Ile oczu ma pająk?

Czy wszystkie pająki mają tyle samo oczu i ile ich mają? Czy wszystkie ich oczy są takie same? Jak widzi pająk?

Oczy pajaka
© laengel - Fotolia.com

Większość gatunków pająków ma 4 pary oczu, czyli ma ich osiem. U innych gatunków oczu może być mniej (3 lub 2 pary).

Oczy są proste i paciorkowate. Zazwyczaj jedna para jest duża, a pozostałe mniejsze, rozmieszczone w różnych miejscach na głowie.

Jak widzą pająki?

Przede wszystkim należy wyjaśnić, że pająki widzą inaczej niż ludzie. Mimo kilku par oczu pająki widzą zwykle słabo w naszym rozumieniu tego słowa. Należy zaznaczyć, że pająki wykształciły pewne specjalizacje.

Przy czterech parach oczu pole widzenia wynosi 360º. U niektórych pająków oczy są czułe na ruch (rodzina skaczeli - Salticidae). Bywa, że jedne oczy widzą bardzo wyraźnie zdobycz z zaledwie kilku centymetrów, a inne rejestrują ruch z odległość kilkudziesięciu centymetrów.

Cześć gatunków widzi obraz barwny.

Oczy pajaka
© medianauka.pl

Generalnie aktywni łowcy mają lepszy wzrok niż tkający sieci. Ci ostatni często chwytają zdobycz nocą, gdy wzrok zwykle i tak jest mało użyteczny.

Dla przykładu skakuny widzą bardzo dobrze, stereoskopowo i potrafią zmieniać ogniskową, co łącznie pozwala im na ocenę odległości do zdobyczy. Prawdopodobnie skakunowate widzą też kolory.




Ostatnio opublikowane w Pytajniku

Skąd się biorą bąbelki w napojach?

Skąd się biorą bąbelki w napojach?

Po otwarciu szampana, piwa lub innego napoju gazowanego pojawiają się bąbelki. Skąd się biorą te pęcherzyki?

Czy żyrafy mdleją?

Czy żyrafy mdleją?

Głowa żyrafy znajduje się bardzo wysoko i daleko od serca. Gdy żyrafa musi się napić, opuszcza głowę w dół i naraża się na omdlenie.

Sejmuria — przodek gadów

Sejmuria — przodek gadów

Sejmuria (Seymouria) to rodzaj płazów uważany za przodka współcześnie żyjących gadów. Sejmuria w swojej budowie ma cechy płazów i gadów.

Zobacz więcej

Zobacz więcej

Przeglądaj wszystkie artykuły dotyczące ciekawostek ze świata nauki.


Zobacz też

Zwierzęta

Zwierzęta

Zwierzęta (Animalia) to królestwo istot żywych, które obejmuje wszystkie organizmy cudzożywne, zbudowane z eukariotycznych komórek bez ściany komórkowej.


© medianauka.pl, 2019-07-17, A-3649



Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
©® Media Nauka 2008-2023 r.