Logo Media Nauka

Facebook

Pierścienice (Annelida)

Pierścienice (Annelida) to typ zwierząt bezkręgowych, który liczy dziś około 8000 gatunków.

Wygląd

Ciało pierścienic jest wydłużone, obłe albo spłaszczone grzbietowo-brzusznie. Można wyodrębnić w jego budowie zespół głowowy, tułów i odcinek ogonowy. Niektóre pierścienice mają przydatki (wąsy, głaszczki, czułki).

Wybierz rozdział

Skąposzczety
Skąposzczety

(Oligochaeta)

Nazwa typu
Pierścienice (Annelida)
Występowanie
Cały świat.
Liczba gatunków na świecie
8 000
Wielkość
Długość ciała od 1 mm do 3 m.
Systematyka
Domena: eukarionty
Królestwo: zwierzęta
Typ: pierścienice

Pozostałe gromady

  • wieloszczety (Polychaeta)
  • pijawki (Hirudinea)

Występowanie i środowisko

To zwierzęta żyjące na całym świecie. Są obecne w oceanach o morzach, wodach śródlądowych oraz w glebie, w wilgotnych miejscach.

Tryb życia i zachowanie

Zwierzęta te poruszają sie pełzając lub przeciskając substrat przez swoje ciało. Niektóre gatunki pływają lub prowadzą osiadły tryb życia.

Morfologia i anatomia

Pierścienice osiągają rozmiary od milimetra do ponad 3 m. Ciało tych zwierząt jest zbudowane z segmentów (pierścieni). Budowa wewnętrzna każdego pierścienia jest podobna, w każdym pierścieniu powtarzają się te same narządy. Niektóre grupy zwierząt tego typu mają segmentację zewnętrzną i wewnętrzną o różnej budowie. Wybrane gatunki pierścienic w okolicy tułowia mają skrzela.

Niektóre gatunki mają szczecinki na skórze. Podstawowym aparatem ruchu jest wór skórno-mięśniowy. Układ krążenia jest dobrze rozwinięty i jest typu zamkniętego. Niektóre z naczyń pierścieniowych pulsują, wspomagając przepływ krwi. Osocze krwi może być czerwone, bezbarwne lub zielone. Zwierzęta te mają też własny układ wydalniczy. Układ nerwowy jest typu węzłowo-drabinkowego. Przewód pokarmowy składa sie z otworu gębowego po stronie brzusznej, jelita przedniego, środkowego i krótkiego prostego, zakończonego odbytem. U wieloszczetów przewody wydalnicze pełnią rolę układu rozrodczego. Oddychanie odbywa się całą powierzchnią ciała lub za pomocą prymitywnych skrzeli. Cześć gatunków ma prymitywne narządy wzroku w postaci plamek ocznych lub oczu.

Rozmnażanie

Pierścienice są rozdzielnopłciowe (wieloszczety) lub obupłciowe (skąposzczety, pijawki, niektóre wieloszczety). Niektóre wieloszczety rozmnażają się bezpłciowo. Rozwój zwykle jest prosty. Tylko u niektórych gatunków występuje stadium larwalne.

Pokarm

Pierścienice odżywiają się resztkami organicznymi. Są tu też pasożyty zewnętrzne i wewnętrzne (choć rzadziej) zwierząt.

Znaczenie

Niektóre gatunki (na przykład dżdżownica) odgrywają ogromną role w procesie spulchniania i mineralizacji gleby.

Ciekawostki

Największym przedstawicielem tego typu zwierząt jest wielka dżdżownica australijska, która może mierzyć nawet trzy metry długości ciała!

Galeria zdjęć i grafik


© medianauka.pl, 2016-11-15, ART-3293

 

Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© ® Media Nauka 2008-2020 r.