Rozwój pająków

Jakie strategie związane z rozwojem młodych występują u pająków? Czy przejawiają instynkt macierzyński? Czy karmią swoje młode?

Samice pająków, w zależności od gatunku, składają od kilku do ponad 1000 jaj. Te często rozwijają się w oprzędzie, kokonie, w korze, zwiniętych liściach, w glebie, pod osłoną kamieni.

Część gatunków przejawia instynkt macierzyński, czasem posunięty do granic możliwości. Samice chronią dość często swoje jaja, kokony, a nawet noszą je ze sobą (pogońcowate, darownikowate). Kokony mają nierzadko wiele warstw, są skrupulatnie budowane. Kokon doskonale chroni przed złą pogodą i wrogami. W takim kokonie jaja lub młode często przeczekują zimę.

Samce nie interesują się jajami, ani młodymi, ani nawet partnerką, z którą doszło do kopulacji.

Zdarza się, że samica pozostaje jeszcze z młodymi po wykluciu. Ekstremalnym i wyjątkowym przypadkiem macierzyństwa jest oddanie życia w celu wykarmienia swoim ciałem młodych. Takie okrutne dla nas matkobójstwo obserwuje się na przykład u pająków z rodzaju Delena, Eresus, Amaurobius.

Część matek nosi ze sobą młode. Na przykład u tarantuli młode po wykluciu wpełzają na grzbiet matki i podróżują z nią w ten sposób przez kilka dni.

Opisano także przypadki karmienia młodych przez samicę wymiocinami, a nawet specjalną wydzieliną z gruczołów na brzuchu (u pewnego skakuna).

rój pająków
Rój krzyżaków ogrodowych © medianauka.pl

 

Małe pajączki po wykluciu się z jaj nie potrafią jeszcze prząść. Mogą się odżywiać pozostałościami z jaja. Zdarza się, że pajączki tworzą rój, tak jak w przypadku pospolitego w naszym kraju krzyżaka ogrodowego (Araneus diadematus). Przez kilka dni w maju pajączki skupiają się w kulę, którą łatwo rozproszyć. Jest to dość osobliwy widok rodem z horrorów. Po kilku dniach pająki rozpraszają się - rój znika.

Podczas wzrostu pająki wielokrotnie linieją (nawet 10 razy). Rozrywają swój pancerz, zwiększają swoje rozmiary, a nowy, większy pancerz dość szybko twardnieje.

Samodzielne już pajączki wspinają się na wysokie obiekty, wypuszczają nić w powietrze i pozwalają się unieść z wiatrem w nieznane. To nic innego jak babie lato.


Filmy


Pajęczy żłobek.



Ostatnio opublikowane w Pytajniku

Krokodyle łzy - czy krokodyl płacze?
Czy krokodyle płaczą? Co to znaczy wylewać krokodyle łzy? Co to wszystko ma wspólnego ze szczerością?
Indyki — czego o nich nie wiecie?
Indyki są znane przede wszystkim jako ptaki hodowlane. Czy można je spotkać w naturze?
Piranie — mit czy rzeczywistość?
Piranie uchodzą za wyjątkowo krwiożercze ryby rodem z horrorów. Czy rzeczywiście piranie są na tyle niebezpieczne, by zagrozić człowiekowi?
Zobacz więcej
Przeglądaj wszystkie artykuły dotyczące ciekawostek ze świata nauki.

Zobacz też

Bezkręgowce


Bezkręgowce to gromada zwierząt, która wyróżnia się brakiem szkieletu wewnętrznego. Do bezkręgowców należy prawie 99% wszystkich zwierząt. Do bezkręgowców należy prawie 99% wszystkich współcześnie występujących zwierząt. Liczba opisanych gatunków przekracza 1 milion

Stawonogi


Stawonogi (Arthropoda) to typ bezkręgowców, do którego należy większość zwierząt, w tym: skorupiakokształtne, szczękoczułkowce, pratchawce, tchawkodyszne.


© medianauka.pl, 2022-06-04, A-4472



©® Media Nauka 2008-2023 r.