Czarna wdowa

Czarna wdowa (Latrodectus mactans)

© jwjarrett – stock.adobe.com

Czarna wdowa (Latrodectus mactans) to gatunek pająka z rodziny omatnikowatych. To jeden z najbardziej jadowitych pająków świata. Ubarwienie czarne. Od spodu widoczna charakterystyczna, czerwona plama w kształcie klepsydry. Często na odwłoku z wierzchu widoczne czerwone plamy. Samica jest zdecydowanie większa od samca.

Występowanie i środowisko

Pająk ten występuje w obu Amerykach. Wprawdzie czarna wdowa ucieka zaniepokojona, ale generalnie preferuje bliskość człowieka.

Tryb życia i zachowanie

Brak danych.

Morfologia i anatomia

Długość ciała wynosi 13 mm bez odnóży.

Rozmnażanie

Po kopulacji samiec może być zjedzony przez samicę. Samica jaja składa w kokonie.

Ochrona i zagrożenia

Brak danych.

Ciekawostki

Bardzo podobny do czarnej wdowy jest karakurt z południowej Europy i Azji, również jadowity, choć nie tak bardzo, jak w przypadku amerykańskiej kuzynki.

Jad czarnej wdowy jest bardzo silny. Nierzadko ukąszenie prowadzi do śmierci człowieka. Zwykle jednak powoduje zatrucie, bolesne skurcze i obrzęk.

Zwyczajowo mianem "czarna wdowa" określa się wiele gatunków z rodzaju Latrodectus. Pająki z tego rodzaju spotkamy w Europie, Azji, Afryce, obu Amerykach i w Australii, a także na wielu wyspach. Wszystkie te gatunki są jadowite.


Pokrewne gatunki bezkręgowców


Rozwój pająków
Jakie strategie związane z rozwojem młodych występują u pająków? Czy przejawiają instynkt macierzyński? Czy karmią swoje młode?
Największe pająki w Polsce
Jakie pająki w Polsce są największe? Czy są groźne? Gdzie można je spotkać i jak często?
Tarantula
Tarantula to nazwa naprawdę dużego i najczęściej niebezpiecznego pająka. Gdzie go można spotkać?
Ile oczu ma pająk?
Czy wszystkie pająki mają tyle samo oczu i ile ich mają? Czy wszystkie ich oczy są takie same? Jak widzi pająk?


Bibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

  • Praca zbiorowa – Mały Słownik Zoologiczny Bezkręgowce, ISBN 83-214-0428-6, Wiedza Powszechna 1984
  • Michał Grabowski, Radomir Jaskuła, Krzysztof Pabis – Ilustrowana Encyklopedia Owadów i Pajęczaków Polski, ISBN 978-83-775-167-2, Carta Blanca Sp. z.o.o. 2012

© medianauka.pl, 2021-11-24, GAT-642023
Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2023 r.