PL

Bagnik przybrzeżny

Bagnik przybrzeżny (Dolomedes fimbriatus) to duży pająk z rodziny Pisauridae. Ubarwienie jest brązowe. Po obu stronach głowotułowia i odwłoka znajdują się jasne pasy. Dymorfizm płciowy jest zaznaczony przede wszystkim wielkością osobników obu płci. Samiec jest nieco mniejszy od samicy.


Bagnik przybrzeżny (Dolomedes fimbriatus)
© reborn55 - Fotolia.com

Występowanie i środowisko

Pająk ten występuje w Europie i Azji. Występuje w całej Polsce. Przebywa zwykle pośród roślinności porastającej brzegi wód stojących i wolno płynących rzek.

Tryb życia i zachowanie

To jeden z nielicznych naszych pająków, związanych z wodnym środowiskiem. Nie buduje sieci. Pająk ten poluje nad wodą pośród roślinności. Odnóża są porośnięte włoskami, umożliwiają poruszanie się po wodzie i wychwytują drgania powierzchni wody. Pająk ten może pozostać w zanurzeniu ponad godzinę. Poluje także na lądzie.

Pożywienie

Zjada owady, które znajdują się przy powierzchni wody, na przykład podczas składania jaj. Pająk ten może upolować nawet ważki, małe ryby i kijanki.

Rozmnażanie

Samce przywołują samice uderzeniami odwłoka o powierzchnię wody. Samica może zabić samca podczas kopulacji. Pająk ten przejawia instynkt macierzyński. Samica składa około 150 jaj do kokonu. Kokon jest noszony przez samicę przez kilka tygodni. Młode pajączki przebywają razem w oprzędzie pod okiem matki.

Ochrona i zagrożenia

Gatunek nie podlega ochronie. Jest pospolity.

Ciekawostki

Podobny do tego gatunku jest nasz rodzimy bagnik nawodny (Dolomedes plantarius).

To jeden z naszych największych pająków.


Zdjęcia - galeria


© medianauka.pl, 2016-05-30, GAT-4050

Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

ukryj/pokaż
Bagnik przybrzeżny
      

Okres występowania w Polsce pająka bagnika przybrzeżnego.

Pokaż tylko bieżące wydarzenia

Ile oczu ma pająk?

Ile oczu ma pająk?

Czy wszystkie pająki mają tyle samo oczu i ile ich mają? Czy wszystkie ich oczy są takie same? Jak widzi pająk?Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© Media Nauka 2008-2019 r.