Logo Media Nauka

Facebook

Niesporczaki

Niesporczaki (Tardigrada) to typ drobnych bezkręgowców, czasami uważany za podtyp stawonogów. To jedne z najbardziej wytrzymałych zwierząt na świecie! Zaliczamy nich około 800 gatunków. Można się także spotkać z zabawną nazwą dla tych zwierząt, a mainowicie niedźwiadki, z uwagi na podobieństwo di niedźwiedzi w pokroju ciała.

niesporczak
© rukanoga - stock.adobe.com

Wygląd

Ciało pękate z 4 parami krótkich odnóży. Głowa nie jest wyraźnie wyodrębniona. Segmentacja jest niewyraźna, w budowie zewnętrznej w ogóle nie występuje. Charakterystyczny jest otwór gębowy z przodu ciała w postaci workowatego otworu. Otwór ten ma dwie igły (sztylety), które mogą być wysuwane.

Występowanie i środowisko

Niesporczak to organizm słodkowodny, rzadziej żyjący w wodach słonych lub miejscach wilgotnych, na przykład na mchach. Ma zasięg absolutnie kosmopolityczny.

Tryb życia i zachowanie

W przypadku niedostatecznej ilości wody w środowisku, niesporczak tworzy cystę. Ta forma przetrwalnikowa może wytrzymać nawet 6 lat.

Morfologia i anatomia

Maksymalna długość niesporczaka wynosi 0,5-1,2 mm. Ciało okryte jest kutikulą w postaci drobnych płytek. Niesporczak ma dość złożony układ pokarmowy, segmentowany układ nerwowy.

Rozmnażanie

To zwierzęta rozdzielnopłciowe. Zapłodnienie zachodzi wewnątrz organizmu. Jaja samica składa do pustej wylinki i tu się rozwijają.

niesporczak
© rukanoga - stock.adobe.com

Ciekawostki

Niesporczak potrafi przeżyć w temperaturze wrzącej wody, temperaturę -272°C. Można go umieścić w różnych środowiskach gazowych bez szkody dla organizmu.

Ciało niesporczaków zbudowane jest ze stałej, niewielkiej liczby komórek.

Na metrze kwadratowym mchu może znajdować się nawet 2 miliony osobników niesporczaków!© medianauka.pl, 2020-11-08, ART-3936

 

Jakie zwierzęta są najbardziej wytrzymałe?

Jakie zwierzęta są najbardziej wytrzymałe?

W jak ekstremalnych warunkach może żyć organizm zwierzęcia? Czy jakiekolwiek zwierzę może przeżyć w ekstremalnie niskich lub wysokich temperaturach? Odpowiedź może zaskoczyć.
Bibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

  • Praca zbiorowa - Mały Słownik Zoologiczny Bezkręgowce, ISBN 83-214-0428-6, Wiedza Powszechna 1984
  • Campbell, Reece, Urry, cain, wasserman. Minorsky, Jackson - Biologia, ISBN 978-83-7510-392-2, REBIS 2013
Polecamy w naszym sklepie

Zoologia bezkręgowce
Księga zwierząt niemalże niemożliwych
Zoologia stawonogi
Lupy
Zoologia stawonogi
Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© ® Media Nauka 2008-2021 r.