Tarantula

Tarantula to nazwa naprawdę dużego i najczęściej niebezpiecznego pająka. Nie oznacza ona konkretnego gatunku, ani nawet konkretnego przedstawiciela rodziny pająków. To nazwa zwyczajowa, a nie naukowa.

Przez tarantulę rozumie się najczęściej duże pająki z rodzaju Lycosa, z rodziny pogońcowatych. Są to pająki, żyjące w południowej części Europy (tarantula włoska) i w Środkowej Europie oraz Azji aż po Syberię (tarantula ukraińska). Ostatnio można się spotkać z doniesieniami prasowymi o pojawieniu się tego gatunku na południu naszego kraju.

Tarantule to duże pająki, osiągające wielkość nawet 5 cm bez odnóży. Ubarwienie ciała jest brązowawe, z jaśniejszymi i ciemniejszymi plamami. Pająk ten ma, jak wszystkie pogońcowate, osiem oczu, z których cztery są małe i ustawione w rzędzie z przodu głowy. Cztery pozostałe są większe, tworzą powyżej mniejszych zarys trapezu.

Większość czasu pająk ten spędza w norkach, na suchych, ciepłych terenach. Aktywnie poluje na ofiary, najczęściej owady. Nie buduje sieci łownych. Swoje ofiary dogania (stąd nazwa rodziny - pogońcowate).

Troskliwa matka

Samica przędzie kokon, w którym składa jaja. Kokon nosi przyczepiony do kądziołków przędnych. Po wykluciu młode wpełzają na grzbiet matki i podróżują z nią w ten sposób przez kilka dni.


© J.C.Salvadores - stock.adobe.com

 

Tarantule a ptaszniki

W Polsce i wielu innych językach mianem tarantula określa się także duże, włochate pająki zaliczane do ptaszników. Co więcej, nazwy naukowe niektórych ptaszników zawierają nazwę tarantula. Nazywanie jednak ptaszniki tarantulami nie jest słuszne.

Czy tarantule są groźne?

To jadowite pająki. Ich ugryzienie, przynajmniej tarantuli włoskiej lub ukraińskiej jest bardzo bolesne, a ból i opuchlizna utrzymuje się bardzo długo. Co więcej, ukąszenie przez te pająki wyjątkowo mogą prowadzić do śmierci człowieka.

Tarantula a tarantela

W południowej Europie wedle tamtejszych wierzeń, ukąszenie tarantuli było powodem do szybkiego w tempie tańca tarantela. Wedle innych podań, taniec ten miał być lekarstwem na ukąszenie tego groźnego pająka. Związek tarantuli z nazwą tańca tarantela jednak pozostaje.
Ostatnio opublikowane w Pytajniku

Czy ptaki się kąpią?
Zimą często dokarmiamy nasze ptaki. Czy jednak równie dobrze pamiętamy o nich latem? Wówczas również można im pomóc przetrwać trudne okresy suszy i wysokich temperatur.
Krokodyle łzy - czy krokodyl płacze?
Czy krokodyle płaczą? Co to znaczy wylewać krokodyle łzy? Co to wszystko ma wspólnego ze szczerością?
Indyki — czego o nich nie wiecie?
Indyki są znane przede wszystkim jako ptaki hodowlane. Czy można je spotkać w naturze?
Zobacz więcej
Przeglądaj wszystkie artykuły dotyczące ciekawostek ze świata nauki.

Zobacz też

Bezkręgowce


Bezkręgowce to gromada zwierząt, która wyróżnia się brakiem szkieletu wewnętrznego. Do bezkręgowców należy prawie 99% wszystkich zwierząt. Do bezkręgowców należy prawie 99% wszystkich współcześnie występujących zwierząt. Liczba opisanych gatunków przekracza 1 milion

Stawonogi


Stawonogi (Arthropoda) to typ bezkręgowców, do którego należy większość zwierząt, w tym: skorupiakokształtne, szczękoczułkowce, pratchawce, tchawkodyszne.


© medianauka.pl, 2021-11-22, A-4271Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2023 r.