Pogońcowate

Pogońcowate (Lycosidae) to rodzina pająków, do której zaliczamy około 2300 gatunków, z czego w Polsce można spotkać 67.

Wygląd

Ubarwienie szare, brązowawe, zlewające się z podłożem. Głowotułów i odwłok są zwykle owalne i mają podobną wielkość. Owłosienie ciała obfite.

Gatunki

To atlas z wykazem gatunków, przynależących do danej rodziny. Aby wyświetlić tylko polskie gatunki, użyj filtra Ukryj obce gatunki, który znajdziesz w panelu bocznym. Możesz także użyć innych ciekawych filtrów, dzięki którym wyświetlisz gatunki z określonego kontynentu, o określonym statusie zagrożenia wyginięciem lub w oparciu jeszcze o inne kryteria. Nasz atlas zawiera karty opisów gatunków wraz ze zdjęciami. Kliknij na nazwę gatunkową lub miniaturę zdjęcia, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.


Wymyk szarawyWymyk szarawy PL

Arctosa cinerea

Wymyk szarawy (Arctosa cinerea) to gatunek rodzimego pająka z rodziny pogońcowatych o dużej zmienności ubarwienia, od szarości poprzez brązy do bardzo ciemnych kolorów. Zwykle ubarwienie ma kryptyczny charakter.


Tarantula ukraińskaTarantula ukraińska

Lycosa singoriensis

Tarantula ukraińska, tarantula wschodnia (Lycosa singoriensis) to gatunek dużego pająka z rodziny pogońcowatych. Ubarwienie brązowawe, z jaśniejszymi i ciemniejszymi plamami.


Tarantula włoskaTarantula włoska

Lycosa tarantula

Tarantula włoska, tarantula apulijska (Lycosa tarantula) to gatunek dużego pająka z rodziny pogońcowatych. Pająk ten jest spotykany w terrariach domowych.

Występowanie i środowisko

Pogońcowate można spotkać na terenie całej Polski od środowisk bardzo suchych jak wydmy, po ściółkę leśną, a nawet bagna.

Tryb życia i zachowanie

Nie tkają sieci łownych.

Morfologia i anatomia

Krajowe gatunki osiągają rozmiar do 2 cm długości głowotułowia z odwłokiem. Pająki te mają 8 oczu. Cztery są małe ustawione w rzędzie z przodu głowy. Cztery pozostałe są większe, tworzą zarys trapezu.

Rozmnażanie

Samiec odbywa taniec godowy. Samica składa jaja do kokonów, które przed wylęgiem otwiera. Kokon samica taszczy ze sobą i troszczy się o niego. Nosi na odwłoku także młode.

Ciekawostki

Nazwa rodziny wywodzi się z faktu, iż pająki te urządzają pogonie za swoimi ofiarami.

To pogońcowatych zaliczamy tarantule, które często są mylone z ptasznikami. Tarantule to duże, jadowite pająki, które mogą zagrażać człowiekowi.
Rozwój pająków

Rozwój pająków

Jakie strategie związane z rozwojem młodych występują u pająków? Czy przejawiają instynkt macierzyński? Czy karmią swoje młode?

Największe pająki w Polsce

Największe pająki w Polsce

Jakie pająki w Polsce są największe? Czy są groźne? Gdzie można je spotkać i jak często?

Tarantula

Tarantula

Tarantula to nazwa naprawdę dużego i najczęściej niebezpiecznego pająka. Gdzie go można spotkać?

Ile oczu ma pająk?

Ile oczu ma pająk?

Czy wszystkie pająki mają tyle samo oczu i ile ich mają? Czy wszystkie ich oczy są takie same? Jak widzi pająk?


© medianauka.pl, 2021-11-21, RODZ-1520Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
©® Media Nauka 2008-2023 r.