Logo Media Nauka

Facebook

Dżdżownica ziemna (Lumbricus terrestris)
© Krzysztof Trawiński - medianauka.pl

Dżdżownica ziemna

Dżdżownica ziemna (Lumbricus terrestris) to gatunek pierścienicy z rodziny dżdżownic. Przód ciała jest czerwono-fioletowy, reszta jest różowawa. Ciało jest wydłużone, segmentowane zarówno w budowie zewnętrznej jak i wewnętrznej. Siodełko znajduje się na 21(32)-37 segmencie.

Występowanie i środowisko PL

To pospolity gatunek w Europie i Ameryce Północnej. Na łąkach na 1 hektarze może występować nawet do 3 milionów dżdżownic!

Tryb życia i zachowanie

Potrafi wytworzyć norki o długości do 2 m głębokości. Po deszczu, o ile nie ma silnego światła, wydostaje się z norki na powierzchnię. Trzymając się końcem ciała otworu do norki, chwyta resztki roślinne. Przekopuje się przez glebę na zasadzie klina. W przewodzie pokarmowym zawsze można jednak znaleźć części gleby. Aż około 1000 kg gleby na ha ziemi dżdżownice w ciągu pół roku przepuszczają przez swój układ pokarmowy. Kał jest wyrzucany na powierzchnie ziemi. Zimuje poniżej poziomu przemarzania głęboko w glebie. Dożywa 5-6 lat.

Morfologia i anatomia

Dorasta do długości 20-30 cm długości ciała ima maksymalnie 1 cm średnicy.

Pożywienie

Dżdżownica odżywia się szczątkami roślin, które w nocy lub po deszczu pobiera z powierzchni.

Rozmnażanie

Dżdżownica jest obojnakiem. Ma męskie i żeńskie narządy rozrodcze. Dwa osobniki wymieniają się nasieniem krzyżowo w akcie kopulacji. Nasienie jest przechowywane w specjalnych miejscach i wykorzystywane podczas składania jaj w kokonach, gdzie następuje zapłodnienie.

Ochrona i zagrożenia

Dżdżownica ma ogromne znaczenie w procesie spulchniania i mineralizacji gleby. Na 1 ha ziemi w ciągu roku dżdżownice wbudowują w swoje ciało 100 kg azotu pochodzenia roślinnego.

Ciekawostki

W ciągu doby dżdżownica potrafi przerobić ilość materiału równej jej masie, czyli 5 g.

Jest to największy gatunek dżdżownicy w Polsce.

Zdjęcia - galeria


© medianauka.pl, 2016-11-15, GAT-4320
Pokrewne gatunki bezkręgowców

Nie posiadamy w naszej bazie innych gatunków zwierząt z tej samej rodziny.
Polecamy w naszym sklepie

Zoologia stawonogi
Lupy
Księga zwierząt niemalże niemożliwych
Zoologia stawonogi
Zoologia bezkręgowce
Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© ® Media Nauka 2008-2021 r.