Rozwój pająków

Jakie strategie związane z rozwojem młodych występują u pająków? Czy przejawiają instynkt macierzyński? Czy karmią swoje młode?

Samice pająków, w zależności od gatunku, składają od kilku do ponad 1000 jaj. Te często rozwijają się w oprzędzie, kokonie, w korze, zwiniętych liściach, w glebie, pod osłoną kamieni.

Część gatunków przejawia instynkt macierzyński, czasem posunięty do granic możliwości. Samice chronią dość często swoje jaja, kokony, a nawet noszą je ze sobą (pogońcowate, darownikowate). Kokony mają nierzadko wiele warstw, są skrupulatnie budowane. Kokon doskonale chroni przed złą pogodą i wrogami. W takim kokonie jaja lub młode często przeczekują zimę.

Samce nie interesują się jajami, ani młodymi, ani nawet partnerką, z którą doszło do kopulacji.

Zdarza się, że samica pozostaje jeszcze z młodymi po wykluciu. Ekstremalnym i wyjątkowym przypadkiem macierzyństwa jest oddanie życia w celu wykarmienia swoim ciałem młodych. Takie okrutne dla nas matkobójstwo obserwuje się na przykład u pająków z rodzaju Delena, Eresus, Amaurobius.

Część matek nosi ze sobą młode. Na przykład u tarantuli młode po wykluciu wpełzają na grzbiet matki i podróżują z nią w ten sposób przez kilka dni.

Opisano także przypadki karmienia młodych przez samicę wymiocinami, a nawet specjalną wydzieliną z gruczołów na brzuchu (u pewnego skakuna).

rój pająków
Rój krzyżaków ogrodowych © medianauka.pl

 

Małe pajączki po wykluciu się z jaj nie potrafią jeszcze prząść. Mogą się odżywiać pozostałościami z jaja. Zdarza się, że pajączki tworzą rój, tak jak w przypadku pospolitego w naszym kraju krzyżaka ogrodowego (Araneus diadematus). Przez kilka dni w maju pajączki skupiają się w kulę, którą łatwo rozproszyć. Jest to dość osobliwy widok rodem z horrorów. Po kilku dniach pająki rozpraszają się - rój znika.

Podczas wzrostu pająki wielokrotnie linieją (nawet 10 razy). Rozrywają swój pancerz, zwiększają swoje rozmiary, a nowy, większy pancerz dość szybko twardnieje.

Samodzielne już pajączki wspinają się na wysokie obiekty, wypuszczają nić w powietrze i pozwalają się unieść z wiatrem w nieznane. To nic innego jak babie lato.


Filmy


Pajęczy żłobek.Ostatnio opublikowane w Pytajniku

Czy ptaki się kąpią?
Zimą często dokarmiamy nasze ptaki. Czy jednak równie dobrze pamiętamy o nich latem? Wówczas również można im pomóc przetrwać trudne okresy suszy i wysokich temperatur.
Krokodyle łzy - czy krokodyl płacze?
Czy krokodyle płaczą? Co to znaczy wylewać krokodyle łzy? Co to wszystko ma wspólnego ze szczerością?
Indyki — czego o nich nie wiecie?
Indyki są znane przede wszystkim jako ptaki hodowlane. Czy można je spotkać w naturze?
Zobacz więcej
Przeglądaj wszystkie artykuły dotyczące ciekawostek ze świata nauki.

Zobacz też

Bezkręgowce


Bezkręgowce to gromada zwierząt, która wyróżnia się brakiem szkieletu wewnętrznego. Do bezkręgowców należy prawie 99% wszystkich zwierząt. Do bezkręgowców należy prawie 99% wszystkich współcześnie występujących zwierząt. Liczba opisanych gatunków przekracza 1 milion

Stawonogi


Stawonogi (Arthropoda) to typ bezkręgowców, do którego należy większość zwierząt, w tym: skorupiakokształtne, szczękoczułkowce, pratchawce, tchawkodyszne.


© medianauka.pl, 2022-06-04, A-4472Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2023 r.