Największe pająki w Polsce

Jakie pająki w Polsce są największe? Czy są groźne? Gdzie można je spotkać i jak często?

W Polsce pająki osiągają całkiem spore rozmiary. Wszystkie są też jadowite. Dla człowieka jednak nie są groźne. Większość z nich nie ma silniejszego jadu niż jad pszczoły. Osoby z alergiami mogą jednak czuć się zagrożone.

Część z wymienionych gatunków to gatunki rzadko spotykane. Należą do nich bagnik nawodny, czy sieciarz jaskiniowy. Trudno je spotkać w naturze. Jednakże już tygrzyka spotkamy niemalże na każdej łące, a kątnika w całkiem wielu, nawet zadbanych domach.

Jakie rozmiary osiągają nasze krajowe gatunki pająków? Największy z nich - bagnik nawodny osiąga 22 mm długości ciała bez odnóży, a z odnóżami około 8 cm. To całkiem sporo. Taki pająk może przerazić nie tylko osoby z arachnofobią.

Oto największe pająki, które żyją w naszym kraju.

Bagnik nawodnyBagnik nawodny

Dolomedes plantarius

Bagnik nadwodny  to gatunek pająka z rodziny darownikowatych (Pisauridae). To największy pająk w Polsce i zajmuje miejsce pierwsze.



Kątnk domowy większyKątnk domowy większy

Tegenaria atrica

Kątnk domowy większy to jeden z najczęściej spotykanych pająków w naszych domostwach. Jest dość dużych rozmiarów. Wraz z odnóżami może mierzyć nawet 8 cm! Zajmuje drugie miejsce na naszej liście.



Sieciarz jaskiniowySieciarz jaskiniowy

Meta menardi

Sieciarz jaskiniowy to gatunek pająka z rodziny kwadratnikowatych. To jeden z największych naszych pająków. Samiec i samica mają brązowe ubarwienie. Gatunek ten zajmuje miejsce trzecie.


Tygrzyk paskowanyTygrzyk paskowany

Argiope bruennichi

Tygrzyk paskowany to jeden z naszych największych i najpiękniej ubarwionych pająków, trudny do pomylenia z innymi gatunkami. Głowotułów jest jasny, srebrzysty, niewielkich rozmiarów, odwłok jest duży, paskowany.



Sidlisz piwnicznySidlisz piwniczny

Amaurobius ferox

Sidlisz piwniczny  to gatunek pająka z rodziny Amaurobiidae. To jeden z największych polskich pająków. Ubarwienie brązowe z ciemnym, owłosionym odwłokiem.


Na koniec warto dodać, że ostatnio pojawiają się doniesienia prasowe na temat obserwacji pająka, który występuje u naszych wschodnich i południowych sąsiadów - tarantuli. Jeżeli te doniesienia się potwierdzą, to gatunek ten może stanąć na podium w wyścigu największych krajowych pająków.

Tarantula ukraińskaTarantula ukraińska

Lycosa singoriensis

Tarantula ukraińska  to gatunek dużego pająka z rodziny pogońcowatych. Ubarwienie brązowawe, z jaśniejszymi i ciemniejszymi plamami. Pająk ten osiąga imponujące rozmiary 3,5 cm bez odnóży. Ukąszenie jest bardzo bolesne, czasem groźne dla zdrowia i życia człowieka.




Ostatnio opublikowane w Pytajniku

Czy można spowolnić fotony?
Fotony są składnikiem światła. Wiemy że poruszają się ze stałą prędkością światła, która jest uniwersalną stałą fizyczną. Czy istnieje możliwość spowolnienia fotonów?
Dlaczego gwiazdy zataczają okręgi wokół Gwiazdy Polarnej?
Dlaczego na zdjęciach nieba nocnego z długim czasem naświetlania gwiazdy wydają się krążyć wokół Gwiazdy Polarnej?
Czy liczb całkowitych jest więcej od liczb naturalnych?
Zdrowy rozsądek podpowiada nam, że liczb całkowitych jest około dwa razy więcej niż liczb naturalnych. Jest jednak zupełnie inaczej.
Zobacz więcej
Przeglądaj wszystkie artykuły dotyczące ciekawostek ze świata nauki.

Zobacz też

Bezkręgowce


Bezkręgowce to gromada zwierząt, która wyróżnia się brakiem szkieletu wewnętrznego. Do bezkręgowców należy prawie 99% wszystkich zwierząt. Do bezkręgowców należy prawie 99% wszystkich współcześnie występujących zwierząt. Liczba opisanych gatunków przekracza 1 milion

Stawonogi


Stawonogi (Arthropoda) to typ bezkręgowców, do którego należy większość zwierząt, w tym: skorupiakokształtne, szczękoczułkowce, pratchawce, tchawkodyszne.


© medianauka.pl, 2021-11-23, A-4276



Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2023 r.