Największe pająki w Polsce

Jakie pająki w Polsce są największe? Czy są groźne? Gdzie można je spotkać i jak często?

W Polsce pająki osiągają całkiem spore rozmiary. Wszystkie są też jadowite. Dla człowieka jednak nie są groźne. Większość z nich nie ma silniejszego jadu niż jad pszczoły. Osoby z alergiami mogą jednak czuć się zagrożone.

Część z wymienionych gatunków to gatunki rzadko spotykane. Należą do nich bagnik nawodny, czy sieciarz jaskiniowy. Trudno je spotkać w naturze. Jednakże już tygrzyka spotkamy niemalże na każdej łące, a kątnika w całkiem wielu, nawet zadbanych domach.

Jakie rozmiary osiągają nasze krajowe gatunki pająków? Największy z nich - bagnik nawodny osiąga 22 mm długości ciała bez odnóży, a z odnóżami około 8 cm. To całkiem sporo. Taki pająk może przerazić nie tylko osoby z arachnofobią.

Oto największe pająki, które żyją w naszym kraju.

Bagnik nawodnyBagnik nawodny

Dolomedes plantarius

Bagnik nadwodny  to gatunek pająka z rodziny darownikowatych (Pisauridae). To największy pająk w Polsce i zajmuje miejsce pierwsze.Kątnk domowy większyKątnk domowy większy

Tegenaria atrica

Kątnk domowy większy to jeden z najczęściej spotykanych pająków w naszych domostwach. Jest dość dużych rozmiarów. Wraz z odnóżami może mierzyć nawet 8 cm! Zajmuje drugie miejsce na naszej liście.Sieciarz jaskiniowySieciarz jaskiniowy

Meta menardi

Sieciarz jaskiniowy to gatunek pająka z rodziny kwadratnikowatych. To jeden z największych naszych pająków. Samiec i samica mają brązowe ubarwienie. Gatunek ten zajmuje miejsce trzecie.


Tygrzyk paskowanyTygrzyk paskowany

Argiope bruennichi

Tygrzyk paskowany to jeden z naszych największych i najpiękniej ubarwionych pająków, trudny do pomylenia z innymi gatunkami. Głowotułów jest jasny, srebrzysty, niewielkich rozmiarów, odwłok jest duży, paskowany.Sidlisz piwnicznySidlisz piwniczny

Amaurobius ferox

Sidlisz piwniczny  to gatunek pająka z rodziny Amaurobiidae. To jeden z największych polskich pająków. Ubarwienie brązowe z ciemnym, owłosionym odwłokiem.


Na koniec warto dodać, że ostatnio pojawiają się doniesienia prasowe na temat obserwacji pająka, który występuje u naszych wschodnich i południowych sąsiadów - tarantuli. Jeżeli te doniesienia się potwierdzą, to gatunek ten może stanąć na podium w wyścigu największych krajowych pająków.

Tarantula ukraińskaTarantula ukraińska

Lycosa singoriensis

Tarantula ukraińska  to gatunek dużego pająka z rodziny pogońcowatych. Ubarwienie brązowawe, z jaśniejszymi i ciemniejszymi plamami. Pająk ten osiąga imponujące rozmiary 3,5 cm bez odnóży. Ukąszenie jest bardzo bolesne, czasem groźne dla zdrowia i życia człowieka.
Ostatnio opublikowane w Pytajniku

Czy ptaki się kąpią?
Zimą często dokarmiamy nasze ptaki. Czy jednak równie dobrze pamiętamy o nich latem? Wówczas również można im pomóc przetrwać trudne okresy suszy i wysokich temperatur.
Krokodyle łzy - czy krokodyl płacze?
Czy krokodyle płaczą? Co to znaczy wylewać krokodyle łzy? Co to wszystko ma wspólnego ze szczerością?
Indyki — czego o nich nie wiecie?
Indyki są znane przede wszystkim jako ptaki hodowlane. Czy można je spotkać w naturze?
Zobacz więcej
Przeglądaj wszystkie artykuły dotyczące ciekawostek ze świata nauki.

Zobacz też

Bezkręgowce


Bezkręgowce to gromada zwierząt, która wyróżnia się brakiem szkieletu wewnętrznego. Do bezkręgowców należy prawie 99% wszystkich zwierząt. Do bezkręgowców należy prawie 99% wszystkich współcześnie występujących zwierząt. Liczba opisanych gatunków przekracza 1 milion

Stawonogi


Stawonogi (Arthropoda) to typ bezkręgowców, do którego należy większość zwierząt, w tym: skorupiakokształtne, szczękoczułkowce, pratchawce, tchawkodyszne.


© medianauka.pl, 2021-11-23, A-4276Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2023 r.