechy charakterystyczne bezkręgowców
- Brak szkieletu wewnętrznego, to podstawowy wyróżnik tej grupy zwierząt i w zasadzie jedyny, który stanowi o przynależności do niej.
- Budowa ciała, narządów wewnętrznych czy biologia życia jest bardzo różna u różnych przedstawicieli różnych typów. Ich omówienie znajdziesz w artykułach opisujących poszczególne typy zwierząt.
Znaczenie bezkręgowców
Znaczenie tych zwierząt jest ogromne ze względu na ich ilość i liczbę gatunków, jaka żyje na świecie. Omówienie ich znaczenia znajdziesz przy opisie poszczególnych typów.
Budowa bezkręgowców - tablice
Artykuły powiązane
© medianauka.pl, 2014-11-10, ART-2677
Data aktualizacji artykułu: 2016-11-15