PL

Tygrzyk paskowany

Tygrzyk paskowany (Argiope bruennichi) to jeden z naszych największych i najpiękniej ubarwionych pająków, trudny do pomylenia z innymi gatunkami. Dymorfizm płciowy dla tego gatunku jest bardzo wyraźnie zaznaczony. Samiec jest niewielkich rozmiarów i ma brązowe ciało. Jego odwłok jest smuky i ma delikatny rysunek. Ma bardzo długie odnóża. Samice są dużo większe od samców. Głowotułów jest jasny, srebrzysty, niewielkich rozmiarów, odwłok jest duży, paskowany. Pasy są na przemian żółte, białe i czarne. Odnóża samic są krótsze. Samiec mierzy 4-6 mm, samica 14-19 mm.


Tygrzyk paskowany(Argiope bruennichi)
© medianauka.pl

Występowanie i środowisko

Obecny w całej Polsce. Lubi wilgotne łąki.

Tryb życia i zachowanie

Pająk ten buduje mocne sieci łowne, zwykle pośród traw, nisko przy ziemi. Sieć ma w środkowej części charakterystyczne wzmocnienie w postaci zygzaka. Pająk buduje ją przez około 40-50 minut. Tygrzyk zwykle w ciągu dnia czeka na zdobycz w środku swojej pajęczyny. Noc i niepogodę spędza w różnego rodzaju szparach. Młode tygrzyki zimują w kokonach.

Pożywienie

Poluje na owady, głównie szarańczaki.

Rozmnażanie

Po kopulacji samica zwykle zjada samca. Zdarza się to już podczas kopulacji. Samica składa jaja do kokonów, kilka centymetrów nad ziemią, pośród roślinności.

Ochrona i zagrożenia

Brak danych.

Ciekawostki

To jeden z naszych najpiękniejszych pająków.

Pytania

czy tygrzyk pasowany jest jadowity? Czy ukąszenie tygrzyka jest groźne?

Ukąszenie przez tygrzyka jest naprawdę mało prawdopodobne. Prawie każdy gatunek pająka w Polsce jest jadowity, ale tylko nieliczne są wstanie przebić skórę człowieka. Potrafią to tylko duże pająki jak krzyżaki czy kątniki. Ich ukąszenia zdarzają się rzadko. Jad tych pająków, w tym tygrzyka, ma działanie bardzo podobne jak u os czy pszczół. Warto podkreślić, że działanie toksyny pająków może się nieco różnić w zależności od organizmu człowieka. Może się pojawić ból, opuchlizna, zaczerwienienie lub swędzenie. Komplikacje po ukąszeniu tygrzyka mogą wystąpić u osób z alergią.Zdjęcia - galeria


© medianauka.pl, 2016-06-03, GAT-4055

Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

ukryj/pokaż
Tygrzyk paskowany
        

Możliwość obserwacji tygrzyka paskowanego w Polsce.

Pokaż tylko bieżące wydarzenia

Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© Media Nauka 2008-2019 r.